Sağlık
Giriş Tarihi : 24-07-2015 18:01   Güncelleme : 24-07-2015 18:01

Çekirdek çitlememiz için önemli 5 neden

National Sunflower Association’in, Radisson Blu Hotel Sisli’de düzenledigi blogger etkinliginde, Dakota ay çekirdeginin saglik ve beslenme avantajlarinin anlatimi ile World Master Chef Sertifikasi bulunan ilk Türk sef olan Fikret Özdemir ile bloggerlar, yemek pisirme çalismasi gerçeklestirdi

Çekirdek çitlememiz için önemli 5 neden

 

National Sunflower Association uzmanlarina göre, küçük olmalarina ragmen ayçekirdegi yogun bir vitamin, mineral ve esansiyel yag kaynagi. Mükemmel bir atistirmalik olmasinin yani sira ayçekirdegi saglik üzerinde inanilmaz faydalara sahip. Ayçekirdeginin en önemli bes faydasi söyle:

"1. Kalp damar sagligini gelistirir: Ayçekirdegi, kalp damar sagligini güçlendiren iki besin bileseni içermektedir: E vitamini ve folat.
Bir su bardaginin dörtte biri miktarinda ayçekirdegi günlük E vitamini ihtiyacimizin yüzde 60’indan fazlasini içermektedir. Bu esansiyel vitamin, önemli bir antioksidan islevi görmektedir ve dengeli düzeylerde bulunan E vitamini kalp damar hastaliklarindan dolayi erken ölüm riskini toplamda daha fazla düsürülmesiyle baglantili bulunmustur. Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Baha Aydog, E vitamininin,beyin sagligini ve hücre zarlarini kizariklik ve sismeye karsi korumak için serbest radikallerin temizlenmesine yardimci oldugunu belirtiyor.

2. Fitosteroller saglikli kolesterol düzeylerini destekler: Ayçiçegi, yüksek düzeyde fitosterol içermektedir. Bu fitosteroller kolesterole benzer fiziksel özelliklere sahiptir; arastirmalar ayçekirdeginin saglikli kolesterol düzeylerini destekledigini pek çok kez göstermistir.

3. Zengin Magnezyum Kaynagi: Magnezyum eksikligi, kalp damar, sinir ve bagisiklik sistemlerini etkileyen çesitli saglik sorunlarina yol açabilir.

Bir su bardaginin dörtte biri miktarinda ayçekirdegi, günlük tavsiye edilen magnezyum degerinin yüzde 25’inden daha fazlasini temin eder. Bu da beyniniz, kalbiniz, kaslariniz ve daha fazlasi için koruma saglar! Türkiye’de 65 yas üzeri nüfusun yüzde 8’ine tekabül eden tahmini 400 bin kisinin Alzheimer hastaligina yakalandigi hesaplanmaktadir. Bu rakamin 2030 itibariyle iki kat ve 2050 itibariyle ise üç kattan daha fazla artacagi tahmin edilmektedir.

4. Saglikli duygu durumunu destekler:
Ayçiçegindeki magnezyumun ilave bir faydasi da vardir, saglikli bir duygu durumu saglar. Yüz yili askin bir süre önce, depresyonlu hastalara magnezyum sülfat verilmekteydi. Magnezyumun basarisi ve güvenli olmasi, onu degerli bir seçenek haline getirmistir. Günümüzde magnezyum ruh sagligina yönelik homeopatik terapilerde önemli bir rol oynamaktadir.

5. Selenyum içerir: Güçlü bir Antioksidan ve Tiroit Sagligi için Mükemmel
Ayçekirdegi esansiyel bir besin olan selenyum içermektedir. Çalismalar, selenyumun antioksidan fonksiyonunda rol oynadigini ve vücuttaki kizariklik ve siskinligi azaltmaya yardimci oldugunu göstermektedir. Ayçekirdegi ayni zamanda tiroit hormonunun metabolizmasinda kritik bir role sahip oldugu yakin zamanda tespit edilmistir. Selenyumun hasar gören hücrelerin DNA onarimini uyarma yetenegine sahip oldugu da belirlenmistir". >>IHA