Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-11-2021 17:41   Güncelleme : 16-11-2021 17:41

Çiftçi Kuraklık Desteği Bekliyor

İlkbahar döneminde yağışların az olması, yaz aylarının da kurak geçmesi İlimiz merkez ve ilçelerindeki çiftçileri olumsuz etkiledi.  Çiftçiler kuraklık desteğinin bir an önce verilmesi beklentisi içine girdi.

Çiftçi Kuraklık Desteği Bekliyor

Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, yaşanan sıkıntıları şu ifadeleri kullanarak dile getirdi. “ Bilindiği gibi 2021 yılında meydana gelen kuraklıkla beraber aynı zamanda gübrede, mazotta ve tohumda meydana gelen aşırı fiyat artışları, üreticimizin, bilhassa sonbahar ekiminde çok büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır.  Burada hükümetimizden beklentimiz karşılanmadı. Açıkçası, yapılacak olan kuraklık destekleri geç bırakıldı. Bu destek verilecek ama bunun bir an önce verilmesi gerekir ki üretici tarlasını boş bırakmasın. Sulu alanlar dışındaki susuz alanların birçoğunda üretici tarlasını ekmek istemiyor. Bu da milli ekonomiye büyük bir darbe olacak. Bunun sonucunda da buğday arpa ve arpa üretimimiz gelecek yıl için daha çok düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu sebeple hükümetin acil tedbirler arasında yani gübre fiyatlarının yüzde 200-300 oranında artmasına, mazotun ve tohumun tedarikinin yüksek fiyatlardan temin edilmesi çiftçimize bu yılkı ekilecek tohumlarda çok sıkıntı veriyor. Bu nedenle Devletimizin bir an önce yapılacak olan kuraklık ya da mazot gübre desteğini bu mevsimde yapması gerekiyordu. Bizim temennimiz bu yöndedir.”

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ BİR AN ÖNCE VERİLMELİ

Kuraklık nedeniyle ekilen tohumların yeşermeden toprakta beklediğini kaydeden Kılıç’n, açıklamasının devamında ise “Bölgemizde bu güne kadar ekilen tohumlarda da kadar herhangi yağış olmadığından dolayı tohumlar halen kuru toprakta bekliyor. Aynı zamanda Yazıhan ilçemizdeki pancar üretiminde geçen yıl dekar başına 9-10 ton pancar alınırken bugün üreticimiz pancarını söküyor. Dekar başına en yüksek alan 5 ton ancak alıyor. Bu da demektir ki bu pancarda da yüzde 50 rekolte kaybıdır. Bunun sebebi nedir? Bunun sebebi kuraktır. Geçen yıl bahar aylarında yağmurun yağmayışı nedeniyle tohumların doğru gövermemesi sebebiyle pancarlar seyrek kalmış. Seyrek kalınca da bu rekolte yarı yarıya düşmüş oldu. Tabi ki üreticimizi en çok etkileyen faktör kuraklık. Ama bunun yanı sıra girdi maliyetlerinin de bu kadar artması gerçekten sıkıntılı. Bu sıkıntıların bir nebze de olsa giderilmesi için bir an önce bir tedbir amaçlı bir kuraklık desteğinin, mazot, gübre desteğinin çiftçiye bir an önce aktarılmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

.   A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)