Malatya
Giriş Tarihi : 16-03-2017 16:21   Güncelleme : 16-03-2017 16:21

Çanakkale Ruhu Yasatiliyor…

Malatya Büyüksehir Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalisma Grubu ve Kernek Anadolu Lisesi 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yil dönümünü düzenledikleri bir programla yâd ettiler

Çanakkale Ruhu Yasatiliyor…

Çanakkale Zaferi programina, Malatya Büyüksehir Kent Konseyi Genel Sekreter Yardimcisi Hasan Batar, Kernek Anadolu Lisesi Müdür Yardimcisi Abdulkerim Acar, sunumlarini yapmak üzere Tarih Ögretmeni Haydar Dönüsler, okul ögretmenleri ve ögrenciler katildi. 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni canlari pahasina bizlere hediye eden bütün sehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak konusmasina baslayan Malatya Büyüksehir Kent Konseyi Genel Sekreter Yardimcisi Hasan Batar, “Anadolu’nun dört bir yanindan vatan sag olsun diye bir bir topraga düsen aziz sehitlerimizin sayesinde geçmiste de oldugu gibi bugün bu cografyanin umudu olduk. Lakin bizi bu topraklardan çikarmak isteyenler yine bos durmayacaklar, Çanakkale’de oldugu gibi 15 Temmuzda oldugu gibi. Ama biz bu vatan topraklarini ilelebet muhafaza etmek, cografyanin umudu olmak için binlerce kadinimizin, gencimizin ve çocugumuzun canlarini seve seve feda edeceklerini biliyoruz” dedi.

CENNET VATANDA YASAMANIN BEDELI VAR

Batar “Cenneti kazanmak kolay degil; bir cennet vatanda yasamanin bedeli de kolay degil. Bunun için bir ve beraber olacagiz, daha çok çalisacagiz, daha çok okuyacagiz ki ayakta kalabilelim” dedi. Zafer’in tarihsel sürecini anlatan Tarih Ögretmeni Haydar Dönüsler, dönemin liselerinde, dergâhlarinda ve tekkelerinde egitim gören veya egitim veren birçok ögrencinin ve ögretmenin cehpeye giderek savastigini ifade etti. Dönüsler, “Bugünkü en büyük görevimiz dedelerimizin Çanakkale’de Destani’ni yazdigi zaferi okumak, canli tutmak ve gelecek nesillere aktarmaktir” dedi. Program süresince Çanakkale Zaferi için yazilmis siirler ve türküler okunurken, Kernek Anadolu Lisesinde egitim gören bir ögrenci tarafindan Ezineli Yahya Çavus’un kahramanliklarini konu alan bir tiyatral çalisma sahnelendi.