Malatya
Giriş Tarihi : 07-04-2015 19:59   Güncelleme : 07-04-2015 19:59

Çiftçi donmaya mahkum edildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Il Baskani Enver Kiraz, kayisinin bu yil da dondan zarar gördügünü belirterek, “Donmaya mahkum edilen çiftçinin borçlarinin ertelenmesi yerine tamamen silinmesi gerekmektedir” dedi

Çiftçi donmaya mahkum edildi

CHP Il Baskani Enver Kiraz, beraberinde CHP Malatya Milletvekili Adayi Memba Kusçu, CHP Malatya Milletvekili Adayi Berna Karadas ve partililerle birlikte 4 Nisan Cumartesi günü meydana gelen dondan zarar gören Dilek mahallesinde incelemelerde bulundu.  Çiftçilerin sorunlarini dinleyen Kiraz, kayisi üreticisinin magduriyetinin görmezden gelindigini belirterek, su açiklamalarda bulundu;

KAYISIDA CIDDI HASAR VAR

“Malatya’da birkaç gün önce yasanan don felaketi dolayisiyla kayisida ciddi hasar var. Malatya’da sadece Dilek Mahallesi degil birçok bölgede hasar olusmus durumda Akçadag, Dogansehir ve Darende gibi Malatya’nin önemli bölgelerinde ciddi sekilde kayisinin dondan etkilendigini görüyoruz. Maalesef geçen yil kayisimizin tamamina yakini zarar görmüstü, bu da  Malaya ekonomisini bir bütün halinde çökertmisti, dolayisiyla çiftçi açliga ve yoksulluga mahkum edildi. Bu durum çiftçiyi kara kara düsündürüyor. Kisi nasil geçireceklerini, çocuklarini nasil okutacaklarini ve geçimlerini nasil  saglayacaklari konusunda büyük  muamma yasiyorlar.”

ÇIFTÇIYE DESTEK VERILMEDI

Geçen yil da 31 Mart’ta ayni sikintiyi yasamistik.  O felaket sonrasi çiftçimize hiçbir destek verilmedi, biz o zaman, “Tekrar kayisinin yanmayacagina dair de bir garantiniz yok, Peki önümüzdeki yil da yanarsa ne yapacaksiniz?  diye sorduk.  Korktugumuz gerçeklesti ve kayisi yine yandi. ama soruna çözüm olmayacaklarina dair geçen yildan  ciddi bir örnegimiz var. borçlarin ertelenmesi yerine silinmesi gerekirdi, alan bazli bir destek mutlaka verilmeliydi.

SESIMIZI YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEGIZ

Seneye bu tarihe kadar çiftçilerimizin zararinin karsilanmasi için sesimizi yükseltmeye devam edecegiz. Insallah bu yil basarili oluruz diye düsünüyorum. Bu hasar tespitlerini en iyi yapan buradaki üreticidir. Derin tecrübeleriyle kayisinin hangi oranda yandigini biliyor. Üretici ve Malatya ekonomisi  tekrar donmaya mahkum bir hale dogru sürükleniyor. Tehlike daha geçmis degil, 11-12 Nisan’da da ciddi bir don bekleniyor. Geçen yil söyledigimiz gibi bir an önce don vuran bu bölgelerde hasar tespitleri yapilarak çiftçilerin zararlarinin karsilanmasi gerekiyor.


SIGORTALATMA MALIYETI ARTTI

Çiftçilerimiz TARSIM sigortasi yaptiriyor.  Geçen yil kayisi tutmadigi için elinde para olmayan çiftçi sigorta yaptiramadilar. Çiftçilerimizin verdigi bilgilere göre TARSIM’e sigortalatma maliyeti yüzde 50 artmis görünüyor.”

Daha sonra söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Aday Adayi Memba Kusçu, “Milletvekilimiz sayin Veli Agbaba defalarca mecliste kayisi sikintilarini dile getirmesine ragmen bu konuda mecliste hiçbir sekilde adim atilmamistir. Özellikle Battalgazi’de Tarim ve Biyoteknoloji Üniversitesi’nin kurulmasi konusunda bir Kampüs kuruldu, bu kampüsün çalisma alanlarinin en büyük hedefi de kayisi merkezli olarak sikintilarin çözüme kavusturulmasi. Bu konuda da bizim CHP olarak Malatya’da yapacagimiz ilk çalisma tamamen kayisi sorunlari ile ilgili.  Zaten çiftçilerin de dile getirdigi üzere TARSIM’de ciddi bir magduriyet var. Sigorta ücretlerinin artmasi çiftçileri daha da büyük bir magduriyete sürüklemis. Bu konuda CHP’nin de tavri kayisidan yana olacak” ifadelerini kullandi.


>>Haydar SUCU