Malatya
Giriş Tarihi : 04-07-2013 16:08   Güncelleme : 04-07-2013 16:08

Chp malatya il baskani Enver KIRAZ: - “üreticinin yer almadigi kayisi festivali baslarken, kayisinin sorunlariyla ilgili toplanti da yoktur”

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Üreticinin yer almadigi, sahiplenmedigi bir kayisi festivalinin açilisi gerçeklestirildi” diyerek, kayisi festivalinde kayisi sorunlarinin tartisildigi bir toplantinin yapilmasinin gerekli oldugunu söyledi.

Chp malatya il baskani Enver KIRAZ: - “üreticinin yer almadigi kayisi festivali baslarken, kayisinin sorunlariyla ilgili toplanti da yoktur”
 Parti binasinda, parti yöneticileri ve kayisi üreticileriyle birlikte basin açiklamasi yapan CHP Malatya Il Baskani Kiraz, “Son yillarin en sönük fuarlarindan birinin açilisi dün gerçeklestirildi. Kayisi üreticisi perisan olmus, don ve dolu kayisiyi vurmus, zarar tespitleri yilan hikayesine dönmüs bir sehirde kayisi festivaline ilgi az olmayacak da ne olacak” diye sordu.
Kiraz, açiklamalarini söyle sürdürdü:
“TARSIM tarafindan don ve dolu zararlarinin daha yarisinin bile zarar tespitinin yapilmadigi açiklandi. Adeta halkimizla dalga geçiyorlar. Hasar tespiti yapacagiz diyenlere bir hatirlatmamiz var. Malatya’nin pek çok yerinde hasat bitti, islim basladi. Siz daha neyin tespitini yapacaksiniz?
Gida Tarim ve Hayvancilik Il Müdürlügü tarafindan açiklanan rakamlara göre de kayisinin en az yarisi dondan dolayi yok oldu. Kalan kayisinin da en az yarisi dolu nedeniyle hasar görmüs durumda.
Peki olmayan kayisinin fuari olur mu? Kan aglayan kentin festivali olur mu? Elbette Malatya’nin tanitimi için festivalleri, fuarlari önemsiyoruz. Ancak üreticilerin magduriyetlerini çok daha fazla önemsiyoruz. 2 yildir binlerce kayisi üreticisi perisan, açlikla karsi karsiya kalmisken, derdine derman olabilecek bir tek adim atmiyorsun, kilini kipirdatmiyorsun, kayisi fuarinin açilisinda kayisinin sorunlariyla ilgili bir tek kelime etmiyorsun, sonra da çikip kayisi için festival yaptigini söylüyorsun. Bunu kabul etmek mümkün degil.
Kayisisini sadece dalda çürümesin diye 25 kurusa satmak zorunda kalan, kapisinda icra memurlari eksik olmayan üreticiler festivalden önce borçlarinin silinmesini istiyor. Kayisinin hak ettigi degeri bulmasini istiyor. Don ve dolu zararlarinin karsilanmasini istiyor.
Yine biz merak ediyoruz. Kara kara düsünen kayisi üreticisinden kaç tanesi festivale katilacak, kaç tanesi mutlu sekilde konserleri izleyecek?