Siyaset
Giriş Tarihi : 29-11-2012 20:20   Güncelleme : 29-11-2012 20:20

CHP Il Baskani Enver Kiraz: "Büyüksehire degil, 'Bütün Sehir'e karsiyiz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "'Her seyi ben bilirim, dedigim dedik, çaldigim düdük' anlayisi ile hizmet olmaz" diyerek, CHP'nin büyüksehire degil, 'bütün sehir'e karsi oldugunu söyledi.

CHP Il Baskani Enver Kiraz:

Parti binasinda yaptigi basin açiklamasinda büyüksehir olununca beldelerin kapatilacak olmasina temas eden CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "AKP'nin kimseyle müzakere etmeden, konunun muhataplariyla tartismadan, halktan gizleyerek, kaçirarak çikardigi bütün yasalar neredeyse hüsranla sonuçlanmaktadir. AKP'nin halka ragmen her seyi 'ben bilirim dedigim dedik, çaldigim düdük anlayisi' simdilik halkin temsilcisi Meclis iradesine, yargiya takilmakta, ama önümüzdeki dönemde bu anlayis bizzat halk tarafindan cezalandirilacak ve AKP sandiga gömülmeye mahkum olacaktir. 24 Nisan 2012'de Içisleri Bakanligi hukuki sonuçlar göz önüne alinmadan, demokrasi yok sayilarak bir genelge yayinlamis, seçilmis belediye baskanlarini, atanmis vali ve kaymakamlarin emrine sokmustur. Bu genelgeyle Malatya'da da 39 belde belediyesinin hizmetleri aksamis, belediyelere ve halka büyük haksizlik yapilmis, seçilmis halkin temsilcisi ve halk adina hizmet yapan belediye baskanlarinin haklari da gasp edilmistir. Bu hukuksuz uygulamaya Danistay 8. Dairesi 'dur' demistir. Genelgenin telafisi güç sonuçlara yol açacagina atifta bulunmustur" dedi.
"Halka ragmen halka sorulmadan, dayatmaci bir anlayisla belde belediyeleri kapatilmaktadir. Köylerin köy tüzel kisiligine son verilmektedir. Bu haksizligin da mücadelesini halkla birlikte CHP vermektedir. Yaptigimiz referandumlarda da halkin beldelerin kapatilmasini istemedigini, rakamlarla kamuoyuna açiklamistik. Bizler de Danistay'in bu kararinin ardindan beldelerin ve köylerin kapatilmasiyla ilgili düzenlemenin geri dönecegi veya iptal edilecegi yönündeki inancimizi korumaktayiz" diyen Kiraz, daha sonra özetle sunlari söyledi:
"Bu arada AKP Il Baskani bir seyi çok iyi algilamali; laf kalabaligiyla kafa karisikligi yaratmaktan vazgeçmelidir. Bu yöntemlerle evrakta sahteciliklerini de gizlemeye çalismamalidir. Büyüksehir Yasa Tasarisi'nin yanlislarina karsi çikmak, dayatmaya, merkezilesmeye, seçilmislerin yerine atanmislarin yetkilerinin arttirilmasina karsi çikmak ayri sey; büyüksehir olmaya karsi çikmak ayri sey. CHP büyüksehire degil, 'bütün sehir'e karsidir."