Genel
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:42   Güncelleme : 10-06-2021 16:42

Çiftçiye Kuraklık Desteği Verilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Orta Doğu Anadolu Bölge Başkanı Yunus Kılıç, kuraklıktan etkilenen çiftçilere destek istedi. Elektrik ve Sulama fiyatlarında indirim yapılmasını öneren Kılıç, yem desteği talebinde de bulundu

Çiftçiye Kuraklık Desteği Verilmeli

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kılıç yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl yaşanan pandemi ve ardından bu yaz yaşanan kuraklığın üreticinin belini büktüğünü ifade ederek, üreticilerin devlet desteği beklentisi içinde olduklarını söyledi. Kılıç açıklamasının başında: “ Sayın Cumhurbaşkanımızın çiftçilerimize 100 TL destek vereceği açıklamasının ardından çiftçilerimize 100 TL destek beklentisi içine girmiştir. Bu ödemelerin ilgili kurumlar tarafından bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. Bu destek nedeniyle çiftçilerimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” diyerek memnuniyetini dile getirdi. 

SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Kılıç, açıklamasının devamında ise üretici ve yetiştiricilerinin sıkıntılarını şu şekilde dile getirerek taleplerini sıraladı. “ Bilindiği gibi geçen yıl başlayan pandemi nedeniyle yetiştiricilerimiz de önemli oranda etkilendi. Buna rağmen çalışmalarını sürdürdüler. Ancak bu yıl da yaşanan don ve kuraklık gibi nedenlerle hem hayvan yetiştiricileri, hem de üreticilerimiz önemli ölçüde sıkıntı yaşıyorlar. Bu nedenle kuraklıktan etkilenen bölgelerimize yönelik bir çalışma yapılmasını bekliyoruz. Afet bölgesi mi ilan edilir, başka bir çözüm yolu mu bulunur bunu da yetkililerin takdirine bırakıyoruz. Bu konuda yapılması gerekenler ise başta üreticilerin Bankalara ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları faizsiz olarak ertelenmesidir. Bunlarla birlikte Sulama amaçlı kullanılan elektrik ücretlerinde indirim yapılmalı ve ödeme planı oluşturulmalı. BAĞ-KUR primleri ertelenmeli. Çiftçi tarafından zor şartlarda yetiştirilen ürünler  TMO tarafından alınmalı. Dondan zarar gören kayısı üreticilerinin zararları acilen karşılanmalı. Hububat üretimi yapan çiftçilerimize yönelik destekleme alımları yapılmalı. Hayvan yetiştiricilerine yönelik de TMO tarafından destek sunulmalı. Diğer yandan sigortalı olan ürünlerde meydana gelen zararların ise ilgili sigortalar tarafından süratli bir şekilde karşılanmalı” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)