Dünya
Giriş Tarihi : 13-09-2018 17:58   Güncelleme : 13-09-2018 17:58

Çekya Başbakanı Babis: “Avrupa Parlamentosuna Karşı Macaristanın Yanındayım”

ÇEKYA BAŞBAKANI ANDREJ BABİS, “AVRUPA PARLAMENTOSU'NUN YAPTIRIM KARARINA KARŞI MACARİSTAN'IN YANINDAYIM” DEDİ.

Çekya Başbakanı Babis: “Avrupa Parlamentosuna Karşı Macaristanın Yanındayım”
Çekya Başbakanı Andrej Babis, “Avrupa Parlamentosu’nun yaptırım kararına karşı Macaristan’ın yanındayım” dedi.

Çekya Başbakanı Andrej Babis, bağımsız medyayı susturmak, ülkedeki STK’ları hedef almak ve bağımsız hakimleri işten çıkarmakla suçlanan Macaristan’a yaptırım kararı alan Avrupa Parlamentosu’nun karşısında, hükümetinin Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın yanında yer aldığını açıkladı. Babis, “Birleşmek yerine siyaset yapıyor. Başbakan Orban’ın arkasında duruyorum. Biz müttefikiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu’nun dün yaptığı oylamada AB antlaşmasının 7. maddesinin ihlali nedeniyle Macaristan’ın cezalandırılması için gereken işlemlerin başlatılması kararlaştırıldı. AB Parlamentosu dün yaptığı oylamada, Victor Orban’ın hükümetini bağımsız medyayı susturmak, ülkedeki STK’ları hedef almak ve bağımsız hakimleri işten çıkarmakla suçlandı. Parlamento üyeleri, Macaristan hükümetini demokrasiyi yıpratmak ve temel AB değerlerini muhafaza etmekte başarısız olduğu gerekçesiyle cezalandırmak için oy verdi.

Yapılan oylamada Macaristan aleyhindeki 7. maddenin yaptırımlarını harekete geçirecek tedbirler için gerekli oy çoğunluğu sağlandı. 448 evet, 197 hayır ve 48 çekimser oyun ardından Avrupa yasama organı 7. madde prosedürünü bir üyesine uygulama kararını aldı. Bu hareket, Macaristan Başbakanı Viktor Orban hükümetinin nihayetinde AB oy haklarını kaybedebileceği anlamına gelebilir.

Oylamadan önce, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük siyasi grup olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi (EPP) bloğundan kaç kişinin bu yaptırımları destekleyeceği belli değildi. Orban’ın Fidesz partisi APP’nin bir parçası olmasına rağmen birkaç milletvekili Macar müttefiklerine karşı oy kullandı. Bu yaptırım kararı, Macaristan’ı hemen cezalandırmayıp, yaptırımların uygulanacağı kapıyı açıyor. Yapılan oylamada, AB’nin değerlerini ihlal ettiği için Macaristan’a resmi bir uyarı gönderilmesi gerektiği anlamına da geliyor.[gallery ids="115473"]