Sağlık
Giriş Tarihi : 08-01-2017 14:51   Güncelleme : 08-01-2017 14:51

Cildinizi Korumayi Ihmal Etmeyin!

Ani hava degisimlerinin yasandigi bu günlerde, yipranan cildimizde ve deride olusan degisiklikler tedavi ve bakim yapmayi zorunlu hale getirebiliyor. Özellikle soguk havalarin da kendini yavastan hissettirmesiyle birlikte cilt sagligimizi nasil korumaliyiz? Nasil önlem almali ve nelere dikkat etmeliyiz?

Cildinizi Korumayi Ihmal Etmeyin!

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü Uzmani Dr. Funda Ataman, kis aylarinda cilt sagliginin nasil korunmasi gerektigi hakkinda bilgi verdi.

Yaz mevsiminde günese maruz kalan cilt kuruyor!

Insan organizmasi mevsim degisikliklerinden derinden etkilenir. Göz önünde ve en büyük organimiz olan deride de bu degisiklikleri dogrudan izleriz. Özellikle yaz mevsimi boyunca sürekli  günese maruz kalma, terleme, deniz ve havuz sulari cildimizi kurutabilir, kiristirabilir ve lekelendirebilmektedir. Yaz mevsiminde cildin UV isinlarinda etkilenmesi sonucu sonbaharda bronz ve nemsiz bir ciltle karsi karsiya kalinmaktadir. Bu nedenle yaz mevsimi sonrasi mutlaka kullanilan nemlendiriciler ve kremler degistirilmelidir.

Banyo sonrasi mutlaka cilt tipine uygun nemlendirici kullanin

Kisa girerken deriyi yenilemek için cilt tipine  (normal, yagli, karma, kuru) uygun cilt temizleyici kullanmakla baslanmalidir. Her deri tipindeki insan asiri sicak sudan, sert sünger ve liflerden kaçinmalidir. Banyo sirasinda seramid, gliserin, vazelin ve vitamin içeren nemlendiriciler kullanilmalidir. Deriye banyo sirasinda  giren suyu hapsetmek için nemlendiriciler banyo  sonrasi hemen sürülmelidir. Dustan çikar çikmaz sürülen nemlendiriciler hizla deri tarafindan emilerek daha basarili sonuçlar verebilmektedir.

Kisin günes koruyucu sürmeden disari çikmayin!

Kis mevsimi gelince günesten korunma hiçbir sekilde ihmal edilmemelidir. Bilinmeli ki havanin kapali oldugu bir kis gününde günesin zarari ancak %20 ile %30 oraninda azalmaktadir. Sapka, günes gözlügü ve günes kremleri kis mevsiminde de mutlaka kullanilmalidir. 

Kisa cildinizi yenileyerek girin

Kisa girerken özellikle kirisik veya yaslanmis cilde sahip kisilerin kimyasal soyma, lazer, botoks, dolgu, mezoterapi, PRP ve dermoroller gibi uygulamalarla kis mevsimine cildin yenilerek hazirlanmasi saglanmalidir.  Cilt yüzeyinde olusan kalinlasma için en etkili yöntem kimyasal peeling tedavisidir. Özellikle kimyasal peeling tedavisi yüze canli bir görüntü saglayarak, günesin etkilerinden cildi arindiran ve akne olusumunu da azaltan bir yöntemdir.

 

Mevsim döngüsünde saç dökülme sikayetleri artabiliyor

Kisin özellikle tirnaklar kirilip hassaslasabilmektedir. Özel tirnak balsamlari, tirnak güçlendirici vitaminler tirnak bakiminda mutlaka kullanilmalidir. Mevsim geçislerinde saç dökülmeleri de artabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi yasayan kisilerin biotin, çinko, selenyum, metionin, A,E,B ve D vitaminleri ile takviye, medikal sampuanlar kullanmasi çözüm saglayabilmektedir.

 Mevsimine uygun sebze ve meyve tüketin

Kis mevsiminde sebze ve meyvelerden alinan vitamin ve minerallerin deriye oldukça olumlu yansimalari vardir. En önemlisi alinan vitaminler cildi rahatlatarak, deriye parlak bir görünüm saglar. Özellikle havuç içerisinde bulunan Beta Karoten’i kis mevsimi boyunca tüketmeye özen gösterilmelidir. Mevsim içerisinde yetisen sebze ve meyveleri tüketmeye de dikkat edilmelidir.

Kis mevsiminde cilt sagliginizi korumak için bunlari ihmal etmeyin!

 

·         Yaz mevsimi boyunca yorulan cilt için kis öncesi mutlaka etkili ve iyi bir bakim yapilmalidir.

·         Yaz mevsiminde ayri kis mevsiminde ayri nemlendirici kullanilmalidir.

·         Kis mevsiminde mutlaka günes koruyucu kullanilmalidir.

·         Ilik su ile banyo yapilmali ve banyo sonrasi uygun nemlendirici kullanmaya özen gösterilmelidir.

·         Su tüketimi kis mevsiminde azaltilmamali, cildin nem dengesini kaybetmemesi açisinda günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

·         Kis mevsiminde uygun sebze ve meyve yenmeli, özellikle havuç gibi sebzeler bol tüketilmelidir.