Sağlık
Giriş Tarihi : 10-02-2014 12:33   Güncelleme : 10-02-2014 12:33

Cilt kurulugu kabusunuz olmasin!

Inönü Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yelda Kapicioglu, ciltteki pul pul soyulmalar, gerilme hissi, çatlaklar, kepeklenme, kasinti ve kizarikligin cilt kurulugundan meydana geldigini belirterek, önlem alinmadigi takdirde ciltte ciddi enfeksiyonlarin olusabilecegine dikkati çekti

Cilt kurulugu kabusunuz olmasin!

Hemen hemen her mevsim bas gösteren bir sikinti olan ve günlük yasami olumsuz etkileyen cilt kurulugu, özellikle kis aylarinda can sikar. Cilt kurulugu, genellikle her yas grubu kadinlarin kabarik sorun listesinin en basinda gelir. Uygulanan basit yöntemlerle üstesinden gelinebilecek bu sorun, önlem alinmadigi takdirde ciltte çatlaklara daha sonra da bu çatlaklar içerisinden enfeksiyonlarin cilde girmesiyle ciddi rahatsizliklara sebep olabilir.

Bu durumda mutlaka bir dermatologa basvurmak gerektiginin altini özellikle çizen Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Dermatoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yelda Kapicioglu, “Özellikle ani baslayan ve nemlendirici ile geçmeyen kuruluklar tedavi edilmezse egzamaya kadar ilerleyebilir" dedi.

CILDINIZI ÇOK SIK YIKAMAYIN!

Cilt kurulugunun her insanda görülebilecegini belirten Prof. Dr. Kapicioglu, “Bazi hastaliklara sahip kisilerde ve ailesinde kuru cilde sahip olan bireylerde daha yatkin olarak ortaya çikabilir ama daha çok her insanda olusabilen bir durumdur” diye konustu.

“Kisinin derisi ne kadar suya-sabuna temas ediyorsa, o oranda kuruluk da artiyor” diyen Kapicioglu, su ve yikayicilarin deri üzerindeki yag tabakasini uzaklastirip derinin nemini kaybetmesine sebep oldugunu, sabun özelligi az olan temizleyicilerin özellikle de gliserinli  sabunlarin  tercih edilmesi gerektigini vurguladi.

KURULUGUN BIRÇOK NEDENI VAR

Prof. Dr. Kapicioglu sunlari kaydetti: “Cilt kurulugunu daha çok 5 ana baslikta siniflandirabiliriz. Bizim rastlayacagimiz en sik sebep kisinin deri nemini koruyamamasi. mesela kis nedeniyle hava kurulugu, sicaklik ve kalorifer ortamlarinin havayi kurutuyor olmasi, soguk dolayisiyla kisilerde üsengeçlik olusmasi ve bu nedenle kisinin derisini nemlendirmemesi, çevresel faktörler, dis ortam neminin az olmasi ve  vücudun ihtiyaci olan nemini disaridan karsilayamiyor olmasi. Ama bunun yaninda deri kurulugunun sebepleri arasinda alerjik hastaliklar, bazi ilaç kullanimlari, çok sik yikama sonrasi nemlendirememe bunlara örnek sayilabilir.”

CILT KURULUGU NASIL ANLASILIR?

Kuru ciltlerde derinin parlakligini yitirip mat bir görüntü aldigini söyleyen Prof. Dr. Kapicioglu, “Böyle bir cilde elinizi sürdügünüzde kagit gibi ses çikarir. Derinin üstü ince kepekli gibi görünür. Bunun disinda kasinti olur ve kisiyi rahatsiz eder. Kizariklik gelisir. Özetle rengi kepeklenmesi, kasintisiyla kendini belli eder” dedi.

KURULUK DAHA ÇOK AÇIK BÖLGELERDE GÖRÜLÜR

Prof. Dr. Kapicioglu, kurulugun sadece yüzde degil, bacak ve kollar gibi diger bölgelerde de kendini gösterdigini ve dis faktörlerle olumsuz etkilerinin daha da artabildigini belirterek, “En çok açik alanlarda görülür. Çünkü kapali olan cilt bölgesinde  deri nemini bir sekilde koruyabiliyor. Buna ragmen kisi çok sicak banyo yapiyorsa ve çevre çok kuru ise o bölgelerde de ortaya çikar. Havayla temas noktalarinda daha çok görülür” diye konustu.

NASIL ÖNLEM ALINMALI?

Cilt kurulugunda öncelikli olarak banyonun kisa ve ilik yapilmasi gerektigini kaydeden Kapicioglu, söyle devam etti: “Çok sicak banyo, halk arasinda çok yaygin bir temizlenme sekli olarak kullanilan çok keseleme ve lifleme biçimi cildimize çok zarar vermektedir. Oysa ki elimiz nasil basit bir yikamayla temizlenebiliyorsa yumusak bir banyo lifiyle, gliserinli sabunlar kullanilarak yapilan kisa süreli banyo derimizin temizligi için yeterlidir” dedi. 

Kapicioglu, ayrica banyo sonrasinda cilde hemen nemlendirici krem takviyesi yapilmasi gerektiginin altini çizdi.

BOL SIVI TÜKETIN!

Prof. Dr. Kapicioglu, Cildi nemlendirmek için bol bol sivi tüketmek gerektigini söyleyerek, “Sadece su degil, bitki çaylari ya da dogal meyve sulari gibi faydali içeceklerle de vücudunuzun sivi oranini yüksek tutabilirsiniz. Saglikli beslenmek cilt için de faydali. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi cilt sagligi için çok önemli.  Hizli bir seklide olusan kilo kayiplari ve dengesiz beslenme de diger organlar için oldugu kadar cilt kurulugu açisindan da olumsuzluga sebep oluyor” dedi.

CILDE KAYISI YAGI KULLANIN!

Vücudun kendine has özel yaglari oldugunu söyleyen Prof. Dr. Yelda Kapicioglu, “Bu yaglari içeren çok çesitli kozmetik nemlendiriciler var. Bu nemlendiricileri alip cilt tipine göre mutlaka bir dermatolog hekim kontrolünde uygulamak gerekmektedir “diye konustu.

Kapicioglu, kozmetik ürünlere ulasma imkani olmayan hastalar içinse kayisi yagi, kayisi çekirdegi yagi, zeytin ve badem yagi önerisinde bulundu.

YAGLI CILT DEMEK NEMLI CILT DEMEK DEGILDIR!

Inönü Üniversitesi Dermatoloji ana bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yelda Kapicioglu, halk arasinda yagli cilt ve nemli cildin karistirildigina dikkati çekerek, yagli cildin nemli ciltle ayni anlama gelmedigini bunun  genelde yanlis bilinen bir durum oldugunun da altini çizdi.