Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-05-2021 20:21   Güncelleme : 23-05-2021 20:21

Çiftçinin Gözü TMO’da

"Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya’da zirai donun ardından üreticiyi korku saldı. Üretimde yaşanacak olası düşüş ile birlikte kayısı fiyatlarındaki belirsizlik pazarda endişeye neden oldu.

Çiftçinin Gözü TMO’da

Kent genelinde yaklaşık 50 bin ailenin geçimini sağladığı altın meyve kayısının kaderinin Haziran ayında belli olması bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) nin yapacağı piyasa müdahale alımları merakla beklenirken, uzmanlar bu alımların Haziran ayının ortalarında belli olacağı görüşünde.

Kayısıda yaşanan zirai don ve ardından olası dolu vurgunlarına karşın, kayısıdaki zararın boyutunun tam olarak netleşmesi beklenirken, alımlar ile ilgili net fiyatlar 14 Haziran açıklanabilir.

TMO’nun kayısı ticaretindeki fiyat dengesini koruyarak piyasayı regüle etmek istediğini savunan Uzmanlar, “ Kayısı fiyatlarında şuan için tam bir denge söz konusu değil. Doğal afetlerin kayısı ağacına vereceği zarar Mayısın sonu Haziran’ın ilk haftası gibi kestirilebilir. Kayısı fiyatındaki beklenti malum. Üretici’nin bu dengeyi koruyacak ve maliyetini karşılayabilecek bir fiyat beklentisi var. TMO’nun önceki alımlarını yani farklı kuru meyve gruplarındaki alımlarını göz önünde bulundurduğumuzda, rekolte ve piyasa analizi yapılarak kararın netleştiği anlaşılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Kayısı fiyatlarındaki netliğin sağlanması için öncelikle rekoltenin belli olması gerektiğini söyleyen Uzmanlar,” Doğal olayların etkilerinin hesaplanması ve mevcut ürün üzerinden belirlenecek rakamsal tahminlerin yapılması tam manasıyla kayısı ticaretini intihara sürükler. Bu nedenle bu tahminler yerine Tarım İl Müdürlüğü’nün açıklayacağı rekolte tahminlerini bekleyerek piyasanın bu yönde seyredeceği hareketi kestirmek gerekiyor.” dedi.

Kayısı fiyatları ise 20 Mayıs itibarıyla Malatya Ticaret Borsası’nın açıkladığı verilere göre, Organik kuru kayısı kilogramı en düşük 15 TL ’den, en yüksek 50,92 TL2ye kadar işlem gördü. Kuru Kayısının kilogram fiyat en düşük 17,50 TL’den başlayarak 29,15 TL’ye kadar işlem gördü. Gün Kurusu olarak adlandırılan natürel kayısının kilogram fiyatı 26 TL’den, 28 TL’ye kadar alıcı buldu. Kayısı çekirdeğinde ise içi tatlı kayısı çekirdeği 6,08 TL’den kantara çıktı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER