Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-03-2013 10:38   Güncelleme : 21-03-2013 10:38

Çalisma hayati daha çok çagdaslasacak!

Malatya’da sanayilesmeyle birtakim sorunun gün yüzüne çiktigi, sorunlara karsi çagdas çözümler üretmeye dönük devletin ve isverenin önemli görevler üstlendigi bildirildi. Bu kapsamda, yasanan is kazasinin asgariye çekilmesi için çalisma hayatinda ciddi önlemlerin alinmasi istenecek.

Çalisma hayati daha çok çagdaslasacak!

ÇARPIK YAPILASMA BITECEK

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi Is Teftis Kurulu Baskanligi Malatya Grup Baskanligi tarafindan “Yeni Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu ve Is Hukuku Bilgilendirme Toplantisi” Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi. Toplantida is dünyasinda çarpik yapilasmanin giderilmesine dönük çalismalar anlatildi, isçilere yönelik verilmesi gereken is egitimine deginildi, is kazasinda rekor kiran Türkiye’de kazalarin önlenmesi adina alinmasi gereken önlemler ele alindi.

VERILER KAN DONDURDU

Is kazalarinda Avrupa’da birinci Dünya’da 3’üncü olan Türkiye’de, 2010 verilerine göre, 62 bin 900 is kazasinin yasandi, kaza sonucunda bin 444 kisi yasamini yitirdi, bin 700 çalisanin sakat kaldi. Geçmis yillara dair kan dondurucu veriler hükümeti harekete geçirdi, is hayatinda yasanan terör gibi olaylar karsisinda sessizligini bozdu! Paydaslari kanun çerçevesinde nizama soktu! Hem isverenin hem de isçinin yararina olan is sagligi ve güvenligi kanunu alanda yasanan sikintiyi bir nebze olsun giderecek.

Malatya Valisi Vasip Sahin, sanayilesmeyle birtakim sorunlarin kendiliginden geldigini, sorunlara karsi çagdas çözümler üretme gibi devletin ve mükellefin görevlerini yerine getirmesi gerektigini belirtti.

62 BIN IS KAZASI

Vali Vasip Sahin, sunlari kaydetti: “2010 verilerine göre Dünya’da toplam 3 milyar istihdam var. Bunun 1 milyar 200 milyonu kadin isçilerden olusmaktadir. Ortalama günde 1 milyon kisi, yilda 2,3 milyon kisi is kazasi sonucu yasamini yitirmektedir. Dünya’daki ekonomik kayip Dünya’nin gayri safi hasilasinin yüzde 4’ü oraninda bu az bir rakam degil. Türkiye’ye baktigimizda ilk 10’a giren ilin nüfusu birçogu 23 milyon degildir. Dolayisiyla her yil bir sehir yol oluyor, sadece is kazalarindan ve alinmayan tedbirlerden dolayidir. Türkiye’de 1 milyon 325 bin is yeri var, toplam 10 milyon kisi bu isyerlerinden istihdam edilmektedir. Türkiye’deki is kazasi oranina bakildiginda 62 bin 900 civarinda is kazasi oldu, bin 444 kisi bu is kazalarinda yasamini yitirdi. 2 bine yakin insanimiz sakat kaldi. Yillik gayri safi hasiladaki gideri is kazalarindan 50 milyar lira civarindadir.”

Is Müfettisi Malatya Grup Baskani Abdullah Ceylan, Türkiye’nin Avrupa uyum yasalari çerçevesinde, üretim, hizmet ve çalisma düzeni açisindan yeni düzenlemeye gidildigini belirtti.

Abdullah Ceylan, “Grup baskanligimiza bagli Malatya, Adiyaman ve Diyarbakir ilinde, Organize Sanayi Bölgelerinde, kayisi isletmelerinde is sagligi ve güvenligi yönünde programli teftise çikacagiz. Teftis kurulu, bununla yetinmeyerek ülke nezdinde insaat, kömür, çagri merkezleri hava yollari gibi sektörde programli teftis edecek. 2012’de is sagligi ve güvenligi yönünde milat yasandi, 30 Haziran 2012 g ünlü 28339 sayili resmi gazeteyle 6331 sayili is sagligi ve güvenligi yasasi yürürlüge girdi” diye konustu.

MÜFETTIS SAYISI YETERSIZ

Is sagligi ve güvenligi yönünden yeterli sayida is yerine ulasamadiklarina isaret eden Abdullah Ceylan, “Müfettis yetersizligimizi Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi olarak kabul ediyoruz, bu yetersizligi gidermek için her yil en az 2 dönem sinav açarak is müfettisligi yardimciligi teminine gidilmektedir. Bunlar 3 yillik yardimcilik dönemi geçirdikten sonra görev almaktadir” dedi.

ÖNLEMEK ÖDENEKTEN DAHA UCUZ VE INSANIDIR

Abdullah Ceylan, sunlari kaydetti: “Is kazalarinda Avrupa’da birinci Dünya’da 3’üncüyüz. Bu içler acisi bir durumdur. Is kazasinda, 2010’da 1444 isçi, 2011’de 1700 isçi hayatini kaybetti. Bir daha böyle kazalar yasamamak için is sagligi ve güvenligine gerekli emniyeti isveren, isçi ve devlet olarak göstermeliyiz. ‘Önlemek ödenekten daha ucuz ve insanidir’ diyoruz.  Isçiye egitim vermeden, güvenlik donanimini kullandirmadan çalismasina izin vermeyelim. Isçilerin aldigi egitim dogrultusunda isini itinayla sürdürmesi gerekmektedir. Teftislerimiz insan odakli ve önleyicidir.”

Teftislerin sonunda aksakliklarin giderilmesi için süre tanidiklarini animsatarak, süre sonunda eksikligin giderilmemesi durumunda son çere olarak isverene ceza kesildigini aktardi.

ÜZERINDE DURULAN HUSUSLAR

Abdullah Ceylan, “Teftisler, risk, teshis ve tedavi odaklidir. Genis zaman diliminde isi yerlerinde taraflarla görüsülecek, çözüm üretilecek. Ayni sektörlerle ilgili ortak sorunlara birlikte çözüm üretilecektir. Teftislerde üzerinde durulan hususlar; isi sagligi ve güvenligidir. Kayit disi istihdam, engelli istihdamin büyük bir eksiklik olarak dikkati çekmektedir. Ücretlerin banka araciligiyla ödenmesi veya banka kartlarinin isçilerden alinarak, isverenlerin istedigi gibi kullanmasi siklikla yasanan problemdir. Çalisanin asgari ücretin altinda ücret almasi önemli bir durumdur.  Amacimiz daha saglikli ve güvenli is ortaminda daha kaliteli ürünler üreterek dis ülkelerle rekabet edebilirligi yakalamaktir. Isverenlerin disariya yatirim yerine ülkesine yatirimi yönlendirerek, insanin fayda görmesidir” dedi.

Malatya Mali Müsavirler Odasi Baskani Ramazan Bozkurt,  is güveligi yasasi ve is güvenligi hakkinda konustu.

KIMLER KATILDI?

Toplantiya Malatya Valisi Vasip Sahin, Is Müfettisi Malatya Grup Baskani Abdullah Ceylan, Malatya Mali Müsavirler Odasi Baskani Ramazan Bozkurt,  ISKUR Müdürü Vahap Toman, is verenler ve çok sayida kisi katildi