Genel
Giriş Tarihi : 11-10-2013 18:01   Güncelleme : 11-10-2013 18:01

CHP'li Tanal'dan basörtüsüne iptal basvurusu

CHP Istanbul Milletvekili Mahmut Tanal, demokratiklesme paketiyle getirilen kamuda basörtüsü serbestisi ile ilgili yönetmeligin iptali için Danistay'a basvurdu.

CHP'li Tanal'dan basörtüsüne iptal basvurusu
 CHP Istanbul Milletvekili ve Insan Haklarini Inceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, "Kamu Kurum ve Kuruluslarinda Çalisan Personelin Kilik ve Kiyafetine Dair Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Iliskin Yönetmelik"in iptali için Danistay'a basvurdu.

Tanal, dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu Kararinda Degisiklik Yapilmasina Dair Kararin yürürlüge konulmasina iliskin kararla, Kamu Kurum ve Kuruluslarinda çalisan kadin personelin basi örtülü olarak görev yapabilmelerine izin verildigini hatirlatti.

Itiraz nedenlerini de siraladigi dava dilekçesinde söz konusu kararin uygulanmasi halinde telafisi güç veya imkansiz zararlarin dogmasina neden olacagini savunan Tanal, "Kararin açikça hukuka aykiri olmasi nedeniyle öncelikle yürütmesinin durdurulmasina ve yapilan yargilama sonucunda degisikligin iptaline, yargilama giderleri ve ileride dogabilecek vekalet ücretinin davali idareye yükletilmesine karar verilmesini saygilarimla arz ve talep ederim" ifadesine yer verdi.

'BASVURU KISISEL'
Parti Genel merkezinde düzenlenen CHP TBMM Grubu'ndan ayrilisi sirasinda Tanal, basvurusunun kisisel oldugunu ve parti adina yapmadigini söyledi.

'ÖGRENCI ANDI YENIDEN OKUTULSUN'
Bu arada CHP, ögrenci andinin Milli Egitim Temel Kanunu'nda yer almasi ve yeniden okutulmasi için teklif verdi.

CHP Grup Baskanvekili Engin Altay ve 32 milletvekilinin Meclis Baskanligi'na sundugu kanun teklifine göre her gün dersler baslamadan önce ögretmenler gözetiminde ögrenci andi okunacak. Yabanci uyruklu ögrenciler muaf tutulacak.

Teklifin gerekçe bölümünde, "Bu tür toplumsal uzlasi gerektiren kararlarda parlamentonun onayinin olmasi demokratik sistemimiz için yararli olacaktir" ifadesi var.HABER 7