Siyaset
Giriş Tarihi : 09-04-2021 17:42   Güncelleme : 09-04-2021 17:48

CHP Heyeti, Ziraat Odası Başkanlarını Dinledi

Önceki gün ilimizi ziyaret eden CHP Milletvekilleri, Ziraat Odası Başkanlarıyla bir araya gelerek, çiftçilerin sorunlarını dinledi.  83 Milyon insanı doyuruyoruz, ama emeğimiz karşılığını alamıyoruz diyen çiftçiler, CHP Milletvekillerinden destek istedi

CHP Heyeti, Ziraat Odası Başkanlarını Dinledi

TSO binasında gerçekleşen buluşmada Oda başkanları adına konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve  Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç; “Ziraat Odaları olarak çiftçimizin penceresinden dünyaya bakıyoruz. Malatya’mızda in 300 milyon dolar ihracatımız varken Malatya'da bunun 250 milyon doları kayısıdan oluşmaktadır. Bu nedenle bizim olmazsa olmazımız kayısıdır. Malum olduğu üzere tarımda üstü kapalı bir fabrika olarak çalışıyoruz. Her türlü doğal afete açığız. Üreticimiz borç batağına altına girmektedir. Üreticimiz ekiyor pazar bulamıyor, batıyor. Şu anda Türkiye genelinde eğer özel bankaları da katacak olursak 200 milyar çiftçi borcu var. Tüm Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bulunan tüm vekillerin sizin aracılığınızla sesleniyorum. Biz diyoruz ki çiftçinin siyaseti olmaz. Çiftçi bu ülkede 83 milyon insanı doyuruyor. Ama artık girdi maliyetlerini elinde de artık üretici üretemez duruma geliyor. Türkiye'de Çiftçi ile helalleşmeden ölen bir kişi cennet yüzü göremez. Bugün İstanbul’da Ramazan pidesi 4 lira diyorlar. Biz üretici olarak 330 gram buğdayı bin 600 liradan ekmeklik buğdayı sattık. Kilosunu 50 kuruşa verdik. 50 kuruş niye 4 lira oluyor. Bu makasın açığını kim kapatacak. Hem üretici mağdur, hem tüketici mağdur. Bilhassa  Siz Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yasama yapan tüm vekillerimizin bu ortamda çiftinin yanınızda olmanın siyaseti bir kenara bırakarak, çiftçiyi  borç batağından kurtarmanızı talep ediyoruz. Çiftçi borçlarımızın 5 yıla bölünerek faizsiz bir şekilde çiftçinin bu yükün altında ezilmeden kurtulmasını sizden talep ediyoruz” şeklinde konuşarak taleplerini dile getirdi.

TARIM MİLLİ MESELEDİR, SİYASETİ OLMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak  ise konuşmasında çiftçilerin sorunlarını bildiklerini ve bu sorunları sürekli mecliste gündeme taşıdıklarını kaydederek şöyle konuştu. “Tarım aslında bir milli meseledir. Yani bunun siyaseti olmaz. Diyoruz ki çiftçimiz çok zor durumda. 2 Trakya büyüklüğünde araziyi artık çiftçi ekmiyor. Son 17 yıldır sürekli ithalat yapıyoruz. Kaç zamandır mecliste bağırdık, dedik ki bu çiftçinin ineğini arazisine traktörünü haciz ediyorlar. Şimdi bir kanun teklifi getirdiler. Söyledikleri şu. Çiftçi yüzde 30’unu peşin ödesin geri kalanı da 3 taksitle ödesin. Yüzde 18 de faiz alırım.  Ödeyemezler.  Çiftçi bugün Tarım Kredi Kooperatifi borcunu ödemiyor. Bunu keyfinden mi ödemiyor. Bunu nasıl ödeyecek. Şunu söyleyeyim genel başkanımız açıkça söyledi. Şu faizini alma dedi. Yani çiftçinin borcunu yapılandırırken, bundan faiz alma dedi. Ama dinlemiyorlar. Bunu almak istiyorlar.

ÇİFTÇİYE VERİLEN DESTEK ARTIRILMALI

İkinci bir şey daha söyleyeyim ileriye doğru baktığınız zaman bugün bütün dünya tarımına artık farklı bir gözle bakmaya başladı. Diyor ki tarım bu Pandemiden sonra her ülke tarımda da mümkün olduğu kadar kendi kendine yeterli olmaya gayret göstermelidir. Dedik ki biz devletin özel politikalar geliştireceği, devletçi Politikalar uygulayacağı alanı tarım olarak görüyoruz. Burada her türlü desteğin verilmesi lazım. Ama dün diyor ki Cumhurbaşkanı, çiftçinin durumu iyi.  Çiftçiler durumun iyi 24 milyar lira destek verin. Elimizi vicdanımıza koyalım. 1 yıl önce ne kadar destek verdiler.  20 milyar. Peki kanun ne yazıyor. 56 milyar vereceksin diyor. Biz bu 24’e nasıl sevineceğiz. Senelerdir çiftçinin hakkı yeniyor. Şu anda. Bu ülkede her bir çiftçi ailesine devletin 70 bin lira borcu oldu. Bunun sürekli altını çizerek söylüyoruz.  Eğer gıda güvenliğimizi sağlayamazsak bu insanları besleyemezsek başımıza ne geleceğini de biliyoruz. Dolayısıyla iki alan  1, girdi fiyatları 2, gıda güvenliği. Yani üreticiden tüketiciye kadar giden zincirde de bir gariplik var, buraya da mutlaka el atılması lazım. ”

ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİLERİMİZ DE KUTSALDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise konuşmasında sorunları takip ettiklerinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı. “ Bunu bilin ki bu sözler burada kalmayacak. Her zaman yanınızda olduğumuzu söylüyorum.  Türkiye'de üretim yapıp da alın terinin karşılığını alamayan kesim kimlerdir?  Bunlar Çiftçilerdir. Bizim açımızdan tabii ki fabrikada üretim yapanların kıymeti vardır. Ama üretim yapan çiftçilerimiz de kutsaldır. Hayvancılık yapan insanlarımıza kutsaldır. Alın teri önemli. Ancak burada bir grup var ki en fazla payı onlar alıyor. Burada Tarım Kredi Kooperatifleri adet bir çiftliğe dönüşmüş durumda. Sizlere en az kazanıyorsunuz. Onlar en çok kazanıyorlar, bundan bilginiz olsun. Tarıma verdiği Faizler zaman zaman yüzde 40'ı buluyor. Biz her zaman sizin yanınızdayız. Sıkıntınız varsa onların çözümü için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz