Malatya
Giriş Tarihi : 18-03-2021 17:21   Güncelleme : 18-03-2021 17:21

Çanakkale Şehitleri Minnetle Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi-Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıldönümü dolayısıyla Malatya’da tören düzenlenedi. İlk tören Şehir Mezarlığındaki Şehitlikte yapıldı. Daha sonra Kongre Kültür Merkezinde devam eden programda Çanakkale savaşı ve verilen varoluş mücadelesi dile getirildi

Çanakkale Şehitleri Minnetle Anıldı

Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Coğrafyamızın çok pahalı bir coğrafya olduğunu her an her nebze hissediyoruz. Tarih tekerrürden ibarettir derler. Tarihten ibret alınsa tarih tekerrür eder miydi? Bu hem bizim için geçerli hem de bizim için hesap yapma durumunda olan düşman için geçerli bir kavramdır. Çanakkale’de bundan 106 yıl önce atalarımız; ‘Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, nede yıldızlar gibi parlayıp sönmemektir. Kahramanlık ileri atılıp bir daha dönmemektir’ dediler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te Anafartalar’da, ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ dedi. Bu vatan toprakları kolay kurtulmadı. İstiklalden İstikbale diyoruz. Önce istiklalimiz olacak ki istikbalimiz, geleceğimiz aydınlık olsun. “ dedi.

Çanakkale zaferini örnek göstererek Türkiye’de birlik ve beraberliğin olması gerektiği mesajını veren Başkan Gürkan,” İstiklali elde etmek için de bu vatan toprağı için her karış toprakta Mehmet Akif’in ifade ettiği gibi ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı, verme dünyaları alsanda bu cennet vatanı. Bu topraklarda nice şehitlerimiz şehadet şerbetini içerken daha şehadet şerbeti içmeden, canını teslim etmeden toprağın altında, mevzilerin altında ve siperlerin altında mezara giren binlerce şehidimiz var. Çanakkale’de 250 bin şehit verdik. O dönemde boğazdan geçmek isteyen itilaf devletleri Nusret Mayın gemisinin döktüğü mayınlarda İngiliz çelik zırhlarının Ege Denizi’nin soğuk sularına gömüldüğünü biliyoruz. Seyid Onbaşının 250 kg mermileri ardı ardına topun namlusuna sürüp ateşinde İngiliz zırhlarının ve itilaf devletlerinin zırhlarının bir bir Akdeniz’in derin sularına gömüldüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu vatanın toprağı çok kıymetlidir. Akif’in şiirinde dediği gibi, ‘ Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilal uğruna Ya Rab, ne güneşler Batıyor!’ O hilalin ayaklar altına alınmaması için yüzbinlerce şehidimiz kanını, canını seve seve veriyor. Biz tarihten ibret alacağız. Tarihte coğrafyamız üzerinde plan yapmak isteyenler bugünde var yarında olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak güçlü, dik, birlik ve beraberlik içerisinde, dirlik düzen içerisinde ve güçlü bir orduyla bu coğrafyada olduğumuz zaman mahfil güçlerin emmeleri kursaklarında kalır. Tarihimiz boyunca topraklarımız için şehit düşmüş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum.  Gazilerimizden dünyasını değiştirenlere Allah’tan rahmet diliyorum, hayatta olanlara sağlıklar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise konuşmasının başında; “Bugün, bizleri Anadolu toprakları üzerinde millet kılan en önemli zaferlerden biri olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünü büyük bir iftiharla kutlamanın gururu içerisindeyiz. Milletimiz için manası derin olan 18 Mart Günü aynı zamanda Şehitleri Anma Günüdür. Bu vesileyle, Çanakkale'de, vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmezliği uğrunda canını vererek ilahi müjdeye mazhar olan Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Çanakkale Zaferi milletimiz için mana yüklü bir değere sahip kutlu bir tarih sahnesidir” ifadelerini kıllandı.

Salon töreni öncesinde ise Şehir Mezarlığındaki Şehitlik ziyaret edildi. Vali Burada yapılan törenin ardından anıt şeref defterine şunları yazdı. “Tarihinin her döneminde bağımsızlık ve hürriyet uğrunda kahramanlık destanları yazan Türk Milleti’nin, istiklaline kast eden cihanın en güçlü devletlerine karşı eşsiz bir kahramanlık destanını daha tarihin altın sayfalarına kazıdığı Çanakkale Zaferi’nin 106 ıncı yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle Aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Şanlı Ecdadımızın canları ve kanlarını uğrunda feda ederek miras bıraktıkları bu toprakların her zerresinin bizlere mukaddes bir emanet olduğunun şuurundayız. Vatanımızı, istiklalimizi, bayrağımızı,  bizleri millet yapan değerlerimizi koruma uğrunda atalarımızın bizlere ilham kaynağı olan şehadet ruhunu ilelebed yaşatmakta kararlı olduğumuzu bir kez daha yürekten ifade ediyoruz. Çanakkale’de, devrin kibir abidesi olan müstevli güçlerine “Çanakkale Geçilmez” dedirten sarsılmaz iradeyi ortaya koyan aziz ecdadımızın istinatgâhı olan şehadet ruhu, bağımsızlığımıza tasallut eden tüm şer güçlere karşı daima ilham kaynağımız olacaktır”

Şehir Mezarlığındaki, Şehitlik anıtına çelenk sunulması, şeref defterinin yazılması ve saygı atışı yapılmasının ardından program Kongre Kültür Merkezinde devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Mustafa Gözükara, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Vali Aydın Baruş’un konuşmaları gerçekleşti. Garnizon Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğün personelleri tarafından Şehitlerimiz  temalı sunumun ardından program Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi tarafından sunulan müzik programıyla sona erdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla