Malatya
Giriş Tarihi : 20-12-2013 12:51   Güncelleme : 20-12-2013 12:51

Cafana için bakandan yardim istendi

CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Yesilyurt ilçesine bagli Görgü (Cafana) köyünün kanalizasyon sorununu ve Arapgir’in Çignir köyü Yumrutas (Harpuzik) mezrasinin içme suyu sorununun çözümü için Maliye Bakani Simsek’ten yardim istedi. Bakan Simsek, her iki yerlesim yerinin sorunlarini çözme sözü verdi.

Cafana için bakandan yardim istendi

Agbaba, kanalizasyon, içme suyu ve tas ocaklarindan kaynakli sorunlarla mücadele eden ve geçtigimiz günlerde ziyaret ederek sorunlarina sahip çikma sözü verdigi Cafana köyünü TBMM gündemine tasidi.

CAFANA’DA TARIM YAPILAMAZ DURUMDA

CHP’li Agbaba, TBMM Genel Kurulu’ndaki konusmasinda, “Malatya ili Yesilyurt ilçesine bagli Görgü yani Cafana Köyü Malatya'ya en yakin ve en büyük köylerimizden birisi. Ankara asfaltinda bulunmaktadir. Ankara'dan, Mersin'den gelirken bu köye geldiginizi kokan kanalizasyon sularindan anlayabiliyorsunuz. Maalesef köyde bulunan kanalizasyon sebekelerinden sizan sular hem köyü kirletmekte hem de insan sagligini tehdit etmektedir. Köyde bulunan çocuklarin birçogu hastadir. Maalesef, köyde yasayan insanlar geceleri yatamamaktadir. Ben geçtigimiz hafta ziyaret ettim, kisin bile köyden büyük kokular gelmektedir.Yine bu köyün tarim arazileri tas ocaklari nedeniyle isgal edilmis durumdadir. Bu tas ocaklarinin vermis oldugu zarar neticesinde artik Cafana'da tarim yapilamaz durumda. Bu kanalizasyon suyunun düzenlenebilmesi için Maliye Bakanligi’ndan paraya ihtiyaç duyulmaktadir. Bu konuda Cafana Köyü’ne yardim etmeyi düsünüyor musunuz?” diye konustu.

SIMSEK: YIL SONUNDA ILGILENELIM

Agbaba’nin yardim talebini degerlendiren Maliye Bakani Mehmet Simsek ise “Malatya'nin bir köyüyle ilgili bir hususu gündeme getirdiniz. Onun siz detaylarini bize iletin, biz Maliye olarak bakalim. Normalde KÖYDES'ten bunlarin karsilanmasi lazim ama... Siz bir getirin, yil sonunda biz ilgilenelim onunla ” dedi.

CAFANA KÖYÜ VE HARPUZIK MEZRASI IÇIN SÖZ

Agbaba, konusmalarin ardindan hem Görgü köyünün kanalizasyon sorununu hem de Arapgir’in Çignir Köyü Yumrutas (Harpuzik) mezrasinin içme suyu sorununun detaylarini Bakan Simsek’e iletti. Bakan Simsek her iki yerlesim yeri için de sorunlari çözme sözü verdi.