Malatya
Giriş Tarihi : 14-05-2015 19:49   Güncelleme : 14-05-2015 19:49

Çiftçileri haciz kiskacindan kurtarin

Organik Meyve Üreticileri Birligi Baskani Ilhan Tursun, kredi faizlerinin indirilmesiyle çiftçilerin bankalarin haciz kiskacindan kurtarilmasini isteyerek, “Tarimsal kredisini ödeyemeyen, icralik olan çiftçilerimiz topraklarini, makine ve teçhizat donanimini elden çikarmak zorunda kalarak daha da yoksullasiyor” dedi.

Çiftçileri haciz kiskacindan kurtarin

Organik Meyve Üreticileri Birligi, Dünya Çiftçiler Günü’yle ilgili olarak Birlik merkezinde basin açiklamasinda bulundu. Birlik Baskani Ilhan Tursun, sunlara degindi:  “Dünya çiftçilerinin tarima yönelik farkindaligi artirmak amaciyla geleneksel olarak kutlanmasini kabul ettigi 14 Mayis Dünya Çifçiler Günü vesilesiyle tarimin dünya ve ülkemiz için ne kadar önem tasidigini bugün çok açik bir sekilde görüyoruz. Insanligin ihtiyaç duydugu her türlü gida üretimini gerçeklestiren tarim sektörü ve onun olmazsa olmaz unsuru çiftçilerimizin degeri ancak geçen yüzyilin sonlarinda anlasilmaya baslanmistir.

ÇIFTÇILERE DESTEK ISTIYORUZ

Ülkemizde üretim yapan çiftçiler olarak, ilk basta tarimin dünya ve ülkemiz için ne denli degerli ve önemli oldugunun kavranmasini istiyoruz. Uygulanan ekonomik politikalarda tarimin ayricalikli bir yere sahip olmasi birincil talebimizdir. Yani öncelik anlayisimizi degistirmeliyiz. Tarimsal üretim yapan çiftçiler olarak, bizler de dünyanin gelismis ülkelerindeki çiftçiler kadar destek talep ediyoruz. Örnegin Avrupa Birligi çiftçileri kadar destek istiyoruz. Çiftçilerimiz, üretimde kullandigi tohum, gübre, motorini pahali alirken, ürün fiyatlarinin düsük belirlenmesi çeliskisinin giderilmesini istiyoruz. Tarimsal üretim girdilerinde destek, ürün fiyatlarinda ise hakkaniyetli bir fiyat düzeyi talep ediyoruz.

KREDILERDE POZITIF AYRIMCILIK YAPILMALI

Kredi faizlerinin çiftçimizin lehine pozitif ayrimcilik yapilarak indirilmesini ve çiftçilerimizin bankalarin haciz kiskacindan kurtarilmasini en önemli sorunlarimiz arasindadir. Tarimsal kredisini ödeyemeyen ve icralik olan çiftçilerimiz tarim topraklarini, makine ve teçhizat donanimini elden çikarmak zorunda kalarak daha da yoksullasiyor. Tarim sigortasinin kapsadigi alanlarin genisletilmesi ve sigorta primlerinin çiftçinin ödeme gücüne göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Mevcut sigorta yasasi çiftçiden çok sirketleri korur niteliktedir. Bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz.

VAATLER KAGIT ÜSTÜNDE KALMAMALI

Tarimsal milli gelirimizin 62 milyar dolara çikarilmasini son derece olumlu buluyoruz ancak çiftçilerimizin gelirinin her geçen gün daha da azalmasini ve yoksullasmasini bir çeliski olarak görüyoruz. Çiftçilerimizin gelirinin de tarimsal milli gelire paralel olarak artmasini diliyoruz. Bugün ülkemiz bir genel seçime giderken tüm siyasi partilerimizin çiftçinin ve tarimin sektörünün öneminin farkina vardigini ve bu konuda çesitli politikalar gelistirdiklerini sevinerek izliyoruz. Biz bu vaatlerin seçim beyannamelerinde kalmamasini ve hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Bir diger arzumuz da gelecek yillarda siyasi partilerimizin milletvekili listelerinde çiftçi adaylari da görebilmek. Umariz, bugün hiçbir partimizin milletvekili aday listesinde göremedigimiz çiftçilerimiz, yakin gelecekte Meclis te de temsil edilme olanagina kavusurlar.”