Genel
Giriş Tarihi : 12-10-2015 13:26   Güncelleme : 12-10-2015 13:26

Canimizi kopardilar!

Baris mitingine destek vermek için Ankara’ya giden CHP Il Gençlik Kollarindan 11 kisi öldü

Canimizi kopardilar!


CHP Il Baskani Enver Kiraz, Malatya’dan Ankara’ya giden grupta yer alan CHP Gençlik Kollari üyesinden 11 gencin hayatini kaybettigini belirterek, “Orada öldürülenler bizim canlarimizdir, canimizdan can kopardilar” dedi.


ULUSAL YAS ILAN EDILDI


Türkiye, tarihinin en büyük terör saldirisini yasadi. Ankara’daki baris mitingi öncesinde iki canli bomba patladi. 95 kisi can verdi, 48’i agir 246 kisi yaralandi. Patlamada hayatini kaybedenler arasinda CHP Malatya Il Örgütünden 10 kisinin oldugu belirlendi. Eren Akin, Gülbahar Aydeniz, Onur Tan, Canberk Bakis, Kasim Otur, Sezen Vurmaz, Gözde Aslan, Umut Tan, Mehmet Ali Kiliç ve Mehmet Hayta, baris mitingi öncesi hayata gözlerini yumdu. Olay sonrasi hükümet, 3 günlük ulusal yas ilan etti. Dünyanin her yerinden gelen mesajlarla terör ve terör olaylari lanetlendi.


YARALILARDAN 48’I AGIR


Kamu Emekçileri Sendikalari Konfederasyonu (KESK), Devrimci Isçi Sendikalari Konfederasyonu (DISK), Türk Mühendis Ve Mimar Odasi Birligi (TMMOB) ve Türk Tabipler Birligi (TTB)’nin de aralarinda bulundugu, çok sayida siyasi parti ve dernegin destek verdigi “Emek, Baris ve Demokrasi Mitingi” kana bulandi. Grubun toplandigi Ankara Gari’nda sabah saat 10.04’te 3 saniye arayla 2 canli bomba kendini patlatti. Ortaligin kan gölüne döndügü patlamalarda 95 kisi hayatini kaybetti, 48’i agir 246 kisi yaralandi.


BKM AÇIKLADI

Basbakanlik Koordinasyon Merkezi (BKM), Ankara'daki patlamada 95 vatandasin hayatini kaybettigini açikladi. Merkez, Ankara'daki terör saldirisinda hayatini kaybedenlerin sayisinin saat 23.10 itibariyle 95 kisi oldugunu duyurdu.  Terör saldirisinda hayatini kaybeden 52 kisinin ismi açiklandi.

Basbakanlik Koordinasyon Merkezinin açiklamasinda, saat 10.04'te Ankara Tren Gari önünde meydana gelen bombali saldirilar sonrasinda baslatilan sorusturma sürecinin devam ettigi belirtildi.

Açiklamada, sunlar kaydedildi: "10 Ekim saat 23.10 itibariyle, menfur saldiri sonucu 48'i yogun bakimda 246 vatandasimizin tedavisi devam etmektedir. Olayda 95 vatandasimiz hayatini kaybetmistir. Ankara genelinde 29 hastanede tüm birimlerimiz teyakkuz halinde görevlerinin basindadir. Acil hasta nakli ihtiyaci ihtimaline karsi 5 ambulans helikopter ve 1 ambulans uçak hazir bekletilmektedir. Patlama anindan itibaren 57 ambulansimiz görev yapmistir. Hayatini kaybeden vatandaslarimizin kimlik tespiti ve otopsi islemleri Ankara Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan sürdürülmektedir. Bu çerçevede otopsi islemleri biten cenazeler gecikmeksizin ailelerine teslim edilmektedir. 10 cenaze ailelerine teslim edilmistir. Devletimizin tüm birimleri yasanan acinin hafifletilmesi ve bir an önce cenazelerin ailelerine teslim edilmesi için azami çaba göstermektedir. Gerekli açiklamalar Basbakanlik Koordinasyon Merkezi tarafindan yapilmaya devam edilecektir. Hayatini kaybeden vatandaslarimiza bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralilara acil sifalar diliyoruz."


52 KISI TESPIT EDILDI


Savcilik tarafindan kimlik tespiti ve otopsi islemleri tamamlanan ve isimleri Ankara Cumhuriyet Bassavciliginca koordinasyon merkezine bildirilen 52 kisinin isimleri söyle:  "Abdülkadir Uyan, Metin Kürklü, Gökhan Akman, Orhan Isiktas, Yilmaz Elmascan, Gökmen Dalmaç, Elif Kanlioglu, Hakan Dursun Akalin, Ersin Adsiz, Ayse Deniz, Fatma Esen, Gülbahar Aydeniz, Eren Akin, Canberk Bakis, Nizamettin Bagci, Kasim Otur, Basak Sidar Çevik, Resul Yanar, Mehmet Ali Kiliç, Tekin Arslan, Sezen Vurmaz, Dilaver Kaharman, Umut Tan, Dilan Sarikaya, Ali Kitapçi, Ismail Kizilçay, Muhammet Demir, Korkmaz Tetik, Onur Tan, Osman Erbasan, Emine Ercan, Vedat Erkan, Seyhan Yaylagül, Vahdettin Özgan, Selim Örs, Ali Deniz Uzatmaz, Firdevs Tat Dalmaç, Vedat Erkan, Günay Dogan, Berna Koç, Meryem Bulut, Binali Korkmaz, Feyyaz Deniz,  Mehmet Zakir Karabulut, Dicle Deli, Leyla Çiçek, Ebru Mavi, Ziya Saygin, Metin Pesman, Mesut Mak, Haci Kivrak ve Gözde Arslan."

 

CANIMIZDAN CAN KOPARILDI

Ankara’daki kanli saldirisi sonrasi hayatini kaybeden 95 kisiden 10’unun CHP Malatya Il Gençlik Kollari üyesi olmasi Malatya teskilatini yasa bogdu. CHP Il Baskani Enver Kiraz, Ankara’daki patlamada ölenlerin ailelerine bassagligi dileyerek, “Orada öldürülenler bizim canlarimiz. Canimizdan can kopardilar” dedi.

Malatya’dan Ankara’ya giden grupta yer alan CHP Gençlik Kollari üyesi oldugu ögrenilen 10 gençten otopsileri tamamlananlar Malatya’ya getirildi. Konuyla ilgili açiklamalarda bulunan Enver Kiraz, büyük bir üzüntü içerisinde olduklarini söyleyerek,  “Ankara’da gerçekten insanlik disi bir vahset gerçeklestirildi. Hangi karanlik güçler tarafindan gerçeklestirildigi konusunda henüz bilgi sahibi degiliz ama Malatya olarak, ülke olarak içimiz kan agliyor” dedi.

Ankara’daki patlama haberini alir almaz seçim çalismalarini durdurarak CHP Malatya Milletvekili ve Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba ile birlikte hemen Ankara’ya dogru yola çiktiklarini aktaran Kiraz, Ankara’da yaralilar ve hayatlarini kaybedenlerin tespiti noktasinda ailelerle birlikte olduklarini söyledi.

Patlama sonrasi Malatya olarak büyük bir aci çektiklerini belirten Kiraz, "Hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine bassagligi diliyoruz. Malatya’nin, ülkemizin basi sag olsun. Terörü destekleyen ve bu katliami yapan herkesten hesap sorulacaktir. Bu katliamin hesabinin sorulmasi adina verilecek her türlü mücadeleyi destekleyecegiz. Malatya’dan Ankara’ya giden ve hayatini kaybedenler bizim canimiz, cigerimiz. Bizim canimizdan can kopardilar. Mutlaka bu vahsi katliamin hesabi sorulmalidir. Bunun takipçisi olacagiz, hesap soracagiz” diye konustu.