Sağlık
Giriş Tarihi : 26-06-2013 11:10   Güncelleme : 26-06-2013 11:10

Cilt kanserine yol açabilir

Özel Batman Hastanesi'nde görevli cildiye uzmani Dr. Hasan Çayir, günes isinlarina fazlaca maruz kalmanin cilt kanserine yol açabilecegini söyledi.

Cilt kanserine yol açabilir

Dr. Hasan Çayir, günes isinlarinin zararlari konusunda açiklamalarda bulundu. Günes kremi kullanmanin, cildin yaslanmasinin önüne geçtigini kaydeden Dr. Çayir, uzun vadede günes isinlarina maruz kalmanin cilt kanserine yol açabildigini dile getirdi.
Günes kremi kullanmanin önemli oldugunu aktaran Dr. Çayir, koruyucularin iki içerige sahip oldugunu anlatti.
Dr. Çayir, "Fiziksel koruyucular daha çok parlak maddeler denilen günes koruyucularidir. Bunlar yüze sürüldügünde yüzünüzde bir bant varmis gibi parlak bir görüntü saglar. Günes koruyucularinin ortalama etkisi 4-5 saattir. 4-5 saatten sonra etkisi kaybolur. Eger suya giriyorsak bu etki daha da azalir. Onun için etkili günes koruyuculari istiyorsak belli araliklarla kullanmak lazim. Günes koruyucularini kullandiktan sonra eger kasinti ve alerji gibi belirtiler varsa doktora basvurmasi gerekiyor. Günesin etkili oldugu saatlerde kullanilmasi daha faydali olur. Isinlar özellikle saat 10 ile 4 arasi yogun isinlar saçarlar. Bu saatte zorunlu olmadikça disari çikmamak gerekir. Eger çiksak da etkili günes koruyucularini kullanmak gerekir. Ev içerisinde günes kremlerini kullanmaya gerek yok" dedi.
Günes isinlarina maruz kalindiginda genellikle agri, yanma, kasinti, kizariklik gibi etkilerin olabildigini vurgulayan Dr. Çayir, "Ilk yapilmasi gereken tedavi vücuda soguk nemlendirici uygulamaktir. Yogurt soguk oldugu için halk arasinda yaygin sürülür. Yogurdu temizlemeye çalistigimiz esnada daha fazla tahris yapmis oluruz. Yogurdu temizlemek biraz sikintili olabilir. Onun için yogurt yerine daha çok nemlendirici krem kullanilabilir" diye konustu.