Eğitim
Giriş Tarihi : 22-11-2013 15:12   Güncelleme : 22-11-2013 15:12

Çobanlar Sosyal Güvenceye mi Kavusacak

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, “Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi olarak 3 yildir her platformda dile getirdigimiz yazili sözlü tüm kurum ve kurulusun destegini istedigimiz, çobanligin meslek olarak tanimlanmasi ve sosyal güvence anlaminda desteklenmesi projesi geregi egitimler yapacagiz. Müracaatlar beklenen sayinin üstünde olmustur” dedi.

Çobanlar Sosyal Güvenceye mi Kavusacak

Akin, açiklamalarini söyle sürdürdü:
“2010 yilindan beri yetistiricilerin çoban bulunamadigini, çobanligin desteklenmesi gerektigini ve gerekliligini tüm ayrintilari ile ilgili bürokrat ve siyasilere her firsatta yazili sözlü bire bir görüsmelerde anlattik. Sonuç itibari ile güzel bir mesafe aldik. Çobanlarin sosyal güvenceye kavusmasi yaptigi islerinin meslek olarak tanimlanmasi için sürü yönetimi egitimi çalismasinda müracaatlar alinmaya baslandi.
Gida Tarim ve Hayvancilik Il ve ilçe Müdürlügü tarafindan alinan taleplerinde en kisa sürede Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi Egitim Yayim ve Yayinlar Daire Baskanligi gönderilecegi noktasinda yetistiricilerimizi bilgilendirerek bu projenin kendilerine önemli maddi ve manevi katkilari olacagini anlattik.
2014 yilinda baslayacak olan kurslara yetistiricilerin katilmalarini saglamak için istisareli bir sekilde çalismaktayiz.
Öncelikle kirsalda küçükbas hayvancilikla istigal eden yetistiricilerin egitiminin saglanmasi, bilgi ve becerilerinin arttirilmasi, çobanligin meslek olarak tanimlanmasi, 15 gün ve 120 saatlik egitim sürecine katilan yetistiricilerin is kur tarafindan desteklenmesi, bu egitime katilan ve sertifikayi almaya hak kazanan sürü yöneticilerinin (çobanlarin) her türlü tarimsal ve hayvansal desteklemelerde öncelik saglanmasi, Hayvancilik Genel Müdürlügü kriterlerini uyan istihdam edip sosyal güvencesini saglayan isletmelere destek verilmesi ve bu projenin her yil devam etmesi ve ettirilmesi.”
Akin, projede yapilacaklari söyle anlatti:
“Konusunun uzmani teknik egiticilerin belirlenmesi, egitime katilmasi, egitim verilecek yerlerin belirlenmesi, zamanin belirlenmesi, kisilerin belirlenmesi, örneklendirecek olursak ‘her proje için en az 10 kisi en fazla 25 kisi olmasi’ koordinasyonun saglanmasi, tarihlerin belirlenmesi ve bunu belirledikten sonra en kisa zamanda hayata geçirilmesi noktasinda tüm çalismalarimizi ilgili kurum ve kuruluslarla ortaklasa beraber yürütmekteyiz.”