Malatya
Giriş Tarihi : 23-10-2017 15:33   Güncelleme : 23-10-2017 15:33

Cerrahi Operasyonlarda Kullanilacak

Inönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Ögretim Üyeleri Prof. Dr. Burhan Ates, Prof. Dr. Süleyman Köytepe ve çalisma arkadaslari, UV isikta donan, açik kalp ameliyatlari sonrasi açilan gögüs kafesini yapistirmaya yarayan oldukça güçlü yapistiran ve biyouyumlu doku yapistirici üretti. Prof. Dr. Burhan Ates, Doç. Dr. Süleyman Köytepe ve çalisma arkadaslarinin poliüretan doku yapistiricisi bulusu bin 500 proje içerisinden Avrupa Birligi Fonlari destekli ACT yatirim fonundan ön kaynak kullanma hakki elde ederek üretim için fizibilite raporu hazirladi

Cerrahi Operasyonlarda Kullanilacak

Malatyali kimya profesörleri bir süre önce ürettikleri ve Avrupa Birligi’nden ön kaynak kullanmak hakki elde ettikleri doku yapistiricisindan sonra simdi de isikta donan bir baska doku yapistiricisi üretti.  Bir süre önce, cerrahi operasyonlarin ardindan dikis bölgelerindeki sizinti kaynakli sorunu ortadan kaldirmak için poliüretan doku yapistiricisi bulusuna imza atan Inönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Ögretim Üyeleri Prof. Dr. Burhan Ates, Prof. Dr. Süleyman Köytepe ve çalisma arkadaslari, simdi de UV isikta donan, açik kalp ameliyatlari sonrasi açilan gögüs kafesini yapistirmaya yarayan oldukça güçlü yapistiran ve biyouyumlu doku yapistirici üretti. Prof. Dr. Burhan Ates, Doç. Dr. Süleyman Köytepe ve çalisma arkadaslarinin poliüretan doku yapistiricisi bulusu bin 500 proje içerisinden Avrupa Birligi Fonlari destekli ACT yatirim fonundan ön kaynak kullanma hakki elde ederek üretim için fizibilite raporu hazirladi. Çalismayla ilgili ilerleyen dönemde uygun kosullar olustugunda üretime geçilmesinin planlandigi belirtildi. Prof. Dr. Burhan Ates, IHA’ya yaptigi açiklamada, doku yapistiricilarinin günümüzde özellikle cerrahi operasyonlarda çok fazla kullanildigini söyledi.

 “AVRUPA BIRLIGI DESTEKLI ACT YATIRIM FONU BIZE BIR ÖN DESTEK VERDI”

 Hem biyouyumlu hem de güçlü yapistirma özelligini ayni anda içinde barindiran yapistiricilarin piyasada bulunmayisinin önemli sorun olduguna deginen Ates, “Tabi bu yeni bir çalisma degil, 2010’dan itibaren üzerinde çalistigimiz bir proje. Türkiye’de bunun üzerine bir çalisma yok, bu alanda disa bagliyiz. Yaptigimiz sey farkli bir yapistirici bulmak. Bu ayni zamanda iç organlarda da kullanilabilir. Yani yapistiktan sonra üzerinde kendi kendine kaybolacak bir sistem yapmak. Bununla ilgili dedigim gibi 2010 yilindan beri baslanmis bir proje var. Bunun sonunda elde ettigimiz bir patent var. Biz bununla ilgili bir yatirim ariyoruz aslinda, destek ariyoruz. Yani bunu üretime geçirmek için çesitli fonlara, özelikle Inönü Üniversitesi Teknokent araciligiyla basvurular yaptik. Oradan da özellikle Avrupa Birligi destekli ACT yatirim fonu bize bir ön destek verdi. Bizde bu ön destekle ilgili bir fizibilite raporu hazirladik. Fizibilite raporumuzu degerlendirdiler ve kabul ettiler. Bundan sonraki asama aslinda onlardan gelecek destege göre. Ikinci bir destek almak için de arayis içerisindeyiz. Bir prototip üretmek ve onu Saglik Bakanligi’na ve gerekli kuruluslara anlatip piyasaya sürülebilir bir formata getirebilmek önemli. Yapmak istedigimiz temel sey bu. Hem yurt disina bagliligi azaltmak adina çok önemli, hem de gerçekten önemli bir ihtiyaç. Bizim yaptigimiz yapistirici gerçekten hem vücut içinde, hem vücut disinda kullanabilir sistemleri içeriyor, hem de önemli bir ihtiyaca fayda saglayacagi düsüncesindeyiz” dedi.

 “O PROJENIN ILK SONUÇLARINI ALDIK GERÇEKTEN GÜZEL DEGERLER”

  Ates, yaptiklari çalismalar kapsaminda TÜBITAK ve BAP'tan destekler aldiklarini kaydederek, Turgut Özal Tip Merkezi’ndeki bazi hocalarla ile birlikte bu soruna yönelik projeler ürettiklerini anlatti. Doku yapistiricisi konusunda patent aldiklarini ve UV ile kürlenebilen doku yapistiricisi çalismasinda ise patent basvurusu yapma asamasinda olduklarini belirten Ates, “Bu projemiz UV coribul sistemi. Yogun bir yapistirici. Simdi bu sekilde disçilerin yaptigi bir sistem var ama yumusak dokular için özelikle yumusak dokular ve protein sistemler vücuda uyumlu. Çok hizli sistemler istenilen sürede istenilen formatta yapistiriliyor. Bu son aldigimiz TUBITAK projesi bunun bir devami aslinda. O projenin ilk sonuçlarini aldik, gerçekten güzel degerler. Hem yapistirma açisindan hem yapistirma süresi istenilen seviyede. Tutulmasi açisindan da güzel, Ilk sonuçlari aldik. Yani bu konuda özelikle yine patentlesebilir ürünler üretecegimizden eminiz” diye konustu.