Malatya
Giriş Tarihi : 27-08-2012 11:01   Güncelleme : 27-08-2012 11:01

“CHP oldugu sürece onurlu yasacagiz”

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Türkiye’nin cografyasinda da Ortadogu'da da barisin egemen olmasi için her türlü mücadeleden korkmayacagini, çekinmeyecegini bildirerek, “Cumhuriyet Halk Partisi oldugu sürece Türkiye Cumhuriyeti onurlu bir devlet olarak varligini sürdürecektir'' dedi.

“CHP oldugu sürece onurlu yasacagiz”

OKUL INCELEDI

Kiliçdaroglu, CHP Il Teskilati tarafindan Malatya-Elazig karayolunun Kömürhan Köprüsü mevkisinde karsilandi. Karayoluyla Hekimhan'a giden Kiliçdaroglu, Hekimhan Meslek Yüksek Okulu insaatinda incelemelerde bulundu. Belediye Baskani Sait Özoglu'dan insaat hakkinda bilgi aldi. Hasançelebi beldesine giden Kiliçdaroglu, kalabalik bir halk kitlesi tarafindan karsilandi. Sevgi gösterileri arasinda Hasançelebi Belediyesine giden Kiliçdaroglu, Belediye Baskani Mehmet Serif Yildirim'dan, çalismalari hakkinda bilgi aldi.

 

ONUR DUYDU

Belediyenin balkonundan halka hitap eden Kiliçdaroglu, Hasançelebililerle olmaktan onur duydugunu söyledi. Türkiye'nin zor kosullar altinda oldugunu savunan Kiliçdaroglu, ''Vatandas büyük bir kaygi içinde. Herkes soruyor birbirine, 'Ne olacak bu Türkiye'nin hali' diye. Buradan, Hasançelebi'den söylüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi oldugu sürece Türkiye Cumhuriyeti onurlu bir devlet olarak varligini sürdürecektir'' diye konustu.

 

MAL OLDU

Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Yurtta baris, dünyada baris'' sözünü vurgulayan Kiliçdaroglu, sunlari kaydetti: ''O insanlik tarihine mal olmus bir sözdür. Ayni seyi her yerde her zaman tekrarlayacagiz. Kendi ülkemizde, kendi cografyamizda, Ortadogu'da hiçbir zaman batinin egemen güçlerine teslim olmayacagiz. Çünkü biz bagimsiz Türkiye'den yanayiz. Özgür Türkiye'den yanayiz.''

''Batinin egemen güçleri Adalet ve Kalkinma Partisi'ne diyorlar ki Ortadogu'daki atesi sen ellerinle tut, benim ellerim yanmasin, senin askerin sehit olsun, senin insanlarin savasa girsin, ama ben isin kaymagini yiyeyim diyor'' diyen Kiliçdaroglu, CHP olarak buna izin vermeyeceklerini bildirdi.

 

TERS YÜZ EDILECEK

Kiliçdaroglu, söyle konustu: ''Kendi cografyamizda da Ortadogu'da da barisin egemen olmasi için her türlü mücadeleyi yapmaktan korkmayacagiz, çekinmeyecegiz. Önümüzdeki süreç içinde geçmis seçimlerde CHP'ye oy vermeyen ve böyle düsünmeyen bütün yurttaslarima sesleniyorum; Türkiye'nin geldigi tablo meydanda. Türkiye'nin yasadigi sorunlari hep beraber görüyorsunuz. 2002de sifir terörle devraldilar. Simdi her gün sehitlerimiz geliyor. Bu tablo bizim kabul edecegimiz bir tablo degildir. Bu tabloyu ters yüz etmek, Türkiye'de barisi egemen kilmak, hiç kimseyi ötekilestirmeden bütün yurttaslarimizi kucaklamak CHP olarak bizim görevimizdir.''

    

MIRASA SAHIP ÇIKILACAK

Inanci, kimligi ne olursa olsun her yurttasi kucaklamanin, hiç kimseyi ötekilestirmeden herkesle beraber yürümenin kendilerinin temel görevi oldugunu bildiren Kiliçdaroglu, ''Çünkü bizim dedelerimizin mezarlari Çanakkale'de, Conkbayiri'nda, Gaziantep'te, Sanliurfa'da. Beraber yatiyorlar onlar. Bu ülkenin bagimsizligi için mücadele verdiler. Biz onlarin çocuklari olarak, onlarin mirasina sahip çikacagiz. Ve görkemli bir Türkiye'yi hep beraber kuracagiz'' diye konustu.

Her yurttasi kucaklayacaklarini bildiren Kiliçdaroglu, ''Türkiye'de herkesin zengin oldugu, herkesin varlikli oldugu bir gönenç toplumunu el birligiyle kuracagiz. Yolsuzluklara, haksizliklara kapiyi kapayacagiz'' dedi.

    

FESTIVALE KATILDI

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Malatya'nin Hekimhan ilçesinde, 4’üncü Hekimhan Ceviz, Maden ve Kültür Festivali'nde konusan Kiliçdaroglu, demokrasinin önemine degindi.

Kiliçdaroglu, demokrasinin solunan hava gibi oldugunu ancak kirlendigi zaman fark edilebilecegini söyledi.

 

BATI DAYATMAMALI

Herkesin birilerinin düsündügü gibi düsünmek zorunda olmadigini aktaran Kiliçdaroglu, ''Bir topluma aklin özgürlügünü egemen kilabilirsek hem insanlik tarihine hem demokrasiye büyük katkida bulunmus oluruz'' diye konustu.

Kiliçdaroglu, demokrasinin batililarin dayattigi bir sey olmadigini söyleyerek, sunlari kaydetti: ''Irak'a girdiler. Ne diye girdiler? Demokrasi adina girdiler. Batinin egemen güçleri girdi. Bir buçuk milyon insan öldü. Binlerce Müslüman kadina tecavüz edildi. Geldi mi Irak'a demokrasi- Simdi ayni oyun demokrasi adi altinda Suriye için oynanmak isteniyor. Efendim Suriye'de demokrasi yokmus. Suriye'de demokrasi yok. Suriye'ye silah sokulsun diye para veren Suudi Arabistan'da mi demokrasi var? Katar'da mi demokrasi var? Suriye’nin demokrasi açisindan ciddi sorunlari var. Elbette ki demokrasi gelmeli. Elbette ki özgürlükler gelmeli. Ama Batinin egemen güçlerinin dayatmasiyla bir ülkeye demokrasi gelmez. Biz demokrasiyi her halkin kendi özgür iradesiyle kazanmasini isteriz.''

 

YAKISMAZ

Kiliçdaroglu, Türkiye'nin Batinin egemen güçlerinin taseronluguna soyunmadan kendi iradesi ve gücü ile bölgesinde lider olabilecegini belirterek, ''Batinin egemen güçlerinin Ortadogu'daki taseronluguna soyunmak Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine yakismaz'' diye konustu.

 Türkiye'nin hukuk devleti olmak zorunda oldugunu dile getiren Kiliçdaroglu, ''Dörtyol'da polisleri suçlu imis gibi siraya dizip de 'Kim vardi bunlarin içinde, kim sana bir seyler söyledi' diye o tablo var. O tabloyu biz unutmadik. O tablo demokrasiye yakisan bir tablo degildir. Kim yanlis yaparsa yanlisa karsi duracagiz. Ama kurumlari elestirmek, oldugu yerden daha küçük göstermek ya da onlari bir sekille toplumun gözünde yipratmak dogru degildir'' dedi.

    

MESRU ZEMIN: TBMM

Terör konusuna da deginen Kiliçdaroglu, ''can yakan'' terörle ortak mücadele etmek gerektigini kaydederek, söyle konustu: ''Terör için mücadele edecegiz, dedik. Ortak akli olusturalim, dedik. TBMM'yi toplantiya çagirdik. Suriye'ye bakin dedik. Teröre bakin dedik. Çözüm yolu mesru zemindir. Mesru zemin TBMM'dir. Gelin konusalim, dedik. Korktular, gelmediler. Gelmeyenleri aklinizin bir kösesinde tutun. Gelmeyenlere sizin yaniniza geldikleri zaman, Niçin TBMM'ye gitmediniz, diye sorun. Sehitlerimizin sorumlusudur onlar. Eger siz teröre karsi mücadele edecekseniz ortak mücadele etmek durumundayiz. Terör konusunda Türkiye bir duvar gibi onurlu bir durus sergilemelidir.''

 

Terörün nereden gelirse gelsin bir insanlik suçu oldugunu aktaran Kiliçdaroglu, ''O suça karsi onurlu duran bir parti de CHP'dir. Bunun karsisinda saglikli bir durus sergilemek zorundayiz. Insanlari sevmek zorundayiz. Terörü bitirmek zorundayiz. Bütün komsularimizla baris içinde yasamak zorundayiz. Onun için yeni bir partiye, yeni bir iktidara, yeni bir Cumhuriyet Halk Partisi'ne ihtiyaç var, diyoruz'' diye konustu.

Istanbul Büyüksehir Belediyesi'nin 1 kilometre metroyu 140 milyon liraya, Ankara Büyüksehir Belediyesi'nin 90 milyon liraya yaptirdigini öne süren Kiliçdaroglu sunlari kaydetti: ''Izmir Büyüksehir Belediyesi ise bunu 56 milyon liraya yapiyor. Elinizi vicdaniniza koyun. Bütün Türkiye'ye sesleniyorum. 140 milyon liraya yapilan bir metro insaati Istanbullulara ve bütün Türkiye'ye atilan bir kazik demektir'' dedi.

Kiliçdaroglu, Güzelyurt Belediyesi'ni de ziyaret etti.

CHP Malatya Merkez Ilçe Baskanligi yönetim kurulu üyesi Suzan Baydogan'in kizi Bahar Baydogan'in Malatya'daki dügününe katilan Kiliçdaroglu, geline ve damada birer adet yarim altin takti.