Siyaset
Giriş Tarihi : 09-09-2021 16:25   Güncelleme : 09-09-2021 16:25

CHP 98 Yaşında

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP’nin 98. kuruluş yıl dönümü Malatya’da kutlandı. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arapgir Belediye Balkanı Haluk Cömertoğlu, İlçe Başkanları ve Parti Yöneticileri, CHP’nin 98. kuruluş yıl dönümünü nedeniyle Atatürk ve İsmet İnönü Anıtı’na çelenk sundu.

CHP 98 Yaşında

Çelenk sunumunun ardından konuşan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, partisinin kuruluş yıl dönümüyle alakalı, “Bugün 9 Eylül hepimizin üyesi olmaktan büyük onur ve gurur duyduğu Cumhuriyet Halk Partisinin 98. Kuruluş yıl dönümü, bundan 98 yıl önce 9 Eylül 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan partimiz, bugün 98 yaşında. Partimizin 98 yaşını kutlamanın büyük onurunu ve gururunu yaşıyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin devamı olarak 9 Eylül 1923’te kuruldu. Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin devamı olması şu anlama geliyor. Bu topraklarda vatanın bağımsızlığını korumak için dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun, herkesin kenetlenip kendi vatanına sahip çıkmasının adıdır, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri. Bunun devamı olarak kurulmuş olması, ülkenin kurtuluşunda yer alması, kurtuluşun partisi anlamını taşımaktadır. Yani bu ülkenin temellerinde Cumhuriyet Halk Partisinin harcı vardır. Cumhuriyet Halk Partisinin temelinde de bu ülkede yaşayan bütün unsurların, harcı vardır. Partimizin kuruluş yıl dönümünde Atatürk Anıtının ardından İsmet Paşamızın anıtının önündeyiz. İsmet İnönü bizim hemşerimiz, ilk başbakanımız, 2. Cumhurbaşkanımızdır. Kendisi ve evlatları partimize çok önemli hizmetler verdi. Bugün anıtı önünde büyük devlet adamı, Lozan kahramanı İsmet Paşamızı rahmetle anıyoruz. O Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşıydı. Zaman zaman dil uzatmalara karşı kalıyor ama o demokrasinin temellerini atmış bir demokrasi kahramanıdır.” ifadelerine yer verdi.

98 YILDA 7 GENEL BAŞKAN GÖREV YAPTI

Ülkenin ilk siyasi partisi ise Milli Mücadele'nin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına, 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki dördüncü kurultayda ise bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsendi. Dünyanın en eski birkaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatıldı. Parti daha sonra 3821 Sayılı Yasa'ya dayanarak kuruluşunun 69'uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açıldı. Vekaleten görev alanlar hariç, CHP'de genel başkanlık koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

Ebubekir Atilla