Malatya
Giriş Tarihi : 14-06-2021 15:38   Güncelleme : 14-06-2021 15:38

Çiftçilere Anız Yangını Uyarısı

​​​​​​​ Hasat mevsiminin başlamasıyla beraber anız yakma vakaları artarken, çiftçilere anız yakmanın suç olduğu hatırlatılarak, anızları yakmanın hem toprağa hem de canlılara büyük zarar verdiği vurgulandı.

Çiftçilere Anız Yangını Uyarısı

Malatya’da bir yandan hububat hasadının başlaması bir yandan da Kayısı hasadı için hazırlıkların başlaması ile Anız yakımı vakaları çoğalmaya başladı. Bahçesindeki kuru otları temizlemek ve tarlasını rahat sürmek adına anızlarını yakan çiftçiler, hem toprak hem hayvanlar hem de yerleşim birimlerinin anız yangınlarından olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Bahçelerdeki anız ve kuru otların yakılması ile tarladaki veriminin düşürüleceğine dikkat çeken Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın,” Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmakla doğan zararları sıralarsak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Bu durum toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir. Sap ve anızların yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon (C) ve azotun (N) kaybı da artmaktadır. Mesela bir dönüm arazide 300 kg sap yandığında 1,5 kg saf azot kaybı meydana gelmektedir. Bu miktar ise ancak 7 kg şeker gübresi dediğimiz amonyum sülfat ı araziye vererek yeniden kazanabilir." dedi.

Anız yakımı ile toprak yüzeyindeki canlıların öldürüldüğünü belirten Ayaydın, ”Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda; anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların yüzde 70'inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur. Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da verimi arttığı görülmüştür." sözlerini kullandı.

Toprağın su ve rüzgâr erozyonuna karşı direncinin anız yakımı ile yok olduğunu söyleyen Ayaydın, "Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmanı sağlar. Böylece erozyonu önler. Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir. Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır. Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok yaban hayvanı (kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan vs.) yuvalarını terk etmekte veya ölmektedir.”  İfadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER