Malatya
Giriş Tarihi : 05-09-2013 11:34   Güncelleme : 05-09-2013 11:34

“Cami cemevi projesi barisi saglayacak”

Cem Vakfi, düzenledigi toplantinin ardindan yayimladigi sonuç bildirgesinde, cami cemevi asevi kompleksinin ülkede toplumsal barisa katki saglayacagini bildirdi.

“Cami cemevi projesi barisi saglayacak”

31 Agustos 2013 günü Cem Vakfi Genel Merkezi’nde yurtiçinden ve yurt disindan gelen genis bir katilimla toplanan Alevi Islam Din Hizmetleri Baskanligi Merkez Yürütme Kurulu üyeleri gündeme iliskin konulari degerlendirdi.

Cem Vakfi Baskani Prof. Dr. Izzettin Dogan’in baskanliginda yürütülen çalismalarda ele alinan konular ve varilan sonuçlar bir sonuç bildirisiyle kamuoyuna duyuruldu. Cami cemevi projesine destek verilen sonuç bildirisinde, su kararlar alindi: “Yeni Anayasa sürecindeki belirsizliklerin yarattigi toplumsal rahatsizliklara deginildi ve tüm siyasi partilerin din, vicdan özgürlügü konularinda kamuoyuna tatmin edici mesajlar vermediklerine vurgu yapildi. Anayasal esitliklerin kanunda varliginin yasamda karsilik bulmasi için gerekli önemlerin de alinmasi,  hazirlanacak Anayasa’da yanli uygulamalara karsi denge, denetim ve yaptirim mekanizmalarinin bulunmasinin sart olduguna deginildi. Baris Süreci’nin Türkiye’de Kürt Türk ve Alevi Sünni ayrimciligina son verecek önlemlerle hizli ve dengeli bir biçimde sonuçlandirilmasi konusunda hükümetin son günlerde gösterdigi yavaslik elestirildi, Barisin en çabuk ve en kalici biçimde insa edilmesi için tüm çabalarin gösterilmesi gerektiginde görüs birligine varildi.  Cami cemevi ayrimciliginin anlamsizligi, ibadethanelerin devlet tarafindan belirlenemeyecegi konularinda tam görüs birligi saglandi. Ibadethanelerin yan yana olmasinda herhangi bir sakinca görülmedigi görüsüldü. Ankara’da temeli atilacak olan cami cemevi asevi kompleksi, ülkemizde toplumsal barisa dogru bir yeni adim olarak degerlendirildi. Alevi toplumunun maruz kaldigi asimilasyon çabalarina karsi en gerçekçi savunmanin Alevi inanç ve Felsefesini dogru olarak ögrenmek ve ögretmek oldugu vurgulandi. Hükümetin Suriye ve Misir konularindaki savas yanlisi siyaseti tüm katilimcilar tarafindan elestirildi, kendi ülkesinde iç huzuru ve barisi temin edememis bir hükümetin baska ülkelerin iç islerine bu denli karisma gayreti kinandi.”

Bugüne kadar gelmis geçmis tüm hükümetlerin Alevilere karsi sürdürdügü sistematik ayrimci tutuma derhal son verilmesi için bir kez daha çagrida bulunuldu.