Genel
Giriş Tarihi : 13-02-2021 20:46   Güncelleme : 13-02-2021 20:46

Çintar Avcıları İçin Zorlu Bir Sezon Daha Başlıyor

Halk arasında Melki veya Kanlıca olarak bilinen Çintar mantarı ormanlarda ve dağlarda ortaya çıkmaya başladı.  Hekimhan ve çevrelerinde sıkça ortaya çıkan Çintar mantarı, mantar toplama konusunda kuşaktan kuşağa aktarılan eğitimler ile yetişen Çintar Avcıları tarafından sofralara kadar geliyor.

Çintar Avcıları İçin Zorlu Bir Sezon Daha Başlıyor

Hekimhan başta olmak üzere Malatya’daki ilçelerde yöre halkı geçimini tarım ve tarım ürünleri ile sağlıyor. Doğal ortamda yetişen ürünleri toplayan vatandaşlar için zorlu bir Çintar dönemi daha başladı. Kışın sıcak yüzünün ve baharın gelişini müjdeleyen cemrelere yaklaşılan şu günlerde Çintar Avcıları, mantarların çıkışını dört gözle bekliyor.

Türkiye’de en fazla bilinen mantar türünden olan Çintar ormanlarda ve dağlarda yeşermeye başladı. Çintar Mantarı lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydalarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Yörede Şubat ayının ortalarında yetişmeye başlayan Çintar mantarı bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından mart ayının ortalarına doğru toplanmaya başlıyor. Çintar mantarlarının toplayıcılığına “Çintar Avcılığı” imini veren İsmail Güneş, bu lezzetin Malatya’da sadece bu yöreye has olduğunu söyledi. Köylüler tarafından büyük bir emek ve sabır ile toplandığını aktaran Güneş,” Köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından toplanıyor. Vatandaşlar için bir maliyeti yok. Yıllardır süre gelen Çintar avcılığı ustalık isteyen bilmeyenin asla toplama işine kalkışmaması gereken bir iştir. İçlerinden sağlam ve zehirsiz olanların ayıklaması ve temizlenmesi gereklidir.” dedi.

Bu işin eğitimini almayan kişilerin toplamaması gerektiğini vurgulayan Güneş, Çintar mantarı ile ilgili püf noktaları paylaştı,” Türkiye’de birçok bölgede bulunabilen kanlıca mantarı şapkası turuncu renkli bir mantardır. Şapkası 4-14 cm arası büyüklükte olabilir. Şapka bölümü ıslakken yapışkan bir hal alır ancak genelde kuru bir mantardır. Yağmur suyu ile ıslanır. Başta mangal ızgara olmak üzere sote, kavurma, börek, turşu ve ekmek yapımında kullanılır. Dağlardaki çam ormanlarının dibinde yoğun yağmurlardan sonra mantar gibi bitiveren el ayası şeklinde şemsiye gibi geniş olup kızıla çalan turuncumsu renkte bir mantar türüdür.”

Çintar Avcılarının mantarları bulduğu esnada yaşadıkları sevince “Altın bulmuş gibi” benzetmesini kullanan Güneş, Çintar mantarına bölgede verilen değeri ve Mantarın önemini anımsattı. “Dağlık ve ormanlık alanlarda özellikle çam ağaçlarının dökülen yaprakları altında doğal olarak kendiliğinden çıkar. Bu güzel ve tatlı mantarı toplaması yemesinden çok daha güzel olur. Bir ya da bir kaç tane çıntarı gördüğünüz anda altın bulmuştan daha fazla sevinirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – Özel Haber