Malatya
Giriş Tarihi : 27-06-2014 18:44   Güncelleme : 27-06-2014 18:44

Çiraklar Avrupa’dan gelecek!

Agaç Sanatkarlari Esnaf Odasi Baskani Ali Evren, çirak ve kalfa bulamadiklarini böyle giderse çiraklari ve kalfalari Avrupa’dan getirme noktasina geldiklerini bildirdi

Çiraklar Avrupa’dan gelecek!

BILEGINE BILEZIK TAKILSIN

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Baskanliginin yani sira Agaç Sanatkarlari Esnaf Odasi Baskani Ali Evren, sunlari bildirdi: “Çirak ve kalfa bulamiyoruz, çiraklari ve kalfalari Avrupa’dan getirme noktasina geliriz. Anne ve babalar çocuklarinin koluna bilezik taksinlar, mesleki okullara ve sanata yönlendirsinler. Artik eskisi gibi degil mesleki okullara gidenler üniversiteyi de tercih edebilir oldu. Çiraklik okuluna gidenlerin sigortani devlet karsiliyor, kalfalarinin kini esnaf ödüyor onlar içinde yüzde 50 muafiyetler getirildi. Devlet bu yardimlarla esnafin elini güçlendiriyor, devlet bunu yapmazsa bu is yürütülemez. Malatya’nin bir noktaya gelmesi için herkes el ele kol kola vermeli, diger illerle yarismamiz lazim. Her dalda çiraga ihtiyacimiz var. Basit ve kolay islerde çirak çok fazla yetisiyor, berber çiraklari çok fazla, sen tornaciliga, mobilyaciliga, mermercilige demircilige bakirciliga gelsene seni göreyim. Bu gibi meslekler gelecek vadetmedigi ekonomik getiri olmadigindan pek tercih edilmiyor. En çok anne ve babalarin bu noktada özverili davranmasi gerekmektedir. Kesinlikle çocuklar sanata yönlendirilmesi lazim. Üniversiteyi de bitirse sanata gitmeyen çocuklar kesinlikle bos gezer. 

MALATYA KAYISIYA BAGLI

Esnaf ve sanayi esnafina verdigimiz kredilerin orani çiplak yüzde 5’dir, diger faizlerle yüzde 7’yi buluyor. Devlet yüzde 50 oraninda sübvansiyonla esnafa verdigi düsük orandaki kredi kesinlikle imalatta kullanmalidir. Sürekli söylüyorum imalatçi kardeslerimiz kredi kullansin. Diger kesimden kullananlar olsun, ama 4-5 imalatçinin kullandigi 150 bin lira kredinin yeni teknolojiye kaydirildigi düsünüldügünde Malatya sanayisi bir anda siçrama yapar. Kayseri ve Gaziantep büyüdügünü her firsatta söylüyoruz, neden orada birlik, beraberlik ve çalisma var. Alsinlar krediyi imalata yönlendirilsin, kullanilan krediyi otomobile, eve baglamasinlar. Bu yil 25 Haziran itibariyle 15 milyon lira esnafa kredi kullandirildi, bu az para degil. Gezdigim esnafta kayisidan dolayi herkeste bir durgunluk var, artik bu durgunlugu asmamiz lazim. Gelen felaket karsisinda isler durursa bir yere varamayiz. Hayat devam ediyor. Kayseri’de de felaket vardi ama bizim ki gibi durgun degildi. Herkes isini asina devam ediyor. Allah’tan gelen felaket olacaktir, babam öldü diye ben isimi mi birakayim. Hayat her seye ragmen devam ediyor, herkes isine gücüne odaklanmalidir. Hiç kimse ‘yandik bittik tükendik’ diye haykirmasin, çalisana is ve as var.”