Malatya
Giriş Tarihi : 01-03-2021 17:21   Güncelleme : 01-03-2021 17:21

Çiçeklenme Döneminde Önemli Uyarılar

İlkbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte kayısı ağaçlarında başlayan çiçeklenme döneminde yetiştiriciler uyarıldı. Zamanında ve doğru usullerle yapılan ilaçlamanın verim kaybını azaltacağı kaydedildi. İlaçlama öncesi ise Mevsimsel meteorolojik uyarıların dikkatle izlenmesi uyarısı yapıldı.

Çiçeklenme Döneminde Önemli Uyarılar

TMMOB Ziraat Mühendisleri Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek, Meyve Ağaçlarında verim kaybını önlemek için zamanında ve doğru ilaçlama yapılmasının önemine değinerek, yetiştiricilere uyarılarda bulundu. Çiçek uyarılarında şu ifadeleri kullandı. “İçinde bulunduğumuz dönem özellikle tarımsal açısından tarım takviminin çalışma ve arazi şartlarında çalışmaların yoğun bir şekilde başladığı bir dönem. İlimiz için tarımsal üretimin ana konusunu oluşturan kayısı yetiştiriciliğinde birçok bölgelerde tomurcuklar yavaş yavaş kabarmaya, hareketlenmeye başladı. Bu dönemde yetiştiricilerimiz özellikle, yüzde birlik bordo bulamacı, eğer bunu hazırlama imkânı yoksa bakırlı preparatlardan herhangi birini kullanılabilir. Bakırlı preparatlarda üzerindeki etkili etken madde, etiket bilgisine göre hazırlanarak uygulama yapılması gerekiyor.

YAĞIŞTAN ETKİLENEN ALANLARDA UYGULAMA TEKRARLANMALI

Sadece kayısı üzerine tarif getirdik ama özellikle üzüm asmaları, yumuşak çekirdekliler dediğimiz,  elma, armut gibi birçok meyvelerde de budama ve gübreleme döneminin başladığı bir sürece girmiş bulunuyoruz. Bu nedenle bu ürünlerde de bu dönemlerde bu tür mücadeleler yapılması gerekiyor.  Özellikle bu dönemde kullanılan zirai mücadele ilaçları genellikle kontak etkili olduğu için havaların açık olduğu dönemde yağışların ise en az 24 saat müsaade ettiği bir süreçte bu ilaçların uygulanması kullanması daha verimli olur,  etkinliğini artırır. Meteoroloji kayıtlarına göre Mart ayı içerisinde geçmiş yıllarda olduğu gibi yine yağışlar yoğun bekleniyor. Yine tarımsal takvim içerisinde fenolojiyi takip ettiğimiz takdirde önümüzdeki dönemde yeni yağışlara bağlı hastalıkların yaygın görüleceğini tahmin etmekteyiz.  O nedenle de yapılacak uygulamalarda yağışların faktörleri de dikkate alınarak gerekirse bir uygulama yerine birkaç uygulama yapmaları kaçınılmazdır.

MÜCADELE İHMAL EDİLMEMELİ

Çiçek Açıklamasının devamında ise uyarılarını; “Yine geçmiş yıllarda yaşadığımız gibi yoğun monilya veya buna benzer fungal hastalıklarla beraber özellikle kabuklu bit göz kurdu gibi zararlılara karşı geç kalınmadan mücadele edilmesi gerekiyor. Çiftçimiz geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıları tekrarlanmaması adına süreci yakından hassasiyetle takip ederek bakımlı bir şekilde bu sezonu atlatmalarını önemle tavsiye ediyoruz.  Mart ayı içerisinde yağışlı geçen havalar,  meteorolojik kayıtlara göre sıklıkla görüleceği durumu ortadadır. Monilya, takip eden süreçte de yaprak delen (çil) hastalığına karşı gerekirse birkaç uygulama ve her uygulamada etkili maddeyi değiştirecek şekilde zirai mücadele uygulamasını yapmalarını önemle tavsiye ediyoruz” şeklinde sürdürdü.

A.Vahap Kaygusuz-Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)