Siyaset
Giriş Tarihi : 19-03-2021 16:50   Güncelleme : 19-03-2021 16:50

CHP İl Teşkilatı Yazıhan’da Temaslarda Bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Yazıhan İlçe Başkanlığını ziyaret ederek ilçe örgütüyle bir araya geldi.

CHP İl Teşkilatı Yazıhan’da Temaslarda Bulundu

Kiraz Yazıhan’ın, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba sayesinde yeni ilçe binasına kavuştuğunu belirterek “Yeni hizmet binamızda daha güzel işlere imza atılacağına inanıyorum. Binamızın kazandırılmasında en büyük pay Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’ya ait. Kendisine de buradan tüm Yazıhanlılar adına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Hepimizi onurla gururla temsil ediyor. Malatya il başkanlığımız başta olmak üzere Hekimhan, Akçadağ, Doğanşehir, Yazıhan örgütlerimizin binaları sayesinde yenilendi.” Dedi.

Kayısı üreticilerinin sorunlarına da değinen İl Başkanı Kiraz; “Malatya bir kayısı memleketi. Bu aylarda üreticilerimiz diken üstündeler. Bir don, doğal afet gibi olumsuzlukla karşılaşmaktan tedirginler.. Çiçeklenme aşamasına girmediği için Kuluncak ve Darende’de üreticiler sıkıntı yaşıyorlar. Taban fiyat talebi yıllardır devam ediyor. Bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi bir nebze bu ihtiyacı giderdi. Yalnız süreci uzun olduğu için çok sayıda çiftçi sistemden faydalanamadı. Kayısıya alan bazlı destek verilmesi gerekiyor. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanlığından gelen para adaletsiz bir şekilde dağıtıldı.

Lafa geldiğinde Malatya’ya yaptıkları yatırımları anlatıyorlar ama gezdiğimiz yerlerde çiftçi perişan,  üretici perişan, hayvancılıkla geçimini sağlayanlar perişan. Esnafa zaten dokunamıyoruz. Aylardır perişan haldeler. Tarım Kredi Kooperatifi yüksek faizle üreticiye kredi veriyor, biz kooperatif önünde Vekilimiz Veli Ağbaba mecliste konuyu gündeme getirdi. “Traktör haczedilemez” deniliyor ama üreticinin traktörü haczediliyor. Sulama Birlikleri bir başka çile kullanmadıkları suyun parasını veriyorlar. Daha önce sizin seçtiğiniz insanlar birliği yönetiyordu şimdi kayyum atandı. Çok daha ulaşılmaz hale geldiler. Türkiye’deki tüm sistemler gibi Sulama Birlikleri de halktan uzaklaştırılan bir yapı aldı. Sulama Birlikleri çok sayıda çiftçiyi icraya vermiş durumda. Çiftçi her yere borçlu. Üretici gübre almak için, traktör almak için yani üretmek için borçlanmış. Bu ülke çok badireden geçmiş ama bu durumu aşmasını bilmiş. En zor şartlarda bile ülke düzlüğe çıkmış. Şuan en zor şartlardayız ama düzlüğe çıkacağız. Bunu hep birlikte başaracağız.” İfadelerini kullandı.>>HABER MERKEZİ