Malatya
Giriş Tarihi : 31-10-2017 15:47   Güncelleme : 31-10-2017 15:47

Çiçeklerin Önündeki Ilgisizlik Seti Kalkti

Eskiye oranla çiçek satislarinda artis yasandigina dikkat çeken Çiçekçi Sükrü Baydemir çiçeklerin bakimi için önemli uyarilarda bulunup en çok tercih edilen çiçeklerin Menekse, Siklamen, Antoryum, Kalandiva ve Baris Çiçegi oldugunu vurguladi

Çiçeklerin Önündeki Ilgisizlik Seti Kalkti

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Meslekte yaklasik 11 yildir yer edinen ve bu süre zarfinda yasadiklari tecrübeleri aktaran Çiçekçi Sükrü Baydemir: “Çiçekler fazla sogugu da fazla sicagi da sevmez. Onlari bu iki etkenden korumak lazim. Bunun için genelde hanimlar balkonlarda çiçek besliyor. Ama bazen bu bile yetersiz kaliyor. Bazen orasi bile çok soguk veya çok sicak olabiliyor. Bu yüzden oda sicakligi lazim çiçeklere. Bu oda sicakligini tutturmak da bizlere kaliyor. Çiçekleri aksam yattigimiz yerde bulundurmamaliyiz. Çünkü çiçekler gündüzleri solunumlarinda havadaki karbondioksiti alarak oksijen verir geceleri de tam tersi oksijen alarak karbondioksit verir. Bunun haricinde çiçeklerin baska bir zarari yok. Çiçeklerin sulamasina dikkat etmek gerekiyor çok fazla su verip altta su biriktirmemek lazim. Çünkü bu çiçek kökünde çürümeye neden olur. Çiçek sulandigi zaman bir iki saat gün isigi görmeli. Ayrica çiçeklerin saksi degisimi kisin kesinlikle yapilmamali, çünkü kisin bu islem yapildiginda çiçegin damarlari üsüyebilir ve çiçek kurumasi gibi olumsuz durumlarla karsi karsiya kalabiliriz. Genelde ilkbahar ve sonbahar ayinda saksi degisimi yapilmali.  Saksi küçükse mutlaka degistirilmeli saksi degistirilse çiçegin gelisme orani artar. Çiçekli bitkilerin haftada bir sulanmasi gerekiyor, günes isigi görmesi gerekiyor” diye konustu.

STRESTEN KURTARIR, BOS ZAMANI DEGERLENDIRIR

Daha sonra Baydemir: “Genellikle menekse tarzi çiçekler fazla tercih edilen çiçeklerdir. Menekse, Siklamen, Antoryum, Baris Çiçegi, Kalandiva gibi çiçekler diger çiçekleri geride birakiyor ve ilk alinmak istenen bu çiçekler oluyor. Bunun yaninda Malatya insanlari eskiden oldugu gibi çiçeklere uzak durmuyor daha çok sevmeye ve ilgi göstermeye basladi. Bunu son yillarda rahatlikla fark edebiliriz.  Eger insanlar çiçek bakimini üstelenmek istiyorsa onlara çocuklari gibi davranmalilar, çünkü onlar küçük çocuk gibi bakim ve ilgi istiyor. Çiçek sahibi de bu ilgi ve alakayi çiçeklere göstermeli.  Ayrica çiçek bakmak insanlari günün stresinden kurtarir ve insanlarin bos zamanini degerlendirmesine yardimci olur” sözleriyle konusmasina son verdi.