Genel
Giriş Tarihi : 21-12-2015 11:49   Güncelleme : 21-12-2015 11:49

Cezbedici ifadelerden kaçinilmali!

Uluslararasi Madde Bagimliligi Sempozyumu programi çerçevesinde düzenlenen ‘ Madde Bagimliligi ile Mücadele ve Medya’ oturumunda medyanin uyusturucu haberlerini verirken cezbedici ifadeler kullanmamasi gerektigine vurgu yapildi

Cezbedici ifadelerden kaçinilmali!

 

Büyüksehir Belediyesi ev sahipliginde gerçeklestirilen “Uluslararasi Madde Bagimliligi Sempozyumu “ programi çerçevesinde ‘ Madde Bagimliligi ile Mücadele ve Medya’ oturumu Ramada Plaza Altin Kayisi Otel’de yapildi.

Programa Arastirmaci Gazeteci - Yazar Turgay Güler, Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Baskani Yrd. Doç. Dr. M. Baris Yilmaz, Emrullah Dinç, Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Çelik ve oyuncu Haluk Piyes ve çok sayida davetli katildi. Sempozyumda ayrica Uyusturucu ticareti dolayisiyla cezaevinde bulunan ünlü sarkici Deniz Seki’nin magdur gösterilmesinin de yanlisligina dikkat çekildi.

Madde Bagimliligi ile Mücadele ve Medya’ oturum baskani Gazeteci Turgay Güler, “Bir sanatçimiz, ‘ben satici degilim, içiciyim’ demisti. Bu kisi su an içerde. Aslinda bu durumda uyusturucunun dolayli olarak medya üzerinde istemeden uyusturucunun reklami yapilmaktadir. Bazi dizilerde çaktirmadan özendirici, siradanlastirici sahneler yer almaktadir” dedi.

Saglik Davranis Modelleri çerçevesinde bagimlilik ile mücadelede medyanin rolü hakkinda konusan Inönü Üniversitesi Iletisim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Baskani Yrd. Doç. Dr. M. Baris Yilmaz, “Bizim inancimizda, ‘tek bir insani kurtarmak bütün insanligi kurtarmak’ gibidir. Bagimlilikta ulasmak istedigimiz kitle medyanin ulastigi gruplardir. Maalesef arastirmalar genç nüfusun uyusturucunun elinde inliyor.  Yeni toplumsal yapi ortaya çikti. Sosyallesmeye kitle iletisim araçlarinin etkisi önemlidir. Nitelikte degil ama nicelik olarak medya etkin bir araçtir. Içerikte son derece tehlikeli içerikler mevcuttur. Bir gencin özdeslestirdigi bireyler medyada uyusturucu üzerinden anlatilirsa çok tehlikeli bir durum söz konusu olacaktir. Medyanin eglence görevi kapsaminda eglence programinin içerigi çok önemlidir. Medya bir güçtür. Kendisine baglanan kitle yaratan kanallara çok önemle titizlikle incelemek gerekir, kodlarimiz sadece duymaya dedikoduya kodlanmistir, bizi haz ve hiz toplumu haline getirildi.  Tarkan’a neden uyusturucu kullandiniz diye soruldugunda yavaslamak istiyorum karsiligini verdi” diye konustu.

http://www.malatyasonsoz.com.trdbhaberler_galeri183.jpg

ATV Haber Muhabiri Emrullah Dinç ise, Madde bagimliligini önlemede medyanin rolü ve dogru kullanim yöntemleri hakkinda konustu. Dinç, sunlari aktardi: “Medyanin etkin konumunda bulunan kisilere uyusturucu hakkinda egitim verilmesi gerekir. Böyle bir egitim bir türlü söz konusu olmadi. Aksine okuyucu tarafindan ilgi gören hazzi içeren haberler her zaman öne çikmistir. Ilk sentetik uyusturucu yakalandiginda mutluluk hapi denilen uyusturucuyu öyle bir haberler yapildi ki bu haplar medya üzerinden pazarlandi, talebi patlatan medya, sentetik uyusturucuyu yayginlastirdi. Televole hayatina katilmak için kisa yoldan para kazanmanin yollarina arastiran gençler, medyanin algisiyla yönetilmektedir.”

Ortaögretim kurumlarinda uyusturucu kullanma yayginligina dikkati çeken, Prof. Dr. Mehmet Çelik ise, sohbet tarzinda katilimcilari düsünceye sevk etti. Yasamindan sundugu kesitlerle uyusturucunun nasil pazarlandigini, nasil gençleri tuzagini düsürdügünü anlatti.