Malatya
Giriş Tarihi : 23-09-2021 07:14   Güncelleme : 23-09-2021 07:14

Çiftçilere Sahte Gübre Uyarısı

Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer çiftçileri, taklit ve tağşiş yaparak sahte gübre üreten kişilere karşı uyardı. Başer, ”Geçmiş yıllarda olduğu gibi kimyevi gübre çeşitlerinin mevsimsel taleplerinin fazla olduğu dönemlerde gübre sektöründe piyasa hareketliliğini fırsat bilen kötü niyetli kişiler piyasaya sahte ve taklit ürün arz ediyor.” dedi

Çiftçilere Sahte Gübre Uyarısı

 

Güzlük ekimlerin yapıldığı ve çiftçilerin gübre ihtiyaçlarını temin etmeye başladığı şu günlerde çiftçileri sahte gübrelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, artan girdi maliyetleri ile birlikte yükselen Gübre piyasasında fırsatçıların türediğini ve üreticiyi dolandırdığını söyledi. Çiftçilerin sahte gübre nedeniyle bürük zararlara uğrayacağını vurgulayan Başer,” Her gün yeme, gübreye zam gelirken bu iş nasıl olacak, Dövizde meydana gelen artış gübre fiyatlarında da dalgalanmaya neden oldu ve gübre fiyatlarında yüzde 80’lere varan artışlar meydana geldi. Çiftçinin içinde bulunduğu çıkmazı bilen bazı art niyetliler, sahte gübre üretme işine girdiler. Ekim ayının gelmesini 1 hafta 10 gün kaldı toprağa bu gübrelerin verilmesi gerekiyor. Ancak artan girdi maliyetleri karşısında gübre almak çok zor hale geldi. Bu fiyatlar karşısında çiftçimiz sahte gübre satan dolandırıcıların eline düştü. DAP gübresi diye aldıkları gübre tarlarla çok zararlı. Çiftçi kardeşlerimizi sahte gübre satıcıları noktasında uyarıyoruz. Devletimizin bu konuda çiftçilerimize destek olması lazım bu fiyatlar ile üretim düşecektir üretim azaldığı takdirde bu zamlar sofralarda yansır üretimin devam etmesi için çiftçinin destek alması şart.” sözlerini kullandı.

Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer girdi fiyatlarındaki artışın gübrede son bir yılda yüzde 125 ile yüzde 150, mazotta yüzde 35, tohumda yüzde 40 enerji maliyetlerinde yüzde 35-40 yaşandığını söyledi. Artan girdi maliyetleri karşısında çiftçinin zor durumda olduğunu, hükümetin duruma el atması gerektiğini belirterek,” Çiftçi, yüksek girdi maliyetlerinden dert yanmaya devam ediyor. Özellikle gübre fiyatlarındaki yükseliş, çiftçinin belini büküyor. Son 1 yıl içinde gübreye yüzde 150 ile 200 arasında zam geldi. Ektiği üründen eskisi gibi para kazanamayan çiftçi, fiyat yükselişinin önüne geçilmesini istiyor. Gübre kullanımının yoğun olacağı Ekim aylarında fiyatların yeniden artmasından da endişe ediliyor. DAP gübresi ton fiyatı geçtiğimiz yıl 2 bin 400 TL’ydi, şu an 6 bin 500 TL. 2020 taban gübresi geçtiğimiz yıl 1.700 TL ’idi, şu an 4 bin 200 TL. Üre gübresi geçtiğimiz yıl 1.800 TL’idi, şu an 4 bin 600 TL. Rakamlar yüzde 150-200 arttı. Böyle devam ederse, Türkiye gıda konusunda gelecek yıl ciddi sıkıntı çekecek. Gübre kullanılmadan ürünler yetişmiyor. Bu da gelecek yıl fiyatları tavan yapacak. Çiftçiler ürün ekemeyince fiyatlar yüksek olacak. Çiftçi bu gübre fiyatları ile çiftçilik yapamaz durumda, bir an önce çözüm bulmaları lazım. Tarımsal üretimde girdi kalemleri içinde önemli bir yer tutan gübre fiyatlarındaki artış, gıda fiyatlarının artmasına neden olmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER