Malatya
Giriş Tarihi : 02-05-2017 17:22   Güncelleme : 02-05-2017 17:22

“Cilt Için Ayri, Saç Için Ayri Sabun Kullanin”

Sampuan mi sabun mu kullanmaliyiz, Bitki özlü sabunlar nelerdir, Hangi sabun neye iyi gelir, Cilt için ayri, saç için ayri sabun mu kullanmali? Sorularini Sifa Dünyasindan aktarci Eyüp Yildirim’a sorduk. Aktarci Yildirim, “Sabunlarin özelligi tamamiyla bitki yagi özlerinden yapilir. Saç için kullanilan sabun ayri, cilt için kullanilan sabunlar ayridir. Sampuanlar bitkisel ise sabunla birlikte kullanilabilir.” dedi

“Cilt Için Ayri, Saç Için Ayri Sabun Kullanin”

>>M. ALI GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Lokman Mina Sifa Dünyasinda sabun çesitlerini, sabunlarin sifa kaynagini ve hangi sabunun ne için kullanildigini anlatan aktar Eyüp Yildirim gazetemize konustu. Sabunlarin bitki özündeki yagdan üretildigini ve her sabunun ayri bir sifa özelligi tasidigina vurgu yapan Aktarci Eyüp Yildirim, “sabunlarin özelligi tamamiyla bitki yagi özlerinden yapilir. Vatandas en çok menengiç, bittim, ardiç, keçi sütü ve kil sabununa ragbet ediyor. Her sabunla vücudunuzu yikayamazsiniz. Saç için kullanilan sabun ayri, cilt için kullanilan sabunlar ayridir. Sampuanlar bitkisel ise sabunla birlikte kullanilabilir. Sampuan alirken de mutlaka içerigine bakmaliyiz” dedi.

“HANGI SABUN NEYE IYI GELIYOR”

Hangi sabunun ne için kullanildigini anlatan Aktarci Eyüp Yildirim birbirinden farkli sifali sabunlar hakkinda sunlari ifade etti, “Ardiç Katranli Sabun, Egzama, sedef ve kasinti için çok etkilidir. Limon kükürtlü sabun, genellikle yüzdeki sivilce ve yaglanmalar için iyidir. Menengiç sabunu, saçta asiri yaglanma varsa, dökülme varsa iyi geliyor. Keçi sütü sabunu, asiri günes lekelerine karsi, ten açici özelligi ve cilt temizleyici özelligi vardir. Ayni sekilde Gül sabunu da öyle, ama sadece temizlik amaçli kullaniliyor. Zeytinyagli sabunlar, saçtaki dökülmeler içindir, lavanta banyo sabunu ve vücudu rahatlatmasi için kullaniliyor. Cilt yaglanmasina ise kil sabununu öneriyoruz. Argan’in nemlendirici özelligi fazladir, hem nemlendirir hem cildi temizler. Buradaki sabunlarin özelligi tamamiyla bitki yagi özlerinden yapilir.”

SABUN MU SAMPUAN MI?

Sabun ve sampuan kullanimi hakkinda bilgiler veren Aktarci Esnaf Yildirim, “Vatandas en çok menengiç, bittim, ardiç, keçi sütü ve kil sabununa ragbet ediyor. Sabunlarin sampuandan farki, sampuanda Parapein adinda bir ilaç bulunuyor ve geneli bitkisel özlü degildir. Sabunda ise dogrudan bitki özündeki yagdan olusturuluyor. Bitki özlü olan sampuanlarda Parapein olmaz ve bitkinin yagi ile yapilir. Buradaki tüm bitkisel sabunlar geri dönüsümü olan ürünlerdir ve birçok tecrübe ile ürünlerden memnun kalan, tedavi amaçli kullanan müsterilerimiz var. Sampuanlarda gidiyor ancak daha çok cilt için sabunlar tercih ediliyor. Saç için de sabun kullaniliyor ve genellikle dökülmeye, yaglanmaya karsi olan sabunlar kullaniliyor. Saçlar için ise, en çok bittim, menengiç ve zeytinyagli sabunlari satiyoruz” seklinde konustu.

“SAGLIK IÇIN SABUN KULLANIN”

Saglik amaçli olarak müsterilerine sampuan degil, sabun tavsiye eden Esnaf Yildirim, “Hem Cilt hastaliklari için hem de sifa veren özelligi ile ardiç katrani, vücutta sedef varsa iyilestirici özelligi var. Müsterilerimiz saglik amaçli istediginde genellikle sampuani degil, sabunu tavsiye ediyoruz. Ikisi arasinda tercih yapilamadiginda biz müsteriyi dogrudan sabuna yönlendiriyoruz. Çünkü sabunda her hangi bir katki maddesi, kimyasal olmadigi için sabun almasini tavsiye ediyoruz. Bazen sampuanlarda güzel koku olsun diye parfüm, esans gibi maddeler de katiliyor veya ilaç katiliyor. Insanlarin rahatsizliklarina göre sabunlari veriyoruz ama sampuani kullanmak istemeyen olursa cilt için ayri, saç için ayri sabunu tavsiye ediyoruz. Saç ile cilt için kullanilan sabunlar arasindaki fark, bazen cilt için olanda saç dökülmesi yapar. Örnegin zeytinyagli sabun besleyici özelligi oldugu için vücuda sürüldügünde tüylenme yapar. Hangi amaçla aldigimiza dikkat etmek gerekiyor” ifadesini kullandi.  

CILT IÇIN AYRI, SAÇ IÇIN AYRI SABUN

Sabun kullanirken cilt için ayri, saç için ayri sabun kullanmak gerektigini belirten Yildirim söyle konustu, “Her sabunla vücudunuzu yikayamazsiniz. Kullanirken cilt için ayri, saç için ayri sabun kullanmak gerekir. Sampuan ve sabunu birlikte kullanirsaniz kepeklenme yapar ancak sampuaniniz bitkisel ise her hangi bir sikinti olusturmaz, kullanabilirsiniz. Sampuan alirken içerigine dikkat etmek gerekiyor, içinde Parapein ve katki maddeleri yoksa ve eger bitkiselse hem sabun hem sampuan birlikte kullanabilirsiniz. Rahatsizliginiz geçene kadar neyi kullaniyorsaniz onunla devam etmek gerekiyor. Hem tane hem kilo bazli satabiliyoruz. Sampuana göre de uygun fiyatta olan sabunlarimiz da mevcut. Sabunlar tane ile 2 liradan, kiloyla 10 liradan 30 liraya kadar satiliyor.”