Malatya
Giriş Tarihi : 03-12-2017 16:43   Güncelleme : 03-12-2017 16:43

“Çalismalar Kâgit Üstünde Kalmayacak”

26-27 Kasim tarihleri arasinda Bulgaristan’da yapilan is formu toplantisina katilan Malatya Koyun ve Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, tarim ve hayvancilik alaninda neler yapilacagi ile ilgili bir dizi çalismalar yürüttüklerini ifade etti. Çalismalarin sadece kâgit üzerinde kalmamasi adina STK’larla birlikte bazi özel tesebbüslerde bulunduklarini dile getiren Baskan Akin, “Türkiye damizlik koyun yetistiricileri Merkez Birligi üyesi olarak ikili iliskilerde ortak çalismalarin neler olacagini görüstük. Bu konuda Ileriye yönelik bazi çalismalarimiz olacak.” dedi

“Çalismalar Kâgit Üstünde Kalmayacak”

>>M. ALI GÜNAYDIN

Bulgaristan’da 26-27 Kasim tarihleri arasinda yapilan is formu toplantisina katilan Malatya Koyun ve Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, tarim ve hayvancilik alaninda neler yapilacagi ile ilgili bir dizi çalismalar yürüttüklerini ifade ederek, Çalismalarin sadece kâgit üzerinde kalmamasi adina STK’larla birlikte bazi özel tesebbüslerde bulunduklarini dile getirdi. Bulgaristan’da yapilan çalismalara dikkat çeken Baskan Ihsan Akin, “26-27 Kasim tarihleri arasinda Bulgaristan’da yapilan is formu toplantisina Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Ahmet Esref Fakibaba ve meslek tasi Bulgaristan bakani ve konuyla ilgili tüm bürokratlari ile Türkiye genelinde Bu isle istigal eden bazi kurum kurulus STK temsilcileri ile birlikte biz de Malatya'yi temsilen katildik. Buradan Malatya’mizi tanitma adina orada da yapmamiz gereken Kayisinin tanimi ikram ve tarim ve hayvancilik noktasindaki ikili görüsmelerde oradaki koyun keçi üreticileri Birlik baskanlari ile görüsmelerimiz oldu. Bu görüsmelerde farkli ortak organizasyonlar yapabilir miyiz konulari ele alindi. Ayrica orada tarim ve hayvancilik alaninda hangi gelismeler var bunlarin arastirmasinda yaptik. Bu görüsmeler neticesinde de insallah ileriki süreçlerde bu ikili iliskilerimiz devam edecektir. Bulgaristan Tarim Bakani bazi ikili iliskilerde yapilmasi gerekenler tarim ve hayvancilik noktasinda bu is toplantisinin Sadece kâgit üzerinde kalmamasi noktasinda da bizlere görev düstügünü Özellikle bu görevlerde bizde üzerimize düseni gerek Malatya Birligi olarak gerek de Türkiye damizlik koyun yetistiricileri Merkez Birligi üyesi olarak ikili iliskilerde ortak çalismalarin neler olacagini görüstük. Yaklasik 20 tane kurum kurulus STK özel tesebbüsler görüsme yaptik.  Bu konuda Ileriye yönelik bazi çalismalarimiz olacak” diye konustu.

“KÜÇÜKBAS’I 3 KATINA ÇIKARMALIYIZ”

Bulgaristan ziyareti ile ilgili Gazetecilerin sorularini da cevaplayan Akin sunlari ifade etti, “Bulgaristan yagis alan bir bölge oldugu için kuraklik noktasinda bir sikintilari yok. Yem bitkileri yönünden genis kapsamli bitkileri var. Meralari da bizim meralardan daha kaliteli ve daha ot verimi yüksek. Hayvancilik noktasina baktigimiz zaman tabii ki hayvancilikta Biz Avrupa'da birinciyiz Ama ülkemizdeki nüfusa baktigimiz zaman bizim hayvancilik sayimizi küçükbas Mera hayvanciliginin en az 3 katina çikarmamiz lazim. Bu noktada Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi'nin destekleri var Aile isletmelerinde biraz daha fazla destek verilirse kirsaldaki insanlarin bayan yetistiricilerin özellikle ailedeki bayan girisimcilerin desteklenmesi noktasinda da bakanligimizin bir çalismasi var. Bizler de talep etmistik. Insallah böyle bir çalisma olursa kirsaldaki insanlarin üretimi daha fazla artiracagini düsünüyoruz. Meralarda iyilestirme çalismasi yapilmasi gerekiyor. Meralarda herhangi bir iyilestirme olmadigi için yeterince de yagis almadigi için sikinti yasaniyor.  Ot olmadan et olma, Et olmadan ot olmaz. Üretimde girdi maliyetini düsürebilmemiz adina meralarin islah çalismasinin kaliteli bir sekilde yapilmasi lazim.”

“ÜRETICILERE DESTEKLER OLACAK”

Küçükbas yüzünden destekleme söz konusu olabilecek mi sorusuna cevap veren Akin, “Küçükbas hayvan üreticilerini destekleme konusunda zaten destekler var. Bu destekler artarak devam edecek. Sayin bakanimizin ile bu konuda 3 defa görüsme yaptik. Sayin bakanimizin küçükbas hayvanciliga özellikle kuzu destegi farkli destekler, genç çiftçi destegi, soy kütügü ile alakali destekler noktasinda birçok çalisma var. Bu çalismalarda üretici olarak bizlerin de destek olmasi gerekiyor. Yetistiriciler Birlikler STK lar üreticiler siyasiler yerel yöneticiler de destek olmasi gerekiyor. Yerel yönetici konusunda hep ifade ediyor yerel yöneticiler bu arkadas ne istiyor ne söylüyorum diye biz düsünmeleri lazim diye düsünüyorum. Çünkü hiçbir sey marketlerde üretilmiyor sahada üretiliyor. O yüzden her seyi direk hükümetten ya da bakanliktan beklemek yerine yerel yöneticilerin de otomasyona harcadigi parayi veya organizasyonlarda farkli seylerde harcadiklari paralarinin yüzde birini yüzde 2’sini, 3’ünü tarim ve hayvancilik noktasinda bizlere destek olurlarsa bunlarin dönüsü Yüzde 100 katki olarak gelecektir” seklinde konustu.