Malatya
Giriş Tarihi : 16-09-2016 19:13   Güncelleme : 16-09-2016 19:13

Çalik:“3 Milyon Suriyeli Vatanina Dönecek”

Suriye’nin toprak bütünlügünün bozulmasina neden olan bütün terör örgütleriyle mücadelenin devam edecegini belirten AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik, Baris ve kardesligi tesis ettigimizde Türkiye'de yasayan 3 milyon Suriyeli vatanlarina dönecek” dedi

Çalik:“3 Milyon Suriyeli Vatanina Dönecek”

Yöneticilerin geleneksel bayram ziyaretleri, bu yil da devam etti. Bu kapsamda ziyaretler gerçeklestiren Çalik, konteyner kenti, huzurevini,  MIAD sevgi evlerini ve sehit ailesini ziyaret etti. Yaptigi ziyaretlerde ise Çalik’in gündeminde terör vardi. AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik, AK Parti Malatya il yönetimi, kadin kollari ve gençlik kollari üyeleriyle birlikte ilk olarak Beydagi Konteynir Kentte kalan Suriyelileri ziyaret etti. AFAD Malatya Il Müdür Vekili Bilal Turan’dan Beydagi Konteynir Kentle ilgili bilgiler alan Çalik, çocuklara çikolata dagitarak, Suriyeli vatandaslarla sohbet etti.

 

ÇALIK, ‘DÜNYANIN EN IYI MÜLTECI AGIRLAYAN ÜLKESI’

 

Ardindan Suriye’de devam eden savastan dolayi Suriyelilerin Türkiye'ye sigindigini ifade eden Çalik, konteyner kentte 7 bin 700 civarinda Suriyelinin kaldigini belirtti. Türkiye'de yaklasik 3 milyon Suriyelinin misafir edildigini kaydeden Çalik, sözlerine sunlari ekledi "Dünya devletleri içerisinde en fazla mülteci barindiran mülteci konumundayiz. Suriyeli, Afgan ve Irakli mültecilerde Türkiye'de barinmaktadir. Birlesmis Milletler görevlileri Türkiye'ye geldiklerinde Türkiye'nin dünyanin en iyi mülteci agirlayan ülkesi oldugunu söylüyor.”

Firat Kalkani operasyonuyla ilgili de degerlendirmede bulunan Çalik, sunlari kaydetti : “Suriye'deki yeni süreç çok önemli. Özellikle TSK'nin yapmis oldugu DAES'in Cerablus'tan, Azaz'den çikarilmis olmasi, bölgenin temizlenmesi, yesil bir bölge olmasi, sinirimizin tamamen terörden arindirilmis olmasi bizim için çok önemliydi. Aslinda bizim tüm dünyadan istedigimiz de buydu. Sinirlarimizda terör örgütlerinin ne DAES'in ne PYD ne de YPG'nin olmamasiydi. Suan Cerablus hatti temizlenmis durumda. Gaziantep ve Kilis'ten Suriyeli vatandaslar o bölgeye dönüse basladi. Dünden bu yana bölgedeki belediyeleriz Ceraplus' a su vermeye, Enerji Bakanimizin yaptigi açiklamayla elektrik verilmeye baslandi. Kurban Bayrami öncesinde Cerablus' a verilecek su ve elektrikle Suriyeliler vatanlarina yerlesmeye baslayacak. Rakka ve El Bab ile alakali süreç devam etmekte” ifadelerini kullandi.

 

‘…3 MILYON SURIYELI VATANLARINA DÖNECEK’

 

Daha sonra Çalik, Suriye’nin toprak bütünlügünün bozulmasina neden olan bütün terör örgütleriyle mücadelenin devam edecegini belirtti. Suriye’nin toprak bütünlügünün kendileri için vazgeçilmez oldugunu dile getiren Çalik, “Bizim Suriye topraklarinda gözümüz yok. Nerede yasanan bir zalimlik varsa ona karsi duruyoruz. Bu zulüm bizim sinirimizda, Müslüman kardeslerimize yönelik yapiliyorsa biz bu zulümle, zalimle mücadele ederiz. Kendi sinirlarimizi temiz tutmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarini korumakla mükellefiz. Bu vesileyle Suriye'nin toprak bütünlügünü koruyarak, terör örgütleri PYD, DEAS ve YPG ile mücadele, sonuna kadar mücadele edecegimizi herkesin bilmesi gerekir. Suriye basta olmak üzere, hiç bir devletin topraklarinda gözümüz yok. Suriye’nin toprak bütünlügü bizim için vaz geçilmezdir. Baris ve kardesligi tesis ettigimizde Türkiye'de yasayan 3 milyon Suriyeli vatanlarina dönecek” sözlerini kullandi. 

 

KARDESLIGIN TESIS EDILMESINI CANI GÖNÜLDEN ISTIYORUZ’

 

Yaptigi ziyaretler arasinda, MIAD sevgi evleri ve huzurevi de bulunan

Çalik, 15 Temmuz darbe girisiminin milletin sayesinde püskürtüldügünü söyledi.

Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarla bir süre sohbet eden Çalik, daha sonra Huzurevi’ne geçerek yaslilarla bir araya geldi. Yaslilarin sorun ve isteklerini dinleyen Çalik daha sonra bayram öncesi Huzurevi’nde kalan yaslilarin ellerini öpmek, onlarin imkan ve yasam kosullarini görüp, sohbet etmek amaciyla ziyarette bulunduklarini ifade etti. Her türlü terör örgütüyle mücadelelerinin sonuna kadar devam edecegini kaydeden Çalik, “Burada kalan büyüklerimiz kardesligin, barisin hosgörünün ve Türkiye’de üzerinde dolasan kara bulutlarin bir an önce dagitilmasi ve tüm Islam cografyasinda da Kurban Bayrami vesileyle kardesligin tesis edilmesini cani gönülden istiyoruz. Terörle mücadeleyi, PKK’yla mücadeleyi, DEAS’ la mücadeleyi sonuna kadar yapacagiz. Insallah bu bayramlarda bizim aydinliga çiktigimiz günler olacak. Hepimizin kardesligi, birligi ve dirligi daim olsun. Yüce rabbim insallah hepimizi aydinlik günlere çikarsin” diye konustu.

 

‘MÜRETTEP BIR TÜRKIYE DE BERABER OLACAGIZ’

 

Çalik, Milletin sayesinde 15 Temmuz darbe girisiminin püskürtüldügünü belirterek, sunlari söyledi: “Allah Cumhurbaskanimizi basimizdan eksik etmesin. 15 Temmuz darbe girisiminde nasil krizler yasadik gördük. Burada bulunan yasli anne babalarimiz 60 darbesini 80 darbesini görmüs yasamis büyüklerimiz. Bu defa milletimizin ve sizin sayenizde bu darbeleri püskürttük.  Cumhurbaskanimizin varligi tüm Türkiye deki insanlarin cumhurbaskanimizin sözleri ile sokaklara meydanlara çikisi, sizlerin dualari ile darbeleri püskürttük. Insallah çok mürettep bir Türkiye de beraber olacagiz.”

 

SEHIT AILESI ZIYARETINDE GÖZYASLARINI TUTAMADI

 

AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik, Manisa'nin Alasehir ilçesinde iki Roman aile arasinda çikan kavgayi ayirmaya çalistigi sirada silahla basindan agir yaralanarak, kaldirildigi hastanede bir hafta sonra yasam mücadelesini kaybeden 40 asindaki sehit polis memuru Ramazan Yilmaz’in Battalgazi’deki ailesini ziyaret ederek, bassagligi dileklerinde bulundu. Sehidin esi Ayten ve annesi Ayse Yilmaz’in acisini paylasan Çalik, sehidin 50 günlük bebegi Belinay Yilmaz’i kucagina alarak, bir süre ilgilendi. Gözyaslarina hakim olamayan Çalik, aileye sabir diledi.

Yasanan olayi gözyaslariyla anlatan acili es, sehit esinin iyi bir baba, iyi bir es ve çevresi tarafindan çok sevilen birisi oldugunu söyledi.

 

>>Haber Merkezi