Genel
Giriş Tarihi : 23-05-2021 11:09   Güncelleme : 23-05-2021 16:10

Cami Yapımının Tamamlanması İçin Destek Bekliyorlar

Yeşilyurt İlçesi Yaka Mahallesi 1946 yılında yapılan caminin ihtiyaca cevap vermediği için yeni cami yapma kararı aldı. Kaba inşaatı tamamlanan caminin ince işlerinin yapılması için köylüler yardım için hayırseverlere seslendi

Cami Yapımının Tamamlanması İçin Destek Bekliyorlar

“Köyümüzün ilk Camisi 1946 yılında yapıldı. Kerpiç ve ahşap olarak yapılan cami artık bugün nüfusun artması nedeniyle de Cami cemaatine hizmet veremez duruma geldi.” diyerek yaklaşık 3 yıldır yapımı devam eden caminin ihtiyaçları hakkında bilgi veren mahalle sakini Enver Balal, caminin kaba inşaatının tamamlandığını kaydederek şu değerlendirmeyi yaptı: “Köyümüzün ilk Camisi yapıldığı zaman 30 hanelik bir köydü. Ancak şu an köyümüzün nüfusu 3 bini aşmış durumda. Mahallenin diğer tarafında bir camimiz daha var. Ancak bu cami de köyün merkezine uzak olduğu için vatandaşımızın ihtiyacını gideremiyor. Bu nedenle camilerde yer bulamayan vatandaşlarımız Şehir Mezarlığı Camisi'ne veya Hatunsuyu tarafındaki camiye gidiyorlar. Tabii ne kadar para ihtiyacı olduğu konusunda ise şu an tespit yapmak zor. Çünkü malzeme ve işçilik fiyatları günden güne artış gösteriyor şu kadar ihtiyacımız var diyemeyiz. Gayet büyük bir paraya ihtiyacımız var. 3 yıldır inşaatımız köylülerimizin katkısıyla hayır sahiplerinin desteği ile de camimizin inşaatı bu seviyeye kadar geldi. İnşallah hayır sahiplerinin desteğiyle yardımıyla camimizi tamamlamayı planlıyoruz. Şu an için camimizin eksiklerine gelince işçilik olarak işçilik parası elektriği suyu kaloriferi ısıtma sistemleri yapılacak. Merdivenleri yapılacak. Minaremizin bir tanesi hayırsever kardeşimiz tarafından yapıldı. Diğerinin de inşaatı devam ediyor. Bu anlamda her türlü maddi desteğe ihtiyacımız var. Küçük ve ince işler kaldığı için parasal anlamda maddi desteğe daha çok ihtiyacımız var. Şu an malzeme ihtiyacımız hemen hemen kalmadı. Hayır sahiplerimizden Allah razı olsun bu ihtiyaçlarımız tamamlandı. Yapılacak işlerde işçilik ücretlerinin ve çıkacak masrafların karşılanması için nakit desteğine ihtiyacımız var.”

Nakit Desteğe İhtiyacımız Var

Cami Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Ekici ise gelinen aşamayı değerlendirerek şu bilgileri paylaştı. “Şu an şu an için ikinci minaremiz henüz tamamlanmadı yarım durumda. Demir ve çimentosunu temin ettik. Ancak inşaatın tamamlanması için işçilik masraflarımız var. Camimizin içi ve dışının sıvasını yapılmasına ihtiyacımız var. Bundan sonra yapacağımız işler tamamen İnce iş olup maddi olarak para gerektiren işler. Nakit para ile dönecek işler. Çünkü yapılacak işler ağırlıklı olarak işçilik ile alakalı işler. Caminin tamamlanması için nakit toplamak zorundayız. Kalan eksikliklerden bahsedecek olursak iç ve dış sıvanın yapılmasının yanında, Isıtma Sistemi, Elektrik düzeni, kaplama işleri, Sıhhi tesisat işleri, ses sistemi, çevre düzenlenmesi ihtiyacımız var. Bir hayır sahibimiz Cami dışında bir şadırvan yapma sözü verdi. Diğer hayır sahiplerimizden de bu manada maddi destek bekliyoruz. Cami için destek yapmak isteyenler Yaka Mahallesi Cami ve Kur’an Kursu yaptırma ve yaşatma derneği tatarından açılan İŞ Bankası IBAN TR 92 0006 4000 0018 6010 2346 04 nolu hesaba yatırabilirler. İrtibat kurmak isteyen hayır sahiplerinin ise 0533 476 67 04- 0536 877 39 49 nolu telefonlara ulaşmaları gerekiyor.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit