Malatya
Giriş Tarihi : 16-02-2018 15:09   Güncelleme : 16-02-2018 15:09

CHP Il Baskani Kiraz Arguvan'i Ziyaret Etti

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, örgüt ziyaretlerine Arguvan’da devam etti. Beraberinde il yöneticileri ile birlikte Arguvan Ilçe Örgütünü ziyaret eden Kiraz, Arguvan merkezinde kurulan semt pazari ve esnaf ziyaretleri gerçeklestirdi

CHP Il Baskani Kiraz Arguvan'i Ziyaret Etti

Ilçe ve il kongrelerinin ardindan CHP Malatya Il Örgütü çalismalarina araliksiz devam ediyor. Geçtigimiz günlerde, Akçadag, Dogansehir ve Hekimhan Ilçelerini ziyaret eden CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz ve Il Yöneticileri Arguvan Ilçesini ziyaret ederek, ilçe örgütü ve Arguvanlilar ile bir araya geldi.

“KÖYLÜYLE DALGA GEÇIYORLAR”

Ilçe Örgütü ziyaretinde konusan Il Baskani Kiraz, Hayvancilik yapan üreticilerin meralarin kiraya verilmesi nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kaldiklarini, dünyanin bir ucundan canli hayvan, Sirbistan’dan karkas et getirilmeye baslandigini ifade etti.  “ Bakan da çikmis hayvanciligi tesvik etmek için yeni projeler ortaya koyuyor.” diyen CHP Il Baskani Kiraz,  “Geçmisten tecrübemiz var. Hiçbir küçük çiftçi bu tesviklerden faydalanamadi. Hayvancilik yapmayan, köyde yasamayan asil meslekleri hayvancilik olamayan insanlar tesvikten faydalandirildi. Çünkü çiftçilerin o sartlari yerine getirmesinin imkâni yok.  Göreceksiniz bu son açikladiklari tesvikten de küçük üretici, köylü faydalanamayacak. Bu köylü ile dalga geçmekten baska bir sey degil. 300 koyun degerinde bankaya teminat veya tapu verilmesi lazim. Zaten köylünün bu kadar mal varligi olsa köyünü terk etmezdi, hayvanciligina da devam ederdi. Bundan da hiçbir köylü faydalanamayacak.” dedi.

KAYISI ÜRETICISI IHYA OLURDU AMA

Arguvan’da arpa, bugday, mercimek, nohut ekimi gerçeklestirildigini ancak, diger üreticiler gibi Arguvanli üreticilerin de sorunlarla bogustugunu kaydeden Kiraz, ; “Yerli ve milliyiz diyorlar. Mercimegi, fasulyeyi, pirinci, samani bile ithal ediyoruz. Önceden tamami yerli ürünlerle yerli mali haftalari kutlaniyordu, simdi ise yerli mali haftasinda çocuklarimiz hiçbir yerli ürün götüremiyor. Çiftçisi köylüsü üretimi biten bir ülkede gelisme beklenmez ülke iflas noktasina gelmistir. Yazin kayisi agaçlarinin kesildigini gördük. Bu yaz çok daha fazla kesilecegi asikâr. Gümrük ve Ticaret Bakani Malatyali ama Malatya üreticisi en kötü dönemini yasiyor. Kayisi dünyaya satilabilse, projeler ortaya konulsa simdi kayisi üreticisi ihya olurdu. Kayisi üreticisi yoksulluga teslim olmus durumda.” ifadelerini kullandi.