Malatya
Giriş Tarihi : 28-12-2012 09:28   Güncelleme : 28-12-2012 09:28

CHP neden iktidara gelemiyor? Güzel bir soru.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, iktidara gelememeleriyle ilgili, "Yeteri kadar halka gitmedik, 'merhaba' demedik, vatandasin ellini sikmadik, 'derdin nedir' diye sormadik. Sadece oturduk ve ‘bize oy verin’ dedik" degerlendirmesinde bulundu.

CHP neden iktidara gelemiyor? Güzel bir soru.
  CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, partisince Malatya’da düzenlenen “Is Dünyasi ve Meslek Örgütlerinin Sorunlari ve Çözüm Yollari” konulu toplantiya katildi. Toplantiya çok sayida CHP milletvekili, TSO Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, MESOB Baskani Sevket Keskin, MASIAD baskani Ibrahim Güngör, MAKIAD Baskani Muzaffer Ersan, Ticaret Borsasi Baskan Yardimcisi Gürsel Özbey, Esnaf ve Sanatkarlar Krdi Kefalet Kooperatifi Baskani Ali Evren, meslek kuruluslari temsilcileri ve is adamlari katildi.
Toplantida konusan CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, ilk toplantilarini Bursa’da yaptiklarini, ikinci toplantiyi ise Malatya’da yaptiklarini ifade etti. Kiliçdaroglu, “Politikacilarin is dünyasinda ayrim yapmalarini haklari da yoktur, lüksleri de yoktur. Herkesin siyasi görüsüne saygi duymak zorundayiz. Siyasetçinin görevi nedir? Onun üretim yaptigi alanda, onun önündeki engelleri kaldirmaktir. Onun önüne yeni engeller çikartmamaktir. Siyasetçiler bu olgunluga ulasmak zorundadir. Eger bu olgunluga ulasamazsak, kendi ayagimiza kursun sikmis oluruz” seklinde konustu.
Konusmasi esnasinda ODTܒde meydana gelen eylemler ve sonrasindaki tartismalara deginen Kiliçdaroglu, “Bosuna ODTܒyi örnek vermedim. Teknokent de, Teknopark da çok önemli buluslara imza atiliyor. Anahtar egitimdedir. Neden anahtar egitimdedir? Bir toplumun gelecegini belirleyen temel olgu egitimdir. Egitim sorgulamak üzerine kurulmalidir. Egitimle, daha nitelikli, daha kaliteli sorular sorsunlar diye çocuklarimizi okula göndeririz. Isin özü budur” ifadelerini kaydetti.
PKK terör örgütü ile ilgili olarak da konusan Kiliçdaroglu, “Kis geldi PKK’li unsurlar ya toprak altinda, ya baska yerde duruyorlar. Hepimiz rahatiz. Bahar gelecek, yeniden sehit haberleri hepimiz diken üstündeyiz. Kaç yildir sürüyor? 30 yildir sürüyor. Sorumlusu kim? Sorumlusu siyaset kurumudur. Siz çözmüyorsunuz sorunu. Siz çözmezseniz, bir gün gelir, birileri gelir çözmeye kalkar” dedi.
Türkiye’de siyasi ahlak yasasinin çikartilmasi gerektigini söyleyen Kiliçdaroglu, “Niye siyasi ahlak yasasi yok? Siyasetçinin kurallari da olmali. Hangi gerekçe ile yok? Biz bunu yapmaliyiz ve sizlerde talep etmelisiniz” diye konustu.
Seçim yasasini da elestiren Kiliçdaroglu, “Begenmediginiz adamlar var ama, lanet olsun deyip yine gidip oy veriyorsunuz. Niye itiraz etmiyorsunuz buna. Bu seçim sistemini degismesi gerekiyor. Vatandasin kendi özgür iradesi ile kendi milletvekilini seçmesi lazim. Hem darbeye karsiyiz diyoruz, hem 12 Eylül askeri rejiminin getirdigi yasanin arkasina siginiyoruz. Olmaz, olmaz. Degistirmeliyiz, Türkiye demokratiklesmeli, Türkiye sivillesmeli. Halk kendi özgür iradesi ile kendi milletvekilini seçmeli. Gidin Kibris’a bakin, Kibris’in seçim yasasi bizden çok daha iyi. Ama biz bunu yapamiyoruz” dedi.

"CHP NEDEN IKTIDARA GELEMIYOR? GÜZEL BIR SORU"
Kiliçdaroglu, konusmasini ardindan gelen sorulara yanit verdi. Kiliçdaroglu, CHP’nin neden iktidara gelemedigi ile ilgili soruya, “Güzel bir soru. Bazen bu soru çok sik sorulur” diyerek, “Demokrasilerde bir iktidar vardir, bir muhalefet vardir. Sorumlusu kim? Ne dedim sizlere. Hep dogrulari söyleyecegim. Sorumlusu biziz. Yeteri kadar halka gitmedik, 'merhaba' demedik, ellini sikmadik, derdin nedir sormadik, sadece oturduk, ‘bize oy verin’ Simdi gidiyoruz, konusuyoruz, elini sikiyoruz” dedi.
Kiliçdaroglu, eski bakanlardan Ali Coskun ile ilgili bir iddia ortaya atti. Kiliçdaroglu, “Büyük alisveris merkezleri ile ilgili olarak kendinize su soruyu sorun. Sayin Ali Coskun. Eski TOBB baskani. Benim de çok sevdigim, saydigim ve güvendigim bir kisi. Ali Coskun ikinci dönem niye bakan olamadi? Çünkü büyük alisveris merkezlerini kentin disina çikmasi ile ilgili kanun tasarisi hazirladi. Kendisi hayatta, sorabilirsiniz. Dedigim gibi çok sevdigim. Saydigim, düzgün bir insan” ifadelerini ileri sürdü.