Siyaset
Giriş Tarihi : 10-12-2021 12:48   Güncelleme : 10-12-2021 12:52

CHP’den İnsan Hakları Vurgusu

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde bir kez daha ilan ediyoruz, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu, hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye'yi hep birlikte kuracağız" dedi.

CHP’den İnsan Hakları Vurgusu

>>>> Ebubekir Atilla

CHP, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’ın “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla yaptığı basın açıklaması; CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Fevziye Pehlivan, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Osman Nuri Solmazgül, Eğitim-Sen Şube Başkanı Kazım Albayrak, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Şube Başkanı Hasan Akdemir partili ve vatandaşların katılımı ile CHP İl Başkanlığı önünde gerçekleştirildi.

Açıklamasında, insanlığın doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin tüm dünyada kabul edilişinin 73. yılında olduklarını belirten Kiraz, geçen yıl yaptıkları insan hakları günü açıklamalarında, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesini kamuoyu ile paylaştıklarını ifade etti. Kiraz, 2021 yılı içinde de hak ihlallerinin katlanarak arttığını savundu.

Neredeyse her iki gençten birinin işsiz, asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu, gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşadıklarını kaydeden Kiraz; ” Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hala sürmekte olan “hak, hukuk, adalet” mücadelemize tüm kadrolarımızla, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu amaçla, hak mücadelemizi halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile Benim Hakkım broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız. Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin hak bilincinin gelişmesiyle; ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba tek adam rejimin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceğiz.” diye konuştu.

İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu yeni bir yapı ile hareket edeceklerini kaydeden Kiraz; “ Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerinin, memurlarının, emeklilerinin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK'lılarının, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceğiz.  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye'yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak!

Broşürde yer alan ve halkımızla paylaşacağımız 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde paylaşacağımız mesajlar şunlardır: Tam Bağımsız Bir Ülkede, Evrensel İnsan Haklarına Uygun Yaşamak Senin Hakkın. Demokrasi Senin Hakkın. İnsan Onuruna Uygun Bir Yaşam Senin Hakkın. Aile Destekleri Sigortası Senin Hakkın. Eğitim Senin Hakkın. Düşünceyi İfade Ve Basın Özgürlüğü Senin Hakkın. Aile Destekleri Sigortası Benim Hakkım. İlaca Ücretsiz Ulaşmak Benim Hakkım.              Milli Gelirden Pay Benim Hakkım. Ücretsiz Kreş Benim Hakkım. Okula Gitmek Benim Hakkım. Gerçekleri Öğrenmek Ve Özgür, Bağımsız Haber Benim Hakkım. Gelir Adaleti Benim Hakkım. Güvenli Ortamda Çalışma Benim Hakkım. Onurlu Bir Yaşam Ve Bakım Benim Hakkım. Çalışmak Benim Hakkım. Adil Yargılanma Ve Adalet Benim Hakkım. Parasız Ve Zorunlu Eğitim Benim Hakkım. Şiddetsiz Yaşam Benim Hakkım. Düşünce Ve İfade Özgürlüğü Benim Hakkım. Güvenilir Gıdaya Erişim Benim Hakkım.” sözlerini kullandı.