Siyaset
Giriş Tarihi : 30-05-2013 11:06   Güncelleme : 30-05-2013 11:06

Çalik, Women Deliver'a katildi

Nüfus Kalkinma Grubu Baskani, Avrupa Parlamenterler Formu (EPF) Baskan Yardimcisi, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Kuala Lumpur’da 3'üncü Küresel Kadin Konferansi"Women Deliver"a katildi.

Çalik, Women Deliver'a katildi
Kadinlarin elde ettigi basarilarin, mücadelelerin, engellerin, anne ve bebek sagliginin konusuldugu 28-30 Mayis tarihleri arasinda devam eden sempozyum Birlesmis Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Avrupa Parlamenterler Forumu (EPF), Nüfus ve Kalkinma Asya Parlamenterler Forumu (AFPPD), Nüfus ve Kalkinma Amerika Parlamenterler Grubu (IAPG) ve kadinlarin güçlendirilmesi için çalisan “Women Deliver” kurulusu tarafindan organize edildi.
Sempozyumda “Anne bebek ölümlerinin, Insan Haklari Zulmünün Sonlandirilmasi”, “Kadin Ve Kizlarin Tedaviye Ulasmasinin En Üst Düzeye Çikartilmasi”, “Çocuk Evliliklerinin Sonlandirilmasi Için Birlikte Çalismak”, “Anne ve Yeni Dogan Sagligi”, “Kadin Sagligi” gibi oturumlar yer aldi.
Öznur Çalik, daha saglikli bir toplumsal gelisme ve sürdürülebilir bir ekonomi için bu gibi sempozyumlarin farkindalik olusturduguna dikkat çekti ve “Sayet dogum ve anne olmaktan kaynaklanan problemleri çözmek istiyorsak, hayat kurtarici faaliyetleri kadinlar ve çocuklar için daha ulasilabilir hale getirmeliyiz” dedi.
Kapanis oturumunda ise, ülkelerin 2015 Milenyum hedeflerinin ne kadarina ulasabildigi ve 2013’ten 2015’e kat edilmesi gereken mesafe tartisildi ve ülke örnekleri paylasildi.
“1994 Kahire konferansi ve 1000 yil kalkinma hedefleri çerçevesinde Türkiye’nin 2015 yili taahhütlerine 2011 yilinda ulasti. Bununla birlikte kadina yönelik siddetin önlenmesinde Avrupa Konseyi'nce kararli bir adim atildi. Konsey tarafindan hazirlanan ve 11 Mayis 2011 tarihinde Istanbul'da imzaya açilan “Kadina Yönelik Siddetin Ve Aile Içi Siddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözlesme” uluslararasi hukukta kadina karsi siddet ve aile içi siddet konusunda yaptirim gücü olan ilk Sözlesme niteligi tasiyor. Avrupa konseyi Istanbul sözlesmesini ilk imzalayan ve parlementosundan geçiren ülke Türkiye oldu ve tüm dünya devletlerinin bu sözlesmeyi en hizli sekilde parlementolarindan geçirmesini istiyoruz" diyen Çalik, çocuklarin ve annelerin hayatlarini kurtarabilecek yeterli sayida saglik kurumu, ekipmanlari ve programlarinin gelistirilmesinde Türkiye’nin elde ettigi basarilarin gelismekte olan ülkeler için iyi bir örnek olacagini, annelerin bebeksiz ,bebeklerin annesiz kalmamasi için sagliga çok ciddi bütçelerin ayrilmasi gerektigini söyledi.
Çalik "Parlementerlerin Milenyum Kalkinma Hedeflerinin gerçeklestirilmesinde kilit rol oynadiklarini ve küresel is birliklerinin iyi örneklerin yayginlastirilmasini sagladigini” kaydetti.
Programa Malezya Basbakani Najib Tun Abdul Razak ve Esi Datin Seri Rosmah Mansor, Danimarka Prensesi Mary Elizabeth, Hollanda Prensesi Mabel Van Oranje, Mozambik ve Sierra Leone Basbakanlarinin esi, bakanlar ve tüm kitalardan milletvekilleri katildi.