Malatya
Giriş Tarihi : 02-06-2021 17:47   Güncelleme : 02-06-2021 17:56

Çevreciler Siyanürle Altın Aramaya Karşı Çıktı

Hekimhan İlçesine Bağlı Hasan Çelebi Mahallesi kırsalında yer alan bölgede siyanürle altın arama çalışmalarına karşı çıkan Malatya Çevre Platformu üyeleri bölgede basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına bazı STK’lar da katılarak destek verdi

Çevreciler Siyanürle Altın Aramaya Karşı Çıktı

Hekimhan Çevre Platformu adına yapılan basın açıklaması Tahsin Temelli tarafından okundu. Yapılan açıklamada ise özetle şu ifadelere yer verildi.  “Ülkemiz; ekonomik, sosyal ve siyasal olarak en karanlık dönemlerinden birini yaşamaktadır. Bizlerin bildiği ve her zaman söylediğimiz ancak kamuoyunun pek de inanmadığı çete-mafya ve onların bağlantıları, aralarındaki çıkar ilişkileri bittiği için birer birer ortaya dökülmeye başladı. Başka bir olumsuzluğun yaşandığı alan da; doğa, çevre ve yaşam alanlarının rant uğruna yabancı şirketler ve onların işbirlikçisi bilindik 5-6 yerli şirkete talan ettirilmesidir. Bu uygulamalara bakıldığında, doğanın ve yaşam alanlarımızın tahrip edilmesine ilişkin bütün kararlar siyasiler tarafından verilip, uygulanmaktadır. Yaşam alanlarımızın, doğamızın ve çevrenin talan edilmesine de aynı bilinçle karşı çıkmalıyız.

CİDDİ EKOLOJİK SORUNLARIN YAŞANACAĞI ENDİŞESİNİ TAŞIYORUZ

Malatya'daki doğa çevre ve yaşam alanlarının tahribatına karşı mücadele yürütmek için Malatya'nın ilçelerinde ve köylerinde; yeni maden aramaları, sondaj kuyuları vurulması, kum, taş ve mermer ocaklarının açılması, HES'ler yapılması için ruhsatların verilmesi ciddi bir ekolojik sorun yaşanacağını bizlere göstermektedir. Hava, su, toprak kirliliğinden iklim değişimine, çölleşmeden, tür kayıplarına, arazi değişiminden, su döngüsündeki değişime ve ozon tabakasının incelmesine kadar pek çok ekolojik sorun sayabiliriz. Hekimhan’ımızın yeraltı zenginliklerine göz dikmiş yabancı şirketler ve onların yerli işbirlikçileri, para hırsı uğruna; Hekimhan'ın kayısı, ceviz, dut, elma, armut, alıç gibi önemli geçim kaynaklarını, hayvancılığı, yeraltı ve yerüstü sularını, (Kuruçay, Doyran Çayı) Dipsiz Göl, Girmana Kanyonu, Hasan Çelebi, IIıca ve çok nadir bulunan endemik bitkilerinin, nesli tükenmek üzere olan doğal hayvanların bulunduğu Yama Dağları gibi tarihi, kültürel ve doğa güzelliklerimizi de yok edecekler. Yeni Kanser Hastalıkları Ve Yeni Ölümlerle" yüz yüze gelinecektir. İşte bütün bunları yaşamamak için; doğamızı, çevremizi ve yaşam alanlarımızı talan etmelerine hep beraber dur diyelim.

HEKİMHAN’IN HER BÖLGESİ TEHDİT ALTINDA

Hekimhan'ın belirli yerlerinde yaygın maden çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar kontrolsüz, denetimsiz, hoyratça yapılmaktadır. Hekimhan'ın,Güvenç, Çulhalı, Boğazgören, Beykent, Hacılar, Deveci, Budaklı hatta ilçe merkezini etkileyen Maden Şirketlerinin sahaları ve fabrikası var. Bu fabrika çalıştığı zaman, çevreye bıraktığı toz bulutlarının insanına verdiği zararları, o yörede yaşayan herkes görmekte ve olumsuz etkilenmektedir.  Biz bu yörenin insanları ve çevreciler olarak; yöremizin işsizlik, yoksulluk sorununu çok iyi anlıyoruz. Bunun çözümünün de, madenlerde kalifiye olmayan alanlarda çalıştırılacak 200-300 işçi ile çözüleceğine inanmıyoruz. Çünkü bu şirketler tekniğin bu kadar geliştiği bir dönemde tüm kalifiye elemanları yanlarında getirmektedirler.

 

ŞİRKETLERİN YALANLARINA KANMAYIN

Onun için; madenler açılacak, 3000 işçi çalışacak, köylerinize yol yapacağız, su getireceğiz... vb yalanlarına kanmayın.  Yörede ayakları tuttuktan sonra, bu vaatlerin hiçbirini yerine getirmediler. Eğer bu şirketler, onların destekçileri ve siyasal iktidar yöre halkının işsizliğini ortadan kaldırmak istiyorsa; buradan onlara açık çağrıda bulunuyoruz. Doğaya ve yaşam alanlarımıza zarar vermeyecek küçük ölçekli işletmeler kurun.  Hayvancılık ve tarım alanında doğal üretim kooperatifleri kurarak, yöre halkının hayvancılık ve tarımını teşvik ederek, iş istihdamı yaratın. Tek tek köylerde üreticilerin kendi başlarına kurdukları işletmeleri destekleyin, teşvik edin. Bu talana karşı durabilmek için tüm ilçelerde maden ve sondaj çalışmaları önünde eylemler yaparak, kamuyounu ve yöre halkını aydınlatmak gerektiğine inanıyoruz. Malatya topraklarının üstü altından daha değerlidir. Bugün için değil, geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu ve buna benzer tüm projeler, yerli ve yabancı maden lobilerinin kasalarını doldurma projeleridir. Yöre halkının sağlığını ve geleceğini çalma projeleridir. Buna asla izin vermeyeceğiz!

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz