Malatya
Giriş Tarihi : 02-04-2017 18:55   Güncelleme : 02-04-2017 18:55

CHP Her Seye Karsi!

Anayasa degisikligine yönelik muhalefetin hayirci tavrini elestiren AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yasar, CHP’nin önerilerle gelmek yerine sürekli istemezükçü bir anlayis sergiledigine vurgu yaparak, “ Kemal Kiliçdaroglu tarzi muhalefet Türkiye’nin akil seviyesinin gelismesine bir katki saglamiyor. Tam tersine asagi çekiyor.” dedi

CHP Her Seye Karsi!

>>M. Ali Günaydin

16 Nisan referandumuna yönelik muhalefetin rejim degisikligi ve tek adam söylemlerini elestiren AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yasar, Anamuhalefet Partisi CHP’ye sert sözlerle yüklendi. Gazetemize özel açiklamalarda bulunan Yasar, CHP’nin sürekli hirçin bir siyaset izledigine ve toplumu anayasa degisikligine yönelik yanlis bilgilendirdigine vurgu yaparak,  “Magazin siyasette bu böyledir. Gerekçe açiklamazsiniz; spotlarla, sloganlarla, retorikle isi götürürsünüz. Bunlar isnat ve suçlamadir. rejim degisikligi, otoriterlik, ve diktatörlük gibi suçlamalarla bir kisiye husumetinizden ülkenin kaderini belirleyecek bir süreci berbat hale getirebilirsiniz. Hem kendi kafaniz karisir, hem toplumun kafasini karistirmak istersiniz, hem de saglikli seyleri engellemeye çalisirsiniz. Suan Cumhurbaskani Sayin Erdogan da  Ak Parti de gücünün zirvesinde, yüzde 49,5 oyla seçtigi Türkiye’nin geçmisinde geleceginde göremeyecegi büyük bir destekle iktidarda olan bir parti. Bu kisilere veya partilere kininiz, nefretiniz sizi köreltmesin. Kur’an’da bir ayette, “bir topluluga bir kavme olan düsmanliginiz, hirsiniz, kininiz sizi adaletsizlige sevk etmesin” diye, tam buna uyan bir sey… Burada önemli olan bu degisiklik ülkeye ne getiriyor, ne götürüyor. Geçmisle mukayese ettigimizde “geçmise karsiyiz, fasist anayasa, darbe anayasasi” diyorlar. “O zaman degistirelim” dedigimizde de karsi çikiyorlar… “Ne istiyorsunuz, teklifinizi getirin” dedigimizde, ona da karsi çikiyorlar..  “siz getirmediniz biz getirdik gelin biz bunlari eksik veya tamamlamak için tartisalim” diyoruz. Yine “Hayir, biz bunu bu sekilde tartismayiz” diyorlar. Anlasilmaz bir sekilde, istemezükçü, sadece negatife oynayan bir muhalefetle karsi karsiyayiz” ifadelerine yer verdi.

“IKTIDARI KAYBETMENIN HIRÇINLIGI VAR”

CHP’nin her seye olumsuz bakmasinin sebebine deginen Yasar, “Bu sundandir; mesruiyetini halktan almayan o eski iktidari kaybetmis olmanin bir hirçinligi var, bir tahammülsüzlük içerisinde, bir hirçinlik, bir saldirganlik içerisinde. Fakat muhalefetin amaci ülkeye bir fayda saglamaktir. Bir baskasinin zaafindan siyaset üretmek, onu karalamak, kötülemek size bir fayda saglamaz. Ilkeleri olan, önerileri olan ülke için bölge için, dünya için, insanimiz için, ayaklari burada sabit olan madden de, manen de bu ülkede iki ayagini birden yere basan bir muhalefete ihtiyaç var. Yani Kemal Kiliçdaroglu tarzi muhalefet Türkiye’nin akil seviyesinin gelismesine bir katki saglamiyor. Tam tersine asagi çekiyor.

CHP ERGEN SIYASETI BIRAKMALI

Kafaniz net degilse, saglikli düsünmüyorsaniz, kafanizda küçük kurnazliklarla cin fikirler dolasiyorsa ve korkunuz ülke degil, üzerine oturdugunuz sabitlediginiz sadece nefret ve korkular üzerinden kontrol ettiginiz bir seçmen kitleniz varsa böyle saldirganlasirsiniz. CHP’nin ergen siyasetten çikmasi lazim, akli basinda insanlarin olgunlugu ve davranislariyla, refleksleriyle hareket etmesi lazim, yoksa isimiz çok zor. Korkulari ise su; artik yeni sistemde Kemal Kiliçdaroglu ve CHP’nin politikalarina uygun bir siyasi partinin iktidar olma sansi bundan sonra hiç olmaz. Ama kendini yeniler, toplumun büyük çogunluguna hitap edecek bir dil, bir kurulus, ilkesel yapisal bir dönüsüm saglarsa o zaman Kemal Kiliçdaroglu ile olmaz ama CHP’nin de iktidar olma sansi olur, bunu samimi söylüyorum. Bu sistem sadece Ak Parti çogunlugunda bir partinin sürekli iktidar olacagi bir sey de olmuyor. güçlü bir meclis geliyor. Belki baraj da düserse, Ak Parti yüzde 50’leri veya yüzde 49’lari bir kez daha yakalamayacak. Yani suanda böyle bir gücü olan sistemi bu sekilde realize etmeye çalisan bir iktidara saygi duymak lazim. Diyorsunuz ki; tüm çelmelere, tuzaklara ve her seye ragmen ayakta duran bir partiyim bunu yapiyorum. Ama bu parti baskalarina da güç ve imkân veren sistem degisikligini ön görüyorsa bunun birilerinin sapkasini öne koyup saygiyla düsünmesi lazim.” dedi.