Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-12-2021 17:54   Güncelleme : 23-12-2021 17:54

Çırak ve Kalfa Ücretlerinin Artırılması İstendi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, mesleki teknik okulları yönetmeliğinde yapılan değişikliği değerlendirdi. Evren,” Mesleki eğitim kanuna göre öğrencilerin aldıkları ücretin bir kısmının Devlet tarafından ödenmesi ile ilgili süre uzatımı ve kalfaların ücretlerinin arttırılmasında, mesleki okullarımıza bu şekilde önem verilmesi ile çırak ve kalfaların artmasını bekliyoruz.” dedi.

Çırak ve Kalfa Ücretlerinin Artırılması İstendi

Hükümetin 21 Aralık 2021 tarihinde çıkarmış olduğu torba yasa ile mesleki teknik okulları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile ilgili konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren,” Esnaf ve sanatkarlarımıza önem vererek çırak ve kalfalarımıza bu kanunla yeni bir düzenleme getirilmiş mesleki eğitimden yapılan değişiklikle kalfalık yeterlilik belgelerine sahip öğrencilerin ücretlerine iyileştirmeler ustalık yeterlilik kazanan usta öğretici belgesine erişim imkanlarına artırılması yapılmıştır. Resmî Gazetede yayınlanan Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulanmak üzere ilgi (c) Kurul Kararı ile uygulama konulan Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programlarında eğitim öğretim faaliyetleri aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda yapılacaktır. Bu programlardan hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde tüm lise ve üniversite mezunları yararlanabileceklerdir. Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanacaktır.  Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılacaktır. Eğitime bir işletme ile sözleşme yapılması akabinde başlanacaktır. Eğitim süresince öğrencilerin sigorta primleri ile işletmelere Devlet katkısı ödemesi yapılacaktır. 24 mesleki dalda eğitim gören öğrencilerimiz ustalık beceri sınavına, tamamladıkları tarih itibariyle açılacak ilk sınav döneminde alınabileceklerdir. Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenecektir.” diye konuştu.

Yasa değişikliğinde belirtilen sürelerin uzatılması gerektiğini kaydeden Evren, ”Mesleki eğitim kanuna göre öğrencilerin aldıkları ücretin bir kısmının Devlet tarafından ödenmesi ile ilgili süre uzatımı ve kalfaların ücretlerinin arttırılmasında, mesleki okullarımıza bu şekilde önem verilmesi ile çırak ve kalfaların artmasını bekliyoruz. Hükümetin çıkardığı bu torba yasasından dolayı Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese esnaf ve sanatkârlarımız adına teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

>> A.Nihat Yavuz