Malatya
Giriş Tarihi : 19-02-2017 18:05   Güncelleme : 19-02-2017 18:05

Cilt Hastaliklarina Birebir

Badem çerezlerin basinda geliyor, içerdigi basin kaynagi ile hem vücut direnci sagliyor, hem de olabilecek bir hastaliga karsi koyuyor. Badem ve badem yagi alternatif tipta ve Kozmetik ürünlerinde sikça kullaniliyor. Özellikle Kanser ve Cilt hastaliklarina faydali ürünlerin basinda geliyor

Cilt Hastaliklarina Birebir

M. ALI GÜNAYDIN (Özel Haber)

Yüksek besin degeri tasiyan ve saglik açisindan insana çok faydali olan badem, kanser ve cilt gibi önemli hastaliklarin tedavisinde kullaniliyor. Günlük olarak tüketilmesi vücudu dirençli kilarken, olabilecek tehlikeli hastaliklara karsi da bir kalkan görevi görüyor. Bademin içerdigi besin kaynaklarini, faydalarini ve bademden çikan yaginin ne tür hastaliklarda kullanildigindan bahseden çarsi esnafi Ali Fuat Özdemir, Basta kanser ve cilt hastaliklari gibi birçok hastaliga faydali degerli bir besin kaynagidir. Hem Tipta hem de Kozmetik ürünlerinde sikça kullanilan badem yaginin faydalarini saymakla bitmez” dedi.

ZENGIN BESIN KAYNAGI BASKIL BADEMI

Bademin içerdigi besin kaynaklarindan ve özellikle yerel üretim olan Baskil bademinden bahseden esnaf Fuat Özdemir, “Badem son derece yüksek besin içeriyor. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açisindan zengin bir kaynaktir. Ayrica, çinko, selenyum ve bakir içerir. Diger bütün türleriyle karsilastirildiginda besin degerleri ve faydali bilesenleri ile ön plana çikmaktadir. Tatli ve aci badem olarak ikiye ayrilir. Aci badem badem yagi, yemeklere lezzet katmak için kullanilmaktadir. Tatli badem ise genelde çig olarak tüketilmektedir. Yerli üretim olan Baskil bademi, büyüklügü, iri ve çitir çitir tadiyla besin degeri yüksek ve harika bir lezzet olarak bölgede biliniyor. Malatya’da en çok satilan madem türlerinin arasinda Baskil bademi çok talep ediliyor. Her gün en az 6 ile 7 adet arasinda tüketilmesi hem besin degeri açisindan hem saglik açisindan çok faydali bir üründür” diye konustu.

BADEM KANSERI ÖNLÜYOR

Bademin basta kanser olmak üzere birçok hastaliga faydali oldugunu söyleyen Esnaf ve Üretici olan Özdemir sunlari söyledi, “Bademin saglik açisindan birçok faydasi var. Önemli hastaliklarinin basinda olan stres ve kanser çesitlerine karsi bünyeyi koruyucu özelligi de bulunmakta. Bunun yaninda kabizlik, kolesterol, kemik sagligi gibi birçok konuda ve çok genis yelpazede insan sagligina hizmet eder. Sadece yetiskinler için degil, çocuklarinda beyin sagligi için faydalidir. Alzheimer hastaligina yakalanma riskini azaltabilir.  Bu konuyla ilgili olarak yapilan birçok bilimsel çalisma bademin içerdigi birçok besin kaynaginin sinir siteminin genel sagligini korumak için gerekli oldugunu ortaya koymustur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz saglik açisindan birçok fayda sagliyor. Badem kolesterol sagligini korur, kemik sagligina faydalidir. Kalp için mükemmel bir besindir. Bagisiklik sistemi güçlendirir. Ayni zamanda Cilt sagligi açisindan bademin faydalari bilinen bir seydir. Badem yagi masaji genellikle yeni dogan bebekler için tavsiye edilir. Badem kan basincini düzenler, enerjiyi arttirir, kanseri önler, diyabete karsi koruma saglar.”

BADEM YAGININ FAYDALARI

Bademden üretilen yagin alternatif tipta ve Kozmetik ürünlerde çokça kullanildigini ifade eden yerli üretici olan Özdemir Badem yaginin faydalari ile ilgili olarak sunlari dile getirdi, “Badem yaginin en yaygin olarak kozmetik ürünlerinde kullanildigini hepimiz biliriz. Cilt, saç ve genel sagliginiz için badem yapinin yardimiyla harikalar olusturabilirsiniz. Badem yagi, antioksidan açisindan zenginidir bunun yaninda E vitamini, yag ve protein içerigi yüksektir. Bu harika maddelerin günlük kullanimi birçok rahatsizliklarin tedavisini saglar ve saç, cilt sagligini korur. A, E ve B vitaminleri açisindan zengin olan badem yagi cilt sagligini korur, gözenekleri açar, nem düzeyini arttirir. Ciltte meydana gelen tahris ve iltihabi giderir, kuru ciltleri nemlendirir, daha yumusak ve pürüzsüz cilt saglar. Badem yagi, cilt hücrelerinin yenilenmesini saglar ve yasliligi geciktirir. Badem yagi ölü hücreler ve kirli yaglardan cildi temizler, sedef ve egzama hastaliklarina iyi gelir. Saçlari kuvvetlendirir, dökülmesini engeller. Badem yagi kalp hastaliklarini önler, günlük olarak az miktarda ama düzenli olarak alinabilir. Badem yapi kan basincini düzenler. Sinir siteminde badem yaginin olumlu etkileri vardir. Stresle mücadelede büyük katki saglar. Kas agrilarina iyi gelir, badem yagi yorgun kaslara yeniden güç kazandirir. Kan dolasimini arttirir, bebeklerin gelisimine katkida bulunur.”