Malatya
Giriş Tarihi : 03-02-2021 07:03   Güncelleme : 03-02-2021 16:45

Çiftçiler Sulama Birliklerinden Dert Yanıyor

Pandemi dönemi ile birlikte oldukça zor günler geçiren çiftçinin başı bu kez de sulama birlikleri ile dertte. Kimi vatandaş kullanmadığı su için, kimi vatandaş da 200 liralık borç için icraya verildi. Avukatlık masrafının borçtan daha yüksek olduğundan yakınan çiftçiler, “Devletimiz bizleri Sulama birliklerinin insafına bırakmasın, bu soruna bir an önce çözüm bulsun” diye seslendi

Çiftçiler Sulama Birliklerinden Dert Yanıyor

Battalgazi ve Derme Sulama Birliklerinden şikayetçi olan vatandaşlar ellerinde ödeme makbuzları ile çözüm arayışına girdi. Derme Sulama Birliği tarafından yapılan uygulama ile su parasını ödemediği gerekçesiyle icraya verilen Yaka Köyü sakinleri herhangi bir duyuru yapılmadan bir ödeme planı çıkarılmadan doğrudan köylünün icraya verilmesine tepki gösterdi. Konu ile ilgili kendilerine ulaşan mahkeme celp kâğıdından bilgi aldıklarını kaydeden köylüler,  sulama birliğinden de muhatap bulamadıklarından yakınıyor. Birlik Başkanı ile görüşmelerinde ‘Gidin mahkemede hesap verin” cevabı alan çiftçiler, “Biz paramızı ödemişiz, makbuzumuzu almışız. Asıl suçu bize su vermeyerek siz işlediniz”  diyerek hak arama peşine düştüler. Bir diğer şikayet de Battalgazi Sulama Birliğine yönelik… Vatandaş 200 liralık borcu için icraya verildiğini ve dava sürecinin ise ayrı bir masraf doğurduğunu ve mahkeme masrafının su borcunu geçtiğini söyleyerek, devletin bir an önce bu soruna el atmasını istedi.

“ELİMDE MAKBUZLARIM VAR”

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan mahalle sakinlerinden Hulusi Alkale sıkıntılarını şu ifadeleri kullanarak aktardı. “Derme Sulama Birliği kanalından Topsöğüt, Şahnahan, Samanköy civarları açık sulama olarak yararlanıyor.  Yaka Mahallesi, Çarmuzu, Hanımın Çiftliği mahallelerinin kanal üstü bölgeleri ise kapalı sistem sulamadan yararlanıyor.  Ben mahalle sakinleri olarak 2018 yılında borcumu ödemişim. 2014 yılından, 2021 yılına kadar ödememi yapmışım. Elimde makbuzlarım var. Mahalledeki komşularımızın da yetiştiricilerin de aynı şekilde durumları var. Elimde de ödenmemiş 2021 yılının makbuzları var.  Yeşilyurt sulama birliğine borcumuz var mı diye gittiğimizde, ‘Biz sizi icraya vermişiz. Siz gidin mahkemede hesabınızı görün’ diye bize cevap vermediler. İcra nedeniyle de hiç bir bilgi verilmedi. 3 bin 400 lira bana borç çıktı. ‘Benim size bin lira borcum var’ dedim. Bize dedikleri ise ‘Siz yeraltı suyunu kullanmışsınız’. Bizim sondajlarımız var ama sondajlarımızda su yoktur. Dolayısıyla olmayan suyu nasıl kullanalım. Belgem de zaten belli saniyede 1,5 litre suyun var bir buçuk litre su ile salma su yapılamaz ağaç sulanmaz mısır, yonca sulanmaz. Geldiler baktılar inceleme yaptılar resmini çektiler gittiler. Örneğin bu durum komşularımızda da mevcut. Örneğin Abdullah Demez onlara da icra geldi. Abuzer Kaplan kardeşime de gelmiş mahallenin tamamı bu konuda şikâyetçi.”

“EKMEĞİMİZLE OYNAMAYIN”

Mahalle Sakinlerinden Mehmet Ayhan ise Sulama Birliğine verdikleri dilekçelerin dikkate alınmadığını kaydederek; “ Bizleri E-devlet üzerinden icraya vermişler. Dilekçe verdik cevabını bekliyoruz. Sulamadığınız sulama yapmadığımız halde yatırdığımız para makbuzları da dikkate alınmadan bize yeniden dava açılmış. Eski borcum üzerine bu borcu yüklüyorlar.  Sondaj ile sulama yapmıyoruz ki bu parayı alıyorlar. Köy muhtarının elinde saat var 18 liraya suyu alıyoruz.  Eğer tesisatta bakım onarım var ise de olursa fiyat ona göre yükseliyor. Bu yapılan tamiratın bedelini de biz ödüyoruz. Dolayısıyla suyun kullanma saati 50 lirayı geçiyor. Çünkü suyu kullanmak için önce kuyuya aktarıyor daha sonra kuyuda depolayıp havuza motopomplar basıyoruz ve havuzdan aldıktan sonra suyu kullanmaya başlıyoruz. Dolayısıyla maliyetimizde artıyor. Bizim sıkıntımız bize bir haber verilmedi bir tebligat yapılmadı. Bunu da anlayamıyoruz.   Sulama Birliği’nin bu icrayı durdurmasını, yeniden inceleme yapmasını talep ediyoruz. Bizim borcumuz neyse biz bunu ödemeye hazırız. Ancak kullanmadığımız bir suyun parasını, bizimle de alakalı olmayan bir parayı ödeyecek paramızda yok gücümüz de yok. Eğer hakikaten ceza gerektiren bir durum varsa cezamıza razıyız. Ancak birlik yetkilileri gelsin köylülerle görüşsün ellerindeki makbuzları incelesin kendi kayıtlarını incelesin ona göre hareket etsinler. Ben yaptım oldu diye hareket etmesinler. Zaten pandemi nedeniyle ekim dikim yapılamıyor. Ürünler mevsim itibariyle bu yıl sıkıntılı geçti. Vatandaşın bu mağduriyetten bu mahkeme eziyetinden kurtarılmasını istiyoruz. Uzmanlar tarafından değerlendirme yapılmasını istiyoruz ve gerekirse cezamız varsa cezamıza razıyız. Yoksa da ekmeğimizle oynamayın” çağrısında bulundu.

“İCRAYI ARACIMI SATARKEN ÖĞRENDİM”

Mahalle sakinlerinden Ahmet Ayhan ise şikâyetlerini; “Yaka mahallesinde oturuyorum. Harcamadığım suya ben para ödüyorum.  Bizi icraya vermişler. 2 bin 450 lira üzerimize icra var. 2 yıldır bu suyu hiç kullanmadığım halde bana icra geldi.   Bu icra nedeniyle ne tohum alabiliyorum ne gübre alabiliyorum ne taksitle bir şey alabiliyorum. Elimizi kolumuzu bağladılar. Araç satışı verirken bu icraya öğrendim. Orada aracınızın üzerinde haciz çıktı dediler ne olduğunu anlamadık. Tebligat diye bir şey de yapılmadı. Direkmen icra kâğıdı geldi.  Sonra Sulama Birliği tarafından üzerimize haciz konulduğunu öğrendik. Satışta yapamadık bir tebligat bir uyarı hiçbir şey gelmedi. Sadece araç satışında bunu öğrendik. Birliğe başvurduğumuzda da bizimle işiniz yok siz avukat ile muhatap olun diye bizi avukata yönlendirdiler. Bizim avukatlık bir işimiz yok. Bize gelen faturaları ödemişiz. Bu nasıl iştir anlayamadık muhatap da bulamıyoruz yetkililerden bu konuya destek vermelerini bekliyoruz. Sulama birliğine gittiğimde de kullanmazdıysanız dahi bu parayı ödeyeceksiniz dediler” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit (Özel Haber)