Sağlık
Giriş Tarihi : 30-01-2018 13:50   Güncelleme : 30-01-2018 13:50

Cildimizin 5 Önemli Sinyali!

Ciltte kasinti, koyu kirmizi veya bordo lekeler, aftlar… Cildimizde bu tür sorunlar gelistiginde altta yatan nedenin basit bir cilt hastaligi oldugu yanilgisina kapilip hekime basvurmakta gecikebiliyoruz. Ancak dikkat! Cildimiz iç organlarla isbirligi içinde çalisiyor ve bir pencere gibi vücudumuzun içerisinde olup bitenlerden bizi haberdar ediyor. Bu nedenle ciltte meydana gelen degisiklikler ayni zamanda kalp, akciger, mide, bagirsaklar ile böbrekler gibi yasamsal önem tasiyan organlari ilgilendiren sistemik hastaliklarin habercisi de olabiliyor

Cildimizin 5 Önemli Sinyali!

Hatta bazi cilt isaretlerinin hastaligin klinik ve laboratuvar bulgularindan önce ortaya çikabildigine dikkat çeken,  Acibadem Kozyatagi Hastanesi Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz “Dolayisiyla bu sinyaller gelistiginde zaman kaybetmeden bir hekime basvurulmasi, bazi durumlarda hayati tehdit edebilen hastaliklarin erken dönemde tedavi edilmesini saglayabiliyor. Erken tedavi de hiç süphesiz hastalari daha ciddi problemlerden koruyabiliyor” diyor. Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz sistemik, bir baska deyisle vücudun tümünü etkileyebilen hastaliklarin habercisi olabilecek cilt sorunlarini anlatti, önemli bilgiler verdi.

CILTTE KASINTI

Özellikle ciltte yaygin ve siddetli kasintinin asla ihmal edilmemesi gerekiyor, çünkü bu tablo demir eksikligi kansizligi, kronik böbrek yetmezligi, bazi kan hastaliklari, siroz, enfeksiyonlara bagli karaciger iltihaplanmasi, pankreas tümörü ve kistleri gibi önemli sistemik hastaliklarin habercisi olabiliyor. Ayrica diyabet, tiroit bezlerinin az veya fazla çalismasi da kasintiyla yakindan iliskili oluyor. Bunlarin yani sira nadiren de olsa akciger, kalin bagirsak, beyin ve lenf kanserlerinde de kasinti sinsi bir sikayet olarak gelisebiliyor. Bu nedenle hastalarin dermatolojik muayeneden sonra söz konusu hastaliklar açisindan bir tarama testiyle degerlendirilmeleri büyük önem tasiyor.

KOYU KIRMIZI, BORDO LEKELER

Kilcal damarlardan disariya kirmizi kürelerin sizmasiyla ortaya çikan koyu kirmizi, bordo renkli, milimetrik veya genis yüzeyleri kaplayici lekeler de ihmal edilmemeli. Bu lekeler kan sulandici ilaçlarin yan etkisi, çesitli enfeksiyonlar, çesitli sistemik ve romatizmal hastaliklar için önemli ipuçlari saglayabiliyor. Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz bunlarin yani sira bu lekelerin menenjitte (beyin zari iltihabi), kirim kongo kanamali atesinde ve çesitli mikroplarin kana karismasi gibi yasami tehdit eden enfeksiyonlarda da bazen ilk belirti olarak ortaya çikabildigi uyarisinda bulunarak, “Bu durumda erken tani hayat kurtarici olabiliyor” diyor. Ayrica, kanamalarin deriden kabarik bir özellik göstermesi de damar iltihabinin habercisi olabiliyor. Bu durum sadece deriyi degil, bagirsaklar, böbrekler ve karaciger gibi sistemleri de etkileyebildigi için biyopsi yapilarak hastaligin yayginligi saptandiktan sonra hizla tedaviye baslanmasi gerektigini hatirlatiyor.

AFTLAR

Agiz mukozasinda tekrar eden, agrili, beyaz, 3-10 mm çaplarinda yaralar olan aftlar baslangiçta küçük kirmizi veya saydam kabarciklar seklinde ortaya çikiyor. Siklikla, dilde, yanak ve dudak mukozasinda gelisen aftlar saatler içinde açiliyor ve ülser olusuyor. Aftlarin önemli sistemik hastaliklarin sinsi habercisi olabilecegine isaret eden Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz sözlerine söyle devam ediyor: “Örnegin ülseratif kolit, Crohn ve çölyak hastaligi gibi mide – bagirsak sistemi hastaliklarinda aftlar çok sik görülüyor. Behçet hastaliginda da aftlar öncü bulgu olarak ortaya çikabiliyor. Demir eksikligi ve vitamin B12 eksikligi de aftlara yol açan ve sik rastlanan sebeplerden. Bunlarin yani sira AIDS gelistiginde zaman kaybetmeden bir hekime basvurmak çok önemli. Çünkü tedavi nedene yönelik olarak farklilik gösteriyor ve bu nedenleri kan testleriyle açikliga kavusturmak mümkün”

ET BENLERI

Et benleri cilt renginde veya kahverengi, çaplari 1 mm ile 5 cm arasinda degisen, göz kapaklari, boyun, koltuk alti ve kasik bölgesinde kümelenme gösteren, yumusak, deriden kabarik, bazilari sapli olusumlardir. Et benleri toplum tarafindan genellikle sadece kozmetik problem olarak görülüyor. Ancak dikkat! Ciltte çok sayida kümelesme gösteren et benleri, tedavi edilmediginde diyabete dönüsebilen insülin direnci gibi önemli bir saglik probleminin belirtisi olabiliyor. Bu nedenle et benlerinin sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemesi gerektigi uyarisinda bulunan Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz “Vücutta çok sayida et benleri mevcutsa diyabet süphesiyle hastalar arastirilmali” diyor.

BACAK YARALARI

Dizden asagiya ayak bilegine dogru bacagin 1/3 alt kisminda görülen yaralar çogunlukla, sinek isirigi, çarpma veya düsme gibi nedenlere baglandigi için evde uygulanan yöntemlerle iyilesme bekleniyor. Ancak, bu bölgenin bacak yaralari çogunlukla toplardamar, daha az olarak atardamar hastaliklarindan kaynaklaniyor. Ayrica her 4-5 olgudan birinde, bu damar problemine diyabet hastaligi da eslik ediyor. Erken tani ve tedavi iyilesmeyi hizlandirirken geç kalinmasi durumunda özellikle büyük yaralarin kapanmasi aylarca devam edebiliyor. Prof. Dr. Ikbal Esen Aydingöz, altta yatan nedenden bagimsiz olmak üzere sigara kullanimi ve obezitenin iyilesmeyi geciktirerek inatçi yaralara yol açabilecegi konusunda da uyariyor. Tedavi için nedenin dogru tespit edilmesi gerektigini vurgularken, basarili sonuç alinmasi için muayeneye ek olarak hizla radyolojik ve biyokimyasal analizlerin planlandigini söylüyor.