Malatya
Giriş Tarihi : 07-10-2013 13:17   Güncelleme : 07-10-2013 13:17

Çocuk Evliligine 'Dur!' Denecek

Malatya Valisi Vasip Sahin, Avrupa Birligi Gençlik Degisim Projesi kapsaminda Malatya’ya gelen gençlerle Atatürk Evi’nde bir araya geldi.

Çocuk Evliligine 'Dur!' Denecek


Merkezi Gaziantep’te bulunan Pusula Gençlik Dernegi'nin Baskani Hüseyin Örs, Vali Sahin’e yaptigi açiklamada, projenin, Malatya'da 3-10 Ekim 2013 tarihleri arasinda çocuk evliligine karsi yürüttügü bir gençlik degisim projesi oldugunu belirtip, projedeki amacinin toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve çocuk evliligine gençlik olarak dur demek istendigini, projede yaygin egitim teknikleri kullanilarak toplumun dikkatini çekmek için 8 Ekim 2013 Sali günü Malatya Park civarinda bir tiyatro oyunu sergilenecegini söyledi.
Örs, proje ortaklarinin Letonya, Romanya ve Polonya oldugunu, projeyi Avrupa’nin farkli ülkelerinden toplam 30 genç arkadasin ortak yürüttügünü dile getirerek, “Basta Vali Vasip Sahin olmak üzere projeye destek veren Malatya Valiligi Avrupa Birligi proje ofisi çalisanlarina ve Eurodesk temas noktasi yetkilisine tesekkür ediyoruz” dedi.
Vali Sahin ise çocuk evlilikleri konusunu arastirmak için Türkiye’ye gelen ögrencilere, “Bu konuda 10-15 yil geç kaldiniz. Ülkemizde artik bu tür evlilikler 10-15 yil öncesine göre çok azaldi. Simdi geç evlilik sorun olmaya basladi. Istatistiklere göre Avrupa ortalamalarini yakaladik. Ancak dile getirilmemesine ragmen Avrupa ülkelerinde de erken evlilikler gündeme geliyor” ifadelerini kullandi.
Vali Sahin ögrencilere tesekkür ederek birlikte hatira fotografi çektirdikten sonra yanlarindan ayrildi.