Siyaset
Giriş Tarihi : 30-12-2021 07:13   Güncelleme : 29-12-2021 18:12

Çakır'dan Muhalefete Tepki

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, döviz kuruna bağlı olarak fiyat yükselten işletmelerin 10 ile 15 gün içerisinde fiyatları eski seviyeye çekeceğini söyledi. Muhalefetin döviz kuru üzerinden oluşturduğu söylemi değerlendiren Çakır, “Türk Lirası bayrak kadar önemlidir. Buna karşı kullanılacak dilin gerçekten çok iyi seçilmesi lazım. Bugün muhalefetin kullandığı dili, kameranın karşısına oturup hoplayıp, zıplayıp milleti panik havasına koymaya çalışanlara gelişmiş ülke anlamında hiçbir ülke müsaade etmez.” dedi.

Çakır'dan Muhalefete Tepki

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya temasları kapsamında Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Er’i ziyaret etti. Milletvekili Çakır burada döviz kurundaki dalgalanma, muhalefetin söylemleri, stokçuluk ile mücadele ve piyasada fiyatların düşüşü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Muhalefetin döviz kuru üzerinden uyguladığı çirkin siyasetin, piyasada panik havası oluşturduğunu belirten Çakır, ”Piyasaya şuan bir güven geldi. Doların birden yükselmesi piyasadaki bütün dengeyi bozdu. Geçmişten bu yana ekonomimizde yatırımcıların dolara karşı bir hassasiyeti var. Bu da ülke ekonomisi anlamında bir felaket getiriyor. Muhalefet bunu çok iyi kullandı. Dolar 8 TL iken, 10 TL olacak, 10 TL’yi geçecek gibi çok ciddi bir kampanya yürüttüler. Bunu basın aracılığı ile de yaptılar. Buna bağlı olarak bazı yorumcular, gazeteciler ve kendini ekonomist diye tanıtanlar olsun bunlar günlerce başka bir program yapmadan, Türkiye’nin çok hassas konuları dahi varken hiçbirini dikkate almadan sadece ekonomik tartışmayı açtılar. Gece saatlerinden sabah saatlerine kadar ekonomi programları yaptılar. Aslında amaç ekonomiyi analiz etmek değil, ekonominin zayıf yönlerini ele almak ve doğru analizler yaparak telkin ve tavsiyeler üretmekten ziyade, panik havası oluşturmaya çalıştılar. Bunu Kılıçtaroğlu da yaptı. Yabancı yatırımcılara adeta Türkiye yatırım yapmayın, paranızı Türkiye’ye göndermeyin diyerek bunları tehdit ettiler. Haliyle bir güvensizlik ortamı oluşturdular ve insanlarda ister istemez bir panik ortamı oluşturuldu. Bu sadece tüketici anlamında değil, üreticide, sanayicide, ihracat ve ithalat yapanda bu panik oluştu. Cumhurbaşkanımızın geliştirdiği önlem ve tedbirler ile bu çaba boşa çıktı.” ifadelerine yer verdi.

Yeni ekonomi modeli ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çakır, "Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için yeni araçların devreye alınacağını açıklamıştı. Tabi bu açıklamanın ardından döviz kurundaki sert düşüşü hep birlikte gördük. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni model gerek iş dünyası nezdinde gerekse de vatandaşlarımızın nezdinde büyük bir kabul ve ilgi gördü. Birileri hükümetimizin bu işin altından kalkamayacağını, ve bu noktada çözüm üretemeyeceğini söylese de biz bir kez daha korku ve panik senaryoları üretenlerin, kriz tellallığı yapanların emellerini boşa çıkarttık. 19 yıldır önümüze çıkan her engeli nasıl aştıysak ekonomiye kur üzerinden yapılan saldırı girişimini de öyle aştık. Milletimizin bize olan güvenini boşa çıkarmadık. Yeni ekonomi modelimiz önemli bir çalışma ve bilgi birikimin eseri. Modelimiz, ülkemizin sahip olduğu jeo-stratejik fırsat ve imkânlardan faydalanarak ihracatı önceliklendirmek, cari açık sorununu kalıcı olarak çözmek, orta gelir tuzağını aşmak ve küresel değer zincirinde üst sıralara çıkmak hedefleri doğrultusunda oluşturuldu. Amacımız kalıcı makroekonomik istikrarı sağlayıp yüksek katma değerli üretimi teşvik ederek üretim, ihracat ve istihdamı artırmak. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni modelimiz finansal piyasaların yeniden sağlıklı bir işleyişe kavuşmasına büyük katkı verecek ve Türk Lirasına güveni artıracak" diye konuştu.

Muhalefetin döviz kurundaki düşüşün geçici olduğu ve hükumetin elindeki son kozu oynadığı iddialarını yanıtlayan Çakır,” Hiçbir zaman son koz diye bir şey yoktur. Mutlaka Türkiye ekonomisinde güven ortamının sarsılması anlamında bir söylem üretiyorlar. Dövizin hızlı bir şekilde geri çekilmesiyle ilk etapta bir yorum yapamadılar. ‘Bu da gizli bir faiz, bu da örtülü faiz’ demeye başladılar. Bu söylemin altının boş olduğunu kendileri de biliyorlar. ‘Şuan ki iyi gidişatı nasıl baltalayabiliriz, güven ortamını nasıl sarsabiliriz’ diye farklı söylemler üretmeye çalışılıyor. Eski Merkez Bankası Başkanının ‘Düşen para bir fırsattır, tekrar dolar alınsın’ gibi bir havaya girmesi, gerçekten kafalarını geri planda olduğunu gösteriyor. Şunun bilinmesi gerekiyor. Türk Lirası demek TL demek bir bayrak kadar değerlidir. Bir vatanın değerlerinden birisidir. Bir ülkenin kıymetidir, değeridir, varlığıdır. 7’den 70’e herkesi ilgilendirir. Buna karşı kullanılacak dilin gerçekten çok iyi seçilmesi lazım. Bugün muhalefetin kullandığı dili, kameranın karşısına oturup hoplayıp, zıplayıp milleti panik havasına koymaya çalışanlara gelişmiş ülke anlamında hiçbir ülke müsaade etmez.” dedi.

Ekonomik kriterler göz önünde bulundurulduğunda döviz kurundaki dalgalanma ve enflasyona rağmen Türkiye ekonomisinin iyi bir seviyede olduğunu belirten Çakır, ”Bir ülkenin ekonomisine bakıldığında, rakamsal verileri çıkaracağını zaman temel veriler olarak kabul edilen büyüme rakamlarına bakılır. Bugün Türkiye pandemiye rağmen büyüyen 3 ülkeden biriyse, İhracat rakamlarını artıran ve ithalatı düşürerek cari açığını ortadan kaldıran bir yapıdaysa, kamu iç borcu, dış borcu, özel sektör ve devlet dış borçlarına bakıldığında, işsizliğin azalma eğilimi içerisinde olduğu bir dönemde. Kredi borçlarının geri dönüşü ekonomik olarak iyileşmeyi gösterir. Yazılan çeklerin, verilen senetlerin karşılık bulması piyasanın hareketliliğini gösterir. Aynı şekilde açılan şirket ve kapanan şirket sayılarının kıyaslanması gerekir. Bütün bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda iyi bir seviyede olduğumuzu görüyoruz. Ekonomideki dalgalanma ve enflasyona karşı Türk ekonomisi iyi bir noktada. TL ’nin korunması ve Türk ekonomisinin sağlam temellere oturtulması anlamında yeni bir süreç başladı. Bu sürecin meyvelerini önümüzdeki süreçte alacağımıza eminim.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla (ÖZEL HABER)