Malatya
Giriş Tarihi : 17-03-2017 19:14   Güncelleme : 17-03-2017 19:14

Çanakkale Ruhu 15 Temmuz’da Vücut Buldu

18 Mart Çanakkale zaferinin 102. Yildönümü dolayisi ile açiklama yapan Bakan Bülent Tüfenkçi, “azmini imaninin gücüyle ve vatan sevgisiyle birlestirip bile bile ölüme giden on beslilerin, kinali kuzularin, seyit onbasilarin bu vatanin kahraman evlatlarinin tarihe yazdigi sanli bir destandir.” dedi

Çanakkale Ruhu 15 Temmuz’da Vücut Buldu

Çanakkale Zaferinin 102. Yil dönümü nedeni ile bir açiklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci zaferin kazanildigi zor kosullara vurgu yaparak sunlari dile getirdi: “ Çanakkale Zaferimizin 102. Yildönümünü kutlamanin hakli gururunu yasamaktayiz. Çanakkale, imkânsiz gibi görünen sartlarda düsmana geçit vermeyen, azmini imaninin gücüyle ve vatan sevgisiyle birlestirip bile bile ölüme giden on beslilerin, kinali kuzularin, seyit onbasilarin bu vatanin kahraman evlatlarinin tarihe yazdigi sanli bir destandir. Çanakkale, Anadolu’nun dört bir yanindan genciyle yaslisiyla, kadiniyla erkegiyle vatan aski ve bagimsizlik sevdasiyla tek yürek olan milletimizin, birlik olan düsmana karsi gösterdigi emsalsiz direnisinin, birliginin ve kardesliginin sembolüdür. Ardinda esini, nisanlisini, anasini, çocugunu birakan Yemen’den Edirne’ye, Üsküp’ten Kudüs’e, Malatya’dan Trabzon’a yüzbinlerce vatan evladi omuz omuza kahramanca çarpismis, özgür olmayan bir gelecekte yasamaktansa ölmeyi göze almistir. Çanakkale’de canlari pahasina direnisin destanini yazan kahraman ordumuz, tüm dünyaya topraklarimizin teslim edilmeyecegini, bagimsizliktan vazgeçilmeyecegini göstermistir. Ardinda biraktigi 250 bin sehitle matemin, yaktigi bagimsizlik atesiyle umudun simgesi olan Çanakkale, tarihin seyrini degistirmistir.”

“1 ASIR SONRA VÜCUT BULDU”

Bakan Tüfenkci: “18 Mart’ta istiklal ve hürriyet askiyla düsmana geçit vermeyen Çanakkale ruhu,  bundan 1 asir sonra 15 Temmuz gecesinde bir kez daha vücut bulmustur. Ecdadimiz Çanakkale’yi düsmana nasil dar ettiyse,  o ecdadin torunlari da 15 Temmuz’da tanklara, uçaklara, mermilere gögüslerini siper etmis, ihanet sebekesine geçit vermemistir. O gece meydanlara inen ve yüreklerini tanklarin önüne koyan milletimiz, gösterdigi topyekûn direnisle demokrasisine ve devletinin bekasina sahip çikarak yeni bir destana imza atmistir. Milletimizin birligini, vatanimizin bütünlügünü, devletimizin bekasini, demokratik degerlerimizi, istikrarimizi ve ilerlememizi hedef almaya çalisanlar geçmiste oldugu gibi bugün de karsilarinda Çanakkale ruhunu bulmuslardir. Bu ruh ilelebet düsmanlarimizin korkulu rüyasi olacaktir. Her zaman temel aldigimiz milletimizin essiz iradesi ve feraseti ile ülkemizin daha da güçlenmesini istemeyenlere inat 16 Nisan’dan sonra, daha da güçlenerek, büyümeye, kalkinmaya, üretmeye, bölgemizin istikrarina ve barisina katki vermeye devam edecegiz.  Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi’nin 102. Yildönümünü kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk basta olmak üzere vatanin bölünmez bütünlügü ve milletimizin bekasi için canlarini feda etmis aziz sehitlerimizi minnet ve saygiyla aniyorum” ifadelerini kullandi.