Malatya
Giriş Tarihi : 08-07-2013 10:43   Güncelleme : 08-07-2013 10:43

CHP Milletvekilleri baris sürecini degerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Baris Demokrasi ve Özgürlük Komisyonu, baris süreciyle ilgili baslatilan çalisma kapsaminda Malatya’da “Baris, Demokrasi ve Özgürlük” konulu toplanti düzenledi.

CHP Milletvekilleri baris sürecini degerlendirdi
CHP Heyeti, olusturulan komisyon kapsaminda Dogu ve Güneydogu Anadolu’da 25 ili gezerek, sivil toplum kuruluslari, sendikalar, dernek ve oda temsilcileri ile vatandaslarla bir araya gelerek, CHP’nin baris süreciyle ilgili politikalarini anlatiyor. Toplantinin ilkini Adiyaman’da yapan heyet, ikinci toplantisini Malatya’da gerçeklestirdi.
Manisa Milletvekili Hasan Ören, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Gaziantep Milletvekili Mehmet Seker, Kocaeli Milletvekili Mehmet Halil Kaplan, Malatya Milletvekili Veli Agbaba ve Parti Meclisi üyeleri Çetin Soysal, Hüseyin Saygili ve Ibrahim Yener, Avsar Otel’de sivil toplum kuruluslari, sendikalar, dernek ve oda temsilcileri ile vatandaslarla bir araya gelerek, baris süreciyle ilgili degerlendirmelerde bulundu.
Toplanti öncesinde konusan CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, CHP’nin kurulus felsefesi ve siyasal yapisinin her zaman baris, demokrasi ve özgürlükten yana oldugunu söyledi. Baris sürecinin basarili olabilmesi için herkese önemli görevler düstügünü ifade eden Agbaba, sunlari kaydetti: 
“Son dönemde yasadigimiz Gezi Parki sürecinde görüldü ki baris, 'baris' demekle olmuyor. Baris, ismini baris koymakla olmuyor. Eger bu süreç demokrasiyle, özgürlükle desteklenmez ise baristan söz edilemez. Barisin olabilmesi için sonuna kadar demokrasi ve özgürlüklerin saglanmasi gerekiyor. Darbe döneminde askerin yapmaya çalistigini, görülüyor ki bu dönemde polise yaptiriliyor. Kep degisince Türkiye’ye demokrasi gelmiyor. Bu nedenle bu baslayan ve hepimiz açisindan önemli olan, kimsenin ölmedigi ve cenazelerin gelmedigi bir süreci yasiyoruz. Bu sürecin basarili olabilmesi için basta bizim partimiz olmak üzere tüm siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine görevler düsüyor. Bu sorun sadece iktidar partisiyle veya iki kisiyle çözülemez. Kürt sorunu, PKK’ya da AK Parti’ye de birakilmayacak kadar ciddi ve önemli bir sorundur. Ve Türkiye açisindan da çok önemlidir. Türkiye’ye demokrasi, özgürlük gelecekse öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekiyor.”
CHP Baris Demokrasi ve Özgürlük Komisyonu Baskani Manisa Milletvekili Hasan Ören ise, bütün partilerin baris sürecinin içerisinde olmasi gerektigini vurgulayarak, “Eger baris isteniyorsa, çözüm isteniyorsa, baris sürecinin kalici hale gelmesi isteniyorsa bu sürece parlamento katki koymak durumundadir. Bir fidani dikersiniz. Eger o fidana can suyu vermezseniz, o fidan solar. Bu çözüm ve baris sürecinde can sulara ihtiyaç var. Meclisin tatile girmeden hemen çikaracagi, çikardiginda da Dogu ve Güneydogu’daki insanlarin yüreginde yeseren, o baris sevgisini kuvvetlendirici, 'evet simdi oluyor' hissini vermemiz lazim. Bu ülkenin topraklarinda yasayan hangi parti olursa olsun, hangi yurttasimiz olursa olsun istisnalarin disinda barisi istemeyen olmaz. O zaman yapilacak bir tek sey vardir; ne olursa olsun bütün siyasi partileri baris sürecinin içerisine koymak lazim” diye konustu.
Ören, CHP olarak baris sürecine katki koyabilmek için ellerinden geleni yaptiklarini ifade ederek, “Toplumda, 'Falanca parti barisi istemiyor. Filanca parti baristan degil de terörden besleniyor' gibi bir algi yerlestirmek Türkiye’ye yapilacak en büyük kötülüktür. Türkiye’nin suan birbiriyle konusmaya, empati yapmaya ihtiyaci var. Elestiri yok. Eger gerçekten samimiysek, gerçekten bu sürecin basarili olmasini ve sonsuza dek kalici hale gelmesini istiyorsak, partilerin ve görüslerin elestirilmesiyle mesafe alinacagina inanmiyoruz. CHP bunun içinde olmali. Biz de bu baris sürecinin içinde degil, tam göbegindeyiz. Baris sürecine katki koyabilmek için elimizden gelen her seyi yapiyoruz” seklinde konustu.